Pomnik ofiar egzekucji niemieckich dokonywanych w Lasach Kawęczyna


Pomnik ofiar egzekucji niemieckich dokonanych w Lasach Kawęczyna to nie tylko monument, ale także symboliczna mogiła osób, które padły ofiarą terroru hitlerowskiego w latach 1939–1944. Pomnik ten znajduje się w Rembertowie, w malowniczym lesie położonym pomiędzy ul. Żołnierską a ul. Chełmżyńską.

Zgodnie z dokumentami oraz relacjami, już na wiosnę 1940 roku hitlerowcy zaczęli wykorzystywać wyrobiska piasku w kawęczyńskich lasach do pochówków ofiar ich okrutnych działań. W latach 1940-1944 w tym miejscu rozstrzelano co najmniej kilka dziesiąt osób. Wśród pomordowanych znajdowali się m.in. harcerze z grupy "Zawiszacy" oraz major artylerii i oficer Armii Krajowej, inżynier Roman Węgrowicz, który został zamordowany w maju 1944 roku. Był on ojcem Lucjana Węgrowicza.

Jesienią 1944 roku zorganizowano częściową ekshumację, podczas której wydobyte ciała ofiar zostały pochowane na cmentarzu parafialnym, gdzie spoczywają do dnia dzisiejszego. W 1995 roku, dzięki staraniom profesora Lucjana Węgrowicza, na wyrobisku postawiono krzyż upamiętniający tamte tragiczne wydarzenia.

Ostatecznie pomnik w kształcie kamienia serca został odsłonięty 2 września 2005 roku. Opiekę nad tym miejscem wzięła na siebie zespołu szkół nr 74, znajdujący się przy ul. Niepołomickiej 26, co świadczy o trwałym upamiętnieniu ofiar terroru.

Przypisy

  1. Jerzy Holzer, Historyk w trybach historii. Wspomnienia, Wydawnictwo Znak, Kraków 2013 r., s. 123.

Oceń: Pomnik ofiar egzekucji niemieckich dokonywanych w Lasach Kawęczyna

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:22