Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Warszawie


Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych, która ma swoją siedzibę w Warszawie, jest jedną z trzech aktualnie działających prowincji tego zakonu franciszkańskiego w Polsce. Została ona założona w 1939 roku, a jej patronką została Matka Boża w Tajemnicy Niepokalanego Poczęcia, co podkreśla głębokie duchowe korzenie tej wspólnoty.

Siedzibą prowincjała jest klasztor znajdujący się w Warszawie przy ulicy Zakroczymskiej 1. Warto także wspomnieć, że prowincjalne seminarium duchowne posiada swoją siedzibę w klasztorze w Łodzi-Łagiewnikach, na ulicy Okólnej 185, co jest istotnym punktem formacyjnym dla przyszłych zakonników.

Franciszkanie z tej prowincji szczególnie troszczą się o sanktuarium w Niepokalanowie. Jest to miejsce, które odgrywa kluczową rolę w ich misji duchowej, a także stanowi siedzibę ośrodka powołaniowego. Oprócz pracy na terenie Polski, zakonnicy z prowincji warszawskiej prowadzą również misje w Afryce, w takich krajach jak Burkina Faso (w miejscowościach Sabou i Ouagadougou) oraz Tanzania (w Mwanga, Arushie, Dar es Salaam i Morogoro).

Wspólnota ta angażuje się także w działalność międzynarodową, pracując na Białorusi, w Bułgarii, Niemczech, Stanach Zjednoczonych oraz we Włoszech. Ich misja obejmuje zarówno aspekt duszpasterski, jak i edukacyjny, co jest niezwykle istotne w kontekście wymiany kulturowej i religijnej.

Prowincja Matki Bożej Niepokalanej jest również odpowiedzialna za działalność Radia Niepokalanów, które jest istotnym medium komunikacyjnym, a także posiada własne wydawnictwo z drukarnią oraz wydaje miesięcznik Rycerz Niepokalanej. Dzięki tym inicjatywom zakonnicy mogą angażować się w ewangelizację i promocję wartości chrześcijańskich w szerszym kontekście.

Z historii Prowincji

Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Warszawie powstała 23 sierpnia 1939 roku, kiedy to odłączyła się od prowincji krakowskiej. Warto zaznaczyć, że z prowincji warszawskiej pochodzą również osoby wyniesione na ołtarze, w tym św. Maksymilian Kolbe, bł. Rafał Chyliński, a także siedmiu innych braci, którzy należą do grona 108 błogosławionych męczenników II wojny światowej, takich jak Bonifacy Żukowski, Tymoteusz Trojanowski, Achilles Puchała, Herman Stępień, Pius Bartosik, Antonin Bajewski oraz Innocenty Guz.

W dniach od 27 lipca do 5 sierpnia 2020 r. odbyła się XXIV Zwyczajna Kapituła Prowincjalna w Łodzi-Łagiewnikach, podczas której dokonano wyboru nowych władz Prowincji. Nowym ministrem prowincjalnym został o. Grzegorz Bartosik, który został wybrany w marcu 2020 roku w głosowaniu listownym. W skład nowej Rady Prowincjalnej weszli: wikariusz prowincji – o. Mirosław Bartos, sekretarz prowincji – o. Zbigniew Kopeć, a także 5 asystentów prowincjalnych.

Gwardianem Niepokalanowa został o. Mariusz Słowik, natomiast w seminarium duchownym w Łodzi-Łagiewnikach rektorem został o. Piotr Żurkiewicz. Oprócz tego powołano osoby odpowiedzialne za różne dzieła Prowincji, formatorów oraz gwardianów klasztorów, które są zlokalizowane zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Klasztory Prowincji w Polsce

W ramach Prowincji Matki Bożej Niepokalanej w Polsce, obecnie odnajdziemy szereg klasztorów, które są świadectwem wielowiekowej tradycji zakonnego życia.

