Kino Iluzjon


Iluzjon to wyjątkowe miejsce, które stanowi Muzeum Sztuki Filmowej, a jednocześnie funkcjonuje jako kino studyjne. Znajduje się ono przy ulicy Narbutta 50a w stolicy Polski, Warszawie. Warto podkreślić, że to kino jest częścią Filmoteki Narodowej-Instytutu Audiowizualnego.

Repertuar kina Iluzjon obejmuje najważniejsze dzieła należące do klasyki filmowej. Oprócz tego, regularnie organizowane są różnorodne festiwale, przeglądy oraz pokazy specjalne, co czyni to miejsce idealnym dla miłośników kina.

Opis

Kino Iluzjon ma swoją historię, która sięga drugiej połowy lat 50. XX wieku. Z biegiem lat zmieniało wielokrotnie swoją siedzibę. Projekcje filmowe odbywały się w takich miejscach jak kino Kultura, znajdujące się w gmachu Urzędu Rady Ministrów przy alei Szucha, które wówczas nosiło nazwę al. I Armii Wojska Polskiego. Poza tym, kino gościło w lokalu kina Aurora przy ul. Kredytowa, a także w sali „Pod Kopułą” w budynku Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego, który znajduje się przy placu Trzech Krzyży 3/5. Obecnie działa przy ul. Narbutta 50a, w budynku dawniej znanym jako kino Stolica, które zostało otwarte 1 maja 1949 roku.

W wyniku konieczności przeprowadzenia generalnego remontu budynku, kino Iluzjon w styczniu 2009 roku, tymczasowo wznowiło działalność w audytorium im. Stefana Dembego w Bibliotece Narodowej, zlokalizowanej przy al. Niepodległości 213. Umowa z Biblioteką Narodową na współpracę została podpisana na okres trzech lat. W maju 2011 roku Filmoteka Narodowa rozpoczęła istotny remont kina, transformując je z jednosalowego obiektu na większe, wielofunkcyjne miejsce. Po zakończeniu prac, w listopadzie 2012 roku, kamera Iluzjon wznowiła swoją działalność w nowo wyremontowanym budynku przy ul. Narbutta 50a.

Burzliwe losy tego miejsca niejednokrotnie wspierało lokalne społeczeństwo. W 1996 roku, po decyzji Filmoteki o opuszczeniu budynku kina Śląsk, kilkuset studentów z Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowało manifestację w obronie tego miejsca. Zorganizowane wydarzenie przeszło ulicami Warszawy, wyrażając sprzeciw wobec tej decyzji. Podczas wakacji w 2008 roku w sieci internetowej uruchomiono petycję mającą na celu obronę kina przed groźbą jego zamknięcia, która w ciągu miesiąca zebrała ponad 11 tys. podpisów na rzecz utrzymania placówki. Również miejscowe media, w tym stołeczny dodatek „Gazety Wyborczej”, zaangażowały się w dyskusję na temat kina Iluzjon.

Przypisy

  1. O kinie Iluzjon. iluzjon.fn.org.pl. [dostęp 08.02.2020 r.]
  2. Wideo relacja z Kina Iluzjon
  3. Petycja w obronie kin Luna i Iluzjon
  4. Gazeta Stołeczna o przenosinach kina
  5. Filmoteka Narodowa: O kinie Iluzjon. [dostęp 22.01.2009 r.]
  6. Władysław Bartoszewski, Bogdan Brzeziński, Leszek Moczulski: Kronika wydarzeń w Warszawie 1939–1949. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1970, s. 183.

Oceń: Kino Iluzjon

Średnia ocena:4.79 Liczba ocen:6