Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego


Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego to imponujący klasycystyczny budynek, który znajduje się na terenie kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego. Jego adres to ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.

Budynek ten cieszy się dużym uznaniem i stanowi jeden z ważniejszych elementów architektury akademickiej w Warszawie, łącząc funkcję edukacyjną z estetyką klasycystycznych form.

Opis

Pierwsze fundamenty Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego zostały wzniesione w połowie lat 30. XX wieku, zgodnie z wizją architekta Aleksandra Bojemskiego. W ciężkich czasach II wojny światowej budynek został zajęty przez niemieckie wojska, które przekształciły go w stajnię oraz magazyn broni. W wyniku konfliktu, obiekt uległ znacznemu zniszczeniu. Po wojnie, w latach 1951–1955 przeprowadzono odbudowę, która nadała gmachowi nieco zmienioną formę architektoniczną. W 2007 roku Auditorium przeszło gruntowną renowację w ramach szerszych działań rewitalizacyjnych całego kampusu centralnego Uniwersytetu Warszawskiego.

Obiekt ten w obecnych czasach pełni funkcję budynku dydaktyczno-biurowego. W jego wnętrzach znajduje się Aula im. Adama Mickiewicza, która dysponuje miejscami dla 1080 osób, co czyni ją największą salą wykładową w strukturach UW. Aula jest często wykorzystywana w celach reprezentacyjnych. Oprócz tego, w gmachu znajdują się cztery mniejsze aule, z każdą mierzącą około 220 miejsc, oraz kilka mniejszych sal dydaktycznych.

W Auditorium zlokalizowane są również biura, w tym Zakład Sinologii Instytutu Orientalistycznego UW, Katedra Historii Doktryn Politycznych i Prawnych Wydziału Prawa i Administracji, a także Biuro Gospodarcze UW, Biuro Obsługi Badań UW oraz urząd pocztowy.

W 2001 roku w holu budynku odsłonięto tablicę upamiętniającą Menachema Begina, studenta Wydziału Prawa z 1935 roku, który później został premierem Izraela oraz laureatem Pokojowej Nagrody Nobla. Natomiast w 2016 roku obok niej umieszczono tablicę poświęconą Józefowi Rotblatowi, który w 1938 roku obronił na Uniwersytecie Warszawskim swoją rozprawę doktorską i również został laureatem Pokojowej Nagrody Nobla.

Przypisy

  1. Marek Górlikowski: Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój. Kraków: Wydawnictwo Znak, 2018, s. 143. ISBN 978-83-240-5540-1.
  2. Pamięci noblisty. [w:] Uniwersytet Warszawski [on-line]. 12.12.2006 r. [dostęp 16.10.2022 r.]

Oceń: Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego

Średnia ocena:4.63 Liczba ocen:16