  • Kalisz jest najstarszym klasztorem Prowincji, jego historia sięga 1257 roku, kiedy to powstał z fundacji księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. W tym czasie wybudowano wczesnogotycki kościół św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Król Kazimierz III Wielki w późniejszych latach gruntownie go przebudował oraz otoczył murem. W XVI stuleciu miały miejsce dwa znaczące pożary, które spaliły część klasztoru, a po ich likwidacji nastąpiła renowacja klasztoru oraz świątyni. Ponowne konsekracje dokonano w 1632 roku. Po zaborach, gdy fundacja została zniszczona, wnętrze kościoła zostało odrestaurowane w latach 1964-1966. W roku 2007 franciszkanie świętowali 750-lecie obecności w Kaliszu, organizując liczne uroczystości. Obecnym gwardianem jest o. Waldemar Ułanowicz.
  • Lublin to klasztor powstały w 1976 roku, utworzony jako dom dla braci studiujących na KUL. Przy klasztorze znajduje się mała kaplica, a przełożonym jest o. Marcin Tkaczyk.
  • Łódź – Krasickiego został erygowany w 1945 roku w budynkach po byłym zborze baptystów. W 1978 roku utworzono tutaj parafię, a w 2008 rozpoczęto budowę nowego kościoła, którego konsekracja miała miejsce w 2009 roku. Gwardianem klasztoru jest o. Piotr Kleszcz.
  • Łódź – Krecia została kanonicznie erygowana w 1964, chociaż kaplica istnieje od 1935 roku. W 1976 roku stworzono samodzielny wikariat dla pobliskiej parafii w Łagiewnikach. W latach 1989-1996 był to ośrodek powołaniowo-rekolekcyjno-oazowy. Od 1997 roku klasztor służy jako dom formacyjny dla postulantów. Gwardianem jest o. Grzegorz Piórkowski.
  • Łódź – Łagiewniki, czyli Wyższe Seminarium Duchowne, erygowano w 1978 roku i było wydzielone z dawnego konwentu. Kształci się tu bracia przygotowujący się do święceń kapłańskich, pochodzący zarówno z Prowincji Warszawskiej, jak i Gdańskiej. W 2001 roku współpraca nawiązała z Wydziałem Teologicznym UKSW. Gwardianem oraz rektorem jest o. Piotr Żurkiewicz.
  • Łódź – Łagiewniki ma swoje korzenie w erygowanej w 1681 roku drewnianej świątyni. Już od początku wyróżniał się kult św. Antoniego, którego obraz znajduje się w ołtarzu głównym. W pobliskim lesie można odnaleźć dwie zabytkowe kapliczki z modrzewia. Parafię erygowano w 1901 roku. W czasie II wojny światowej klasztor pełnił funkcję domu formacyjnego. W barokowym kościele znajduje się kaplica z trumną bł. Rafała Chylińskiego, beatyfikowanego przez Jana Pawła II w 1991 roku. Przełożonym klasztoru jest obecnie o. Radosław Tomczak.
  • Łódź – Skwer św. Maksymiliana (Dąbrowa) to klasztor o kanonicznej erygacji w 1981 roku. W tym samym roku powołano do życia parafię, która stała się największą w prowincji. Budowa kościoła była utrudniona, jednak w końcu w 1981 roku rozpoczęto prace budowlane, a konsekracja odbyła się w 2000 roku. Gwardianem klasztoru jest o. Sebastian Bielski.
  • Miedniewice to klasztor erygowany w 1978 roku, którego historia sięga XVII wieku. W latach 1686-1864 znajdował się w rękach reformatów. Cudowny obraz świętej Rodziny znajduje się w barokowym ołtarzu sanktuarium. W 1864 roku klasztor zlikwidowano. Po powrocie franciszkanów w 1966 roku, zajmują się oni opieką nad parafią oraz klasztorem klarysek. Gwardianem jest o. Remigiusz Trocki.
  • Niepokalanów został założony przez św. Maksymiliana Kolbego z fundacji księcia Jana Druckiego-Lubeckiego. Klasztor pełnił wiele funkcji, w tym działalność edukacyjną oraz wydawniczą. Po wojnie wznowiono działalność, a w 1954 roku kościół został konsekrowany. Dziś jest to największy klasztor w Prowincji Warszawskiej, zajmujący 28 ha. Obecnym gwardianem klasztoru jest o. Mariusz Słowik.
  • Radziejów powstał w 1331 roku z fundacji króla Władysława Łokietka, kiedy zbudowano również gotycki kościół. Klasyczny renowacje po licznych pożarach miały miejsce w 1704 roku oraz w 1930 roku. Gwardianem klasztoru jest o. Krzysztof Tarnowski, a sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy zostało ustanowione 14 września 2014 roku przez ks. biskupa Wiesława Meringa.
  • Siedlce mają swoją historię od 1993 roku, kiedy to franciszkanie otrzymali darowiznę działki. Po przebudowie, w 1995 roku erygowano parafię. Klasztor formalnie został erygowany w 1998 roku. Gwardianem jest o. Zdzisław Beń.
  • Skarżysko-Kamienna istnieje od 1938 roku, ale II wojna światowa zostawiła tragiczne doświadczenia, w tym śmierć siedmiu zakonników. W 1983 roku franciszkanie uzyskali zgodę na budowę kościoła, a konsekracja miała miejsce w 1987 roku. Gwardianem jest o. Janusz Siwicki.
  • Smardzewice posiada bogatą historię, związana jest z objawieniem św. Anny z 1620 roku. Po kasacji w 1864 roku, franciszkanie powrócili w 1970 roku. Obecnie zarządza nim o. Mariusz Kapczyński, a nowicjat trwa od 1974 roku.
  • Stoczek powstał w 1988 roku z darowizny lokalnych mieszkańców. Klasztor erygowany został samodzielnie w 2011 roku. Gwardianem jest o. Grzegorz Kwiecień.
  • Suwałki istnieją od 1992 roku, a gwardianem jest o. Rafał Kołodziejski, który opiekuje się parafią liczącą około 5500 wiernych.
  • Warszawa to klasztor erygowany w 1646 roku, który przeżył wiele historycznych wydarzeń, w tym powstanie warszawskie. Świątynia wznowiła swoją działalność po I wojnie światowej, a w 2010 roku podniesiono ją do rangi sanktuarium. Gwardianem klasztoru jest o. Zbigniew Swęd.
  • Wyszogród został erygowany w 1408 roku. Po licznych zniszczeniach przez pożary odrestaurowano kościół w stylu barokowym, a klasztor został odbudowany po II wojnie światowej. Gwardianem jest o. Marek Iwański.
  • Zamość to klasztor, który wrócił do franciszkanów w 1993 roku po ponad 200 latach nieobecności. Gwardianem i proboszczem parafii jest o. Andrzej Zalewski.

