Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie


Kościół świętej Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich, zlokalizowany w Warszawie, stanowi istotny element nie tylko lokalnej społeczności, ale także architektury sakralnej miasta. Jest to rzymskokatolicki kościół parafialny, który przynależy do parafii pod tym samym wezwaniem. Kościół znajduje się w dzielnicy Włochy, na obszarze osiedla Włochy, w rejonie znanym jako Nowe Włochy.

Historia tej monumentalnej świątyni sięga czasów tuż po zakończeniu II wojny światowej. Budowa, która została zaprojektowana przez architekta Stefana Kozińskiego, rozpoczęła się na początku lat 40. XX wieku. W sierpniu 1947 roku, w uroczystym akcie, ksiądz arcybiskup Antoni Szlagowski poświęcił fundamenty, a także wmurował kamień węgielny, co było wyraźnym krokiem na drodze ku zrealizowaniu przeszłości duchowej i architektonicznej miejsca.

Pomimo trudności budowlanych, pierwsza msza święta miała miejsce 8 grudnia 1953 roku, a celebrował ją ówczesny proboszcz, ksiądz Julian Chrościcki. Dnia 24 czerwca 1965 roku, kościół zyskał status konsekrowanej świątyni dzięki ceremonii przeprowadzonej przez ks. kardynała Stefana Wyszyńskiego, metropolitę warszawskiego oraz prymasa Polski. W podziemiach tej matki duchowej wspólnoty, w 1973 roku, znalazł spoczynek ksiądz Chrościcki, a w latach 1973–1993, kiedy parafią kierował nowy proboszcz, ksiądz Henryk Miastowski, wnętrze kościoła przeszło istotne zmiany oraz renowacje.

W tych latach wyposażono wnętrze w funkcjonalne elementy, takie jak ławki i konfesjonały, a także estetyczne detale jak boazeria i oświetlenie. Stworzono także kaplicę-kryptę dla zmarłego proboszcza oraz wzbogacono przestrzeń o umeblowanie i piękne mozaiki w prezbiterium, a także witraże podkreślające duchowy charakter tej niezwykłej świątyni.

Przypisy

  1. dr inż. arch. Stefan Koziński. architektsarp.pl. [dostęp 24.03.2021 r.]
  2. Parafie. Urząd dzielnicy Włochy m. st. Warszawy. [dostęp 02.03.2021 r.]

Oceń: Kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus i Męczenników Rzymskich w Warszawie

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:14