Popiersie Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie


W stolicy Polski, Warszawie, znajduje się niezwykle ważne popiersieStanisława Wyspiańskiego, które upamiętnia jednego z najwybitniejszych polskich artystów oraz dramatopisarzy.

To charakterystyczne dzieło można znaleźć w Łazienkach Królewskich, gdzie zajmuje szczególne miejsce w przestrzeni publicznej, przyciągając zarówno turystów, jak i miłośników sztuki.

Opis

Pomnik Stanisława Wyspiańskiego umiejscowiony jest w malowniczej alejce prowadzącej do Amfiteatru, od strony południowej, tuż nad brzegiem Stawu Południowego Dolnego. Monument ten składa się z czworościennego postumentu, który został wykuty z solidnego materiału, oraz gipsowego popiersia artysty.

Na cokole widnieje wyraźny napis: STANISŁAW WYSPIAŃSKI, co podkreśla ważność tej postaci w historii polskiej kultury. Popiersie jest repliką rzeźby autorstwa Apolinarego Głowińskiego, uznanego artysty rzeźbiarskiego, który żył w latach 1884–1945. Jerzy Zakrzeński, inicjator umiejscowienia tego wyjątkowego monumentu w Łazienkach, zorganizował również uroczystość odsłonięcia rzeźby, która miała miejsce w roku 2004.

Wizerunek przedstawia wybitnego polskiego dramaturga oraz artystę — Stanisława Wyspiańskiego, którego twórczość rozkwitła na przełomie XIX i XX wieku. Apolinary Głowiński, tworząc to dzieło, czerpał inspirację z autoportretów Wyspiańskiego, a jednocześnie stylizował rzeźbę w charakterystycznym dla secesji stylu, co objawia się w sposób modelowania włosów oraz rysów twarzy. Na piersi popiersia widnieje sygnatura artysty, czyli jego inicjały SW, którymi regularnie oznaczał swoje prace plastyczne.

Obecność popiersia w terenie Łazienek, w pobliżu Amfiteatru, bezpośrednio koreluje z literacką twórczością Wyspiańskiego, która była inspirowana jego osobistą wizytą w tym miejscu w 1898 roku, a także wydarzeniami z powstania listopadowego, które zaczęły się właśnie tutaj. W rzeczy samej, efektem fascynacji atmosferą Łazienek oraz lektury dzieł historycznych dotyczących insurekcji z 1830 roku (m.in. autorstwa Stanisława Barzykowskiego), był dramat Noc listopadowa. Akcja tego utworu odbywa się w takim miejscach jak park, Podchorążówka, Belwederze oraz Amfiteatrze (sceny I−IV, VIII, IX).

Warto dodać, że telewizyjnej adaptacji dramatu podjął się słynny reżyser Andrzej Wajda w 1978 roku, a znaczna część scen Nocy listopadowej została nakręcona na terenie Łazienek, co nadaje temu miejscu dodatkowego znaczenia i głębi artystycznej.

Przypisy

  1. a b c Pomnik Stanisława Wyspiańskiego - Łazienki Królewskie w Warszawie [online], www.lazienki-krolewskie.pl [dostęp 24.06.2017 r.]
  2. Wstęp, [w:] Stanisław Wyspiański, Warszawianka. Lelewel. Noc listopadowa, Jan Nowakowski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1974, s. IV
  3. Wstęp, [w:] Stanisław Wyspiański, Warszawianka. Lelewel. Noc listopadowa, Jan Nowakowski, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1974, s. VIII

Oceń: Popiersie Stanisława Wyspiańskiego w Warszawie

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:7