Placówki za granicą kraju

W tej sekcji przedstawiamy informacje na temat placówek zakonu, które znajdują się poza granicami Polski. Oto lista miejsc, w których można znaleźć obecność Braci Mniejszych Konwentualnych:

  • Białoruś: Grodno, Holszany, Iwieniec, Pierszaje, Porozowo, Udział,
  • Bułgaria: Pleven, Rakovski, Sofia,
  • Burkina Faso: Sabou, Ouagadougou,
  • Niemcy: Dingolfing, Höslwang, Mariabuchen, Ottbergen, Uelzen,
  • Tanzania: Mwanga via Moshi, Arusha, Morogoro; Dar es Salaam – Segerea, Kinyerezi oraz Mongolandege,
  • Włochy: Amantea.

Przypisy

  1. Miedniewice. Z historii sanktuarium Nawiedzenia NMP i św. Józefa Oblubieńca. [dostęp 21.09.2023 r.]
  2. Franciszkańska obecność w Bułgarii. [dostęp 09.09.2023 r.]
  3. Zarząd WSD w Łodzi-Łagiewnikach. [dostęp 05.06.2023 r.]
  4. Kościół i sanktuarium w Smardzewicach. Przeszłość i teraźniejszość. [dostęp 05.06.2023 r.]
  5. Uroczystość poświęcenia zamojskiego kościoła franciszkanów pw. Zwiastowania NMP. [dostęp 31.05.2023 r.]
  6. Burkina Faso – kraj prawych ludzi. [dostęp 13.06.2023 r.]
  7. Obecność misyjna OFMConv w świecie – Kustodia prowincjalna w Tanzanii. [dostęp 19.03.2023 r.]
  8. Delegatura prowincjalna w Burkina Faso. [dostęp 19.03.2023 r.]
  9. Święci i błogosławieni prowincji. [dostęp 11.03.2023 r.]
  10. Kustodia prowincjalna w Tanzanii. [dostęp 11.03.2023 r.]
  11. Ośrodek powołaniowy prowincji. [dostęp 11.03.2023 r.]
  12. Franczyskanie w Skarżysku – nasza historia. [dostęp 11.03.2023 r.]
  13. Informacje Radia Niepokalanów. [dostęp 03.03.2022 r.]
  14. Historia powstania parafii i klasztoru w Suwałkach. [dostęp 03.03.2023 r.]
  15. Wydawnictwo i drukarnia w Niepokalanowie. [dostęp 02.02.2022 r.]
  16. Kalisz – rys historyczny kościoła i klasztoru. [dostęp 02.02.2023 r.]
  17. Historia łódzkiej parafii pw. MB Anielskiej. [dostęp 02.02.2023 r.]
  18. Obrady XXIV Kapituły Prowincjalnej. [dostęp 02.02.2023 r.]
  19. Silvio Di Giancroce OFMConv.: La missione francescana in Burkina Faso. Lanciano: Edizioni SMEL, 2006.
  20. Piotr Mielczarek OFMConv: Sanktuarium św. Antoniego w Łagiewnikach. WOF Niepokalanów, 1996.
  21. Roman Soczewka OFMConv: Niepokalanów. Przewodnik pielgrzymkowo-turystyczny. WOF Niepokalanów, 2009.

Oceń: Prowincja Matki Bożej Niepokalanej Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych w Warszawie

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:10