Akademia Pożarnicza, znana dotychczas jako Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) aż do 31 lipca 2023 roku, jest publiczną uczelnią znajdującą się w Warszawie, która koncentruje się na kształceniu zawodowym w zakresie pożarnictwa. Instytucja ta zajmuje się preparowaniem kadr oficerskich oraz ekspertów specjalizujących się w obszarze bezpieczeństwa pożarowego i bezpieczeństwa cywilnego.
Warto zauważyć, że Akademia Pożarnicza jest kontynuatorką bogatej historii polskiego pożarnictwa, sięgającą czasów swoich poprzedniczek oraz poprzedników. Wśród nich znajdują się: Centralny Ośrodek Wyszkolenia Pożarniczego, Centralna Szkoła Pożarnicza, Centralna Oficerska Szkoła Pożarnicza, Szkoła Oficerów Pożarnictwa, Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza oraz wcześniej wspomniana Szkoła Główna Służby Pożarniczej.
Kształcenie na Akademii Pożarniczej ma formę pięcioletniego programu, w trakcie którego studenci zdobywają wiedzę teoretyczną oraz praktyczną niezbędną do efektywnego działania w obszarze ochrony przeciwpożarowej. Po ukończeniu studiów, absolwenci uzyskują nie tylko tytuł magistra inżyniera, ale również stopień młodszego kapitana, co pozwala im na rozpoczęcie kariery w służbach pożarniczych w Polsce.
Historia
Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza
Uczelnia ta powstała w 1971 roku, a w 1975 roku jej pierwsi absolwenci uzyskali zarówno stopnie oficerskie, jak i tytuły inżynierów pożarnictwa. Oprócz wykładów teoretycznych, studenci mundurowi, znani jako podchorążowie, wzięli udział w różnych akcjach gaśniczych oraz działaniach związanych z usuwaniem skutków klęsk żywiołowych, w szczególności na obszarze miasta Warszawy oraz w sąsiednich województwach. W roku 1980 uczelnia ta kształciła około 820 studentów, z czego 420 uczyło się w trybie stacjonarnym.
25 listopada 1981 roku, z uznaniem dla sygnalizowanych problemów, podchorążowie i część kadry akademickiej przystąpili do strajku okupacyjnego. Protest ten był spowodowany sprzeciwem wobec podporządkowania uczelni regulacjom wynikającym z ustawy o szkolnictwie wojskowym. W demonstracji uczestniczyło 96% podchorążych. W dniach 30 listopada 1981 roku Rada Ministrów podjęła decyzję o rozwiązaniu Wyższej Oficerskiej Szkoły Pożarniczej, co skutkowało zakończeniem strajku, jednak przerwaną interwencją ze strony Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.
W dniu 2 grudnia jednostki ZOMO przeprowadziły atak na bramę uczelni, podczas którego grupa antyterrorystyczna została zrzucona z helikoptera na dach budynku i wkroczyła do środka, a studenci zostali przewiezieni autokarami na dworce kolejowe z poleceniem niezwłocznego powrotu do domów. Część z nich, a dokładniej 229 studentów, postanowiła kontynuować strajk na Politechnice Warszawskiej, gdzie protestowali aż do 6 grudnia 1981 roku. W wyniku tej sytuacji wielu podchorążych napotkało trudności z ukończeniem studiów.
Szkoła Główna Służby Pożarniczej
W reakcji na rozwiązanie poprzedniej uczelni, Rada Ministrów, w dniu 18 stycznia 1982 roku, ustanowiła Szkołę Główną Służby Pożarniczej, która funkcjonowała do 1 sierpnia 2023 roku, gdy zmieniono jej nazwę na Akademię Pożarniczą. W 1993 roku uczelnię uhonorowano Medalem Honorowym im. Józefa Tuliszkowskiego za wkład w rozwój edukacji w obszarze ochrony przeciwpożarowej.
Akademia Pożarnicza (od 2023)
Na mocy zmian wynikających z ustawy z dnia 14 kwietnia 2023 r. dotyczącej renamingu uczelni związanych z państwowymi służbami nadzorowanymi przez ministra spraw wewnętrznych, od 1 sierpnia 2023 roku, Szkoła Główna Służby Pożarniczej przyjęła nową nazwę – Akademia Pożarnicza, co oznacza nowy rozdział w historii tej instytucji.
