Kąpiąca się (rzeźba)


Rzeźba pt. Kąpiąca się jest jedną z interesujących realizacji artystycznych w Warszawie, stworzona przez utalentowaną artystkę Olga Niewska.

To dzieło wzbogaca przestrzeń miejską, przyciągając uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów.

Opis

Rzeźba, znana jako „Kąpiąca się”, została umiejscowiona na niewielkim wzniesieniu, które znajduje się na południowym brzegu Stawu Łabędziego. Jej imponujące wymiary wynoszą 178 cm, a masa rzeźby to blisko 500 kg. Odlana z brązu, powstała na podstawie wcześniejszego gipsowego odlewu, który został zaprezentowany w listopadzie 1928 roku podczas wystawy organizowanej w Salonie Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków w Warszawie. Rzeźba otrzymała wówczas prestiżową nagrodę z rąk miasta stołecznego Warszawy.

Uroczyste odsłonięcie rzeźby miało miejsce 28 września 1929 roku, dokładnie o godzinie 12:00, a dokonał go prezydent Warszawy Zygmunt Słomiński. Odlana w brązie przez Firmę „Bracia Łopieńscy” w Warszawie, stała się nie tylko dziełem sztuki, ale także symbolem artystycznego wkładu pani Olgi Niewskiej w polską kulturę.

W dniu inauguracji, w gazecie „Kurier Czerwony” ukazał się interesujący fragment rozmowy z Olgą Niewską, który przybliża jej podejście do pracy nad tym dziełem:

— Jakież są pani plany na przyszłość? Czy projektuje pani obecnie jakąś większą pracę?
— Chwilowo nie – odpowiedziała Niewska – bo pochłania mnie kompletnie praca około wykończenia „Kąpiącej się”. Precyzowałam tam każdy najdrobniejszy szczególik. Teraz czuję się trochę zmęczona, muszę wypocząć, ale to nie potrwa długo, bo kocham moją pracę i nie lubię długo wypoczywać!

Źródło: J. Mig., Umiłowanie piękna, kształtu i gestu to treść tworzywa utalentowanej rzeźbiarki p. Olgi Niewskiej, „Kurier Czerwony” nr 224, z dn. 28 IX 1929.

Niestety, 30 stycznia 1997 roku rzeźba uległa uszkodzeniu w wyniku nieudanej próby kradzieży. Po tym incydencie została poddana renowacji przez fachowych konserwatorów z Urzędu Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace naprawcze były prowadzone przez Krzysztofa Lesiaka, a także Marka Kossa, który zajął się konserwacją granitu oraz wymianą podziemnej instalacji fontanny. Po zakończeniu prac, rzeźba powróciła na swoje miejsce po 20 miesiącach od momentu jej uszkodzenia.

Przypisy

  1. KrzysztofK. Lesiak KrzysztofK., JanuszJ. Mróz JanuszJ., „Kąpiąca się” i inne. Zniszczenia warszawskich rzeźb parkowych [online] (pol.).
  2. WojciechW. Przybyszewski WojciechW., Olga Niewska. Piękno za kurtyną zapomnienia, Poznań: Dom Wydawniczy Rebis, 2001 r.

Oceń: Kąpiąca się (rzeźba)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:18