Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej


Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej to znaczący element kulturowy, który ma swoje miejsce w Warszawie. Zlokalizowany jest u zbiegu ulic Floriańskiej oraz ks. I.Kłopotowskiego, w dzielnicy Praga-Północ.

Pomnik ten upamiętnia niezwykłą tradycję lokalnej muzyki i życia artystycznego, które miało miejsce w tej części miasta. Jego powstanie jest świadectwem bogatej historii Pragi, która wciąż przyciąga wielu mieszkańców oraz turystów pragnących odkrywać mniej znane aspekty Warszawy.

Opis

Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej to wyjątkowe upamiętnienie, które miało swoją genezę w inicjatywie arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Gdy otrzymał on honorowe obywatelstwo m. st. Warszawy, postanowił zrewanżować się za to miasto poprzez postawienie monumentu ks. Ignacego Skorupki, który został odsłonięty w 2005 roku przed katedrą praską. Równocześnie, arcybiskup zapragnął uhonorować zwykłych warszawiaków, co doprowadziło do narodzin idei pomnika warszawskiej kapeli podwórkowej, wykonanej z mosiądzu. Realizacja tego pomysłu została powierzona Fundacji Pomnik Praski.

Pomnik, stworzony przez rzeźbiarza Andrzeja Renesa, przedstawia pięć postaci, które wspólnie tworzą niepowtarzalną atmosferę warszawskiego folkloru: skrzypka, akordeonistę, gitarzystę, bandżolistę oraz bębniarza. Uroczystość odsłonięcia miała miejsce 17 września 2006 roku i była wzbogacona o występ autentycznych kapel podwórkowych, takich jak Kapela Praska, Różyc Orchestra oraz Cepelia Kurpianka, reprezentująca folklor wiejski z Kadzidła.

Początkowo, odwiedzający mieli możliwość wysłuchania jednej z 100 piosenek, w tym utworów okupacyjnych oraz typowo warszawskich, po wysłaniu SMS-a. Niestety, system ten okazał się awaryjny i obecnie nie jest już dostępny.

Przypisy

  1. a b Kacper Sulowski. Kapela już nie zagra, ale zapisze do wróżki. „Gazeta Stołeczna”, s. 3, 08.03.2019 r.

Oceń: Pomnik Praskiej Kapeli Podwórkowej

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:19