Siedziba
Akademia ma swoją siedzibę w budynku dawnego Centralnego Ośrodka Wyszkolenia Straży Pożarnej, który został zbudowany w latach 1937-1938 w stylu funkcjonalistycznym według projektu Jana Redy. Pierwsze kursy rozpoczęły się tam w marcu 1939 roku. W trakcie II wojny światowej budynek poniósł częściowe zniszczenia w 1944 roku, jednak został odbudowany w 1948 roku. W kolejnych latach, od 1966 do 1970 roku, przeprowadzono jego rozszerzenie, w wyniku czego powstała m.in. hala sportowa. W 1994 roku na fasadzie budynku umieszczono tablicę upamiętniającą obronę kampusu w 1944 roku w trakcie powstania warszawskiego przez żołnierzy zgrupowania „Żubr”.
Profil działania
„Akademia Pożarnicza to państwowa uczelnia techniczna, która posiada pełne prawa akademickie. Jest również integralną jednostką organizacyjną Państwowej Straży Pożarnej, a tym samym podlegaKomendantowi Głównemu Państwowej Straży Pożarnej.
Oferta edukacyjna uczelni obejmuje studia inżynierskie oraz magisterskie, które można realizować zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. W ramach systemu dziennego uczelnia kształci zarówno podchorążych, jak i studentów cywilnych. Warto zaznaczyć, że podchorążowie są przez cały czas trwania studiów skoszarowani na terenie uczelni, co sprzyja ich integracji i intensywnemu szkoleniu.
W czasie praktyk zawodowych studenci mundurowi mają szansę na zdobycie cennego doświadczenia, pełniąc służbę w Jednostce Ratowniczo-Gaśniczej. To właśnie ta jednostka zabezpiecza operacyjnie tereny warszawskiego Żoliborza, a także współpracuje z Jednostkami Ratowniczo-Gaśniczymi Komendy Miejskiej PSP w m.st. Warszawie.
Kontrowersje
W lipcu 2017 roku miała miejsce kontrowersyjna sytuacja, w której grupa kilkudziesięciu podchorążych została skierowana do ustawienia barierek przez komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Leszka Suskiego. Barierki te miały na celu odgradzanie protestujących, którzy sprzeciwiali się ustawie zmieniającej funkcjonowanie Sądu Najwyższego, zgłoszonej przez Prawo i Sprawiedliwość. To zdarzenie uważane jest za pierwsze od 1989 roku, kiedy strażacy zostali wykorzystani do działań o charakterze politycznym.
Dodatkowo, w kwietniu 2020 roku, w trakcie pandemii COVID-19, uczelnia zmagała się z poważnymi trudnościami. Po ujawnieniu przypadków zakażeń koronawirusem wśród podchorążych oraz stwierdzeniu licznych nieprawidłowości w zarządzaniu, stanowisko rektora stracił Paweł Kępka. Te wydarzenia rzucają cień na działalność Akademii Pożarniczej, poddając ją krytycznej ocenie.
Władze
W Akademii Pożarniczej pełnią się istotne role kierownicze, które mają znaczący wpływ na rozwój i kierunek edukacji instytucji. Poniżej przedstawiamy główne osoby odpowiedzialne za jej działalność:
- Rektor-Komendant: st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak,
- Prorektor-Zastępca Komendanta: st. bryg. mgr inż. Paweł Fliszkiewicz,
- Prorektor ds. Nauki: dr hab. inż. Wioletta Rogula-Kozłowska,
- Prorektor ds. Kształcenia i Studentów: st. bryg. dr hab. inż. Tomasz Zwęgliński,
- Kanclerz: st. bryg. mgr inż. Piotr Równicki.
Rektorzy-komendanci
W historii Akademii Pożarniczej można znaleźć wielu wybitnych rektorów-komendantów, którzy wnieśli istotny wkład w rozwój tej instytucji. Poniżej prezentujemy listę tych, którzy pełnili tę zaszczytną funkcję:
- płk poż. doc. dr Józef Groba (1982–1987),
- płk poż. prof. dr inż. Mirosław Zdanowski (1987–1990),
- st. bryg. dr inż. Ludwik Wargocki (1990–1992),
- nadbryg. prof. dr hab. Jerzy Wolanin (1992–2005),
- nadbryg. dr Ryszard Grosset (2005–2006),
- st. bryg. dr hab. inż. Zoja Bednarek (2006–2009),
- nadbryg. mgr inż. Ryszard Dąbrowa (2009–2016),
- nadbryg. dr hab. inż. Paweł Kępka (2016–2020),
- st. bryg. dr inż. Jarosław Chodorowski (2020–2021),
- nadbryg. dr inż. Mariusz Feltynowski (2021–2024),
- st. bryg. dr inż. Tomasz Klimczak (od 2024).
Każdy z tych liderów przyczynił się do kształtowania programów nauczania oraz badań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa publicznego oraz skuteczności działań straży pożarnej w Polsce.
Struktura organizacyjna
W ramach Akademii Pożarniczej funkcjonuje szereg jednostek organizacyjnