Gmach Ministerstwa Finansów


Gmach Ministerstwa Finansów to imponujący przykład architektury socrealistycznej, zlokalizowany w centralnej części Warszawy. Budynek ten mieści się w obrębie kwartalu ograniczonego ulicami Świętokrzyską, Czackiego, Traugutta oraz Krakowskiego Przedmieścia.

Stanowi on siedzibę Ministerstwa Finansów, co czyni go kluczowym obiektem w strukturze administracyjnej kraju. Jego monumentalna forma oraz lokalizacja podkreślają znaczenie instytucji, która w nim funkcjonuje.

Opis

Gmach, który możemy podziwiać, został zrealizowany w latach 1953–1956 z myślą o potrzebach Ministerstwa Skarbu. Architekci, którzy stanęli za jego projektem, to Stanisław Bieńkuński oraz Stanisław Rychłowski. Ta budowla harmonijnie łączy elementy nowoczesności z zasadami stylu socrealistycznego, wprowadzając również inspiracje z renesansowych i barokowych koncepcji architektonicznych.

Jednym z najbardziej wyróżniających się aspektów tego obiektu są jego niezaprzeczalne walory artystyczne. Wysokiej jakości oryginalne wnętrza charakteryzują się elegancją oraz dbałością o szczegóły, zaś użycie luksusowych materiałów podkreśla ich wyjątkowość. Wnętrza zostały kompleksowo wyposażone w meble, żyrandole i elementy metaloplastyki, które w dużej mierze przetrwały do dzisiaj.

Na froncie gmachu, nad głównym wejściem, znajdują się trzy płaskorzeźby autorstwa Jana Ślusarczyka, które są przykładem stylu art deco. Warto wspomnieć, że do drugiej połowy lat 70. XX wieku w jednym z budynków wchodziło ogólnodostępne kino „Skarb”. Poza tym, w 2012 roku, dla tego gmachu nastąpiło formalne wpisanie do rejestru zabytków, co potwierdza jego wartość kulturową.

Na dziedzińcu od strony ul. Świętokrzyskiej znajduje się piękna fontanna, która została stworzona równocześnie z budynkiem. Oprócz tego, rośnie tam topola szara, datowana na 1891 rok, która przypomina o ogrodzie przypałacowym rodziny Branickich i ma status pomnika przyrody od 1978 roku.

W roku 2004 na bocznej ścianie gmachu, od strony ul. Czackiego, z okazji upamiętnienia, odsłonięto tablicę poświęconą Januszowi Regulskiego, co jest dodatkowym akcentem utrwalającym historię i znaczenie tego miejsca.

Przypisy

  1. REJESTR POLSKICH DRZEW POMNIKOWYCH − Drzewo [online], www.rpdp.hostingasp.pl [dostęp 20.05.2024 r.]
  2. Wojciech Ferfecki. Ministerstwo chce wydać ponad milion na remont fontanny. „Rzeczpospolita”, s. A3, 18.04.2023 r.
  3. a b Zestawienie zabytków nieruchomych. Wykaz zabytków nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków - stan na 30.06.2021 r. Woj. mazowieckie (Warszawa). [w:] Narodowy Instytut Dziedzictwa [on-line]. nid.pl. s. 55. [dostęp 29.08.2021 r.]
  4. Pomniki przyrody na terenie m.st. Warszawy. Pomniki przyrody na terenie dzielnicy Śródmieście. [w:] Urząd m.st. Warszawy [on-line]. bip.warszawa.pl. s. 2. [dostęp 31.07.2018 r.]
  5. Tablica upamiętniająca komendanta Straży Obywatelskiej. wyborcza.gazeta.pl, 22.10.2004 r. [dostęp 09.10.2021 r.]

Oceń: Gmach Ministerstwa Finansów

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:17