Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla w Warszawie


Pomnik, który upamiętnia dziedzictwo Henryka Sławika oraz Józsefa Antalla, znajduje się w malowniczej Dolinie Szwajcarskiej w Warszawie. Jest to szczególne miejsce, które oddaje hołd dwóm wybitnym postaciom, które odegrały kluczową rolę w uratowaniu życia wielu ludzi w czasie II wojny światowej.

Henryk Sławik oraz József Antall senior to bohaterowie, którzy w trudnych czasach wojennych zorganizowali akcje ratunkowe, dzięki którym udało się ocalić co najmniej 5 tysięcy polskich Żydów. Ich heroiczne czyny zasługują na wieczną pamięć oraz uznanie, a pomnik, autorstwa utalentowanego rzeźbiarza Władysława Dudki, stanowi symbol nie tylko ich odwagi, ale również solidarności ludzkości w obliczu zagrożeń.

Opis

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego Henryka Sławika i Józsefa Antalla miało miejsce w dniu 8 listopada 2016 roku. W wydarzeniu tym wzięli udział licznie zaproszeni goście, w tym marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Obok niego obecni byli także wicemarszałkowie Senatu: Maria Koc oraz Adam Bielan.

W trakcie ceremonii, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński odczytał list przesłany przez premier Beatę Szydło. W uroczystości wzięli również udział: ambasador Węgier w Polsce Iván Gyurcsík, metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz oraz naczelnym rabin Polski, Michael Schudrich.

Dodatkowo, swoje uczestnictwo zaznaczyli członkowie rodzin Henryka Sławika oraz Józefa Antalla, co podkreślało wagę wydarzenia.

Warto również dodać, że w dniu 26 czerwca 2017 roku, w stolicy Węgier, Budapeszcie, również została odsłonięta bliźniacza ławeczka Sławika i Antalla, będąca symbolicznym gestem upamiętnienia tych dwóch wybitnych postaci.

Przypisy

  1. PAP: Węgry: odsłonięto pomnik bohaterów - Sławika i Antalla
  2. Warszawa: odsłonięcie pomnika Henryka Sławika oraz Józsefa Antalla. ekai.pl. [dostęp 09.11.2016 r.]
  3. a b Polak i Węgier ratowali Żydów. Doczekali się wspólnego pomnika. tvnwarszawa.tvn24.pl. [dostęp 09.11.2016 r.]

Oceń: Pomnik Henryka Sławika i Józsefa Antalla w Warszawie

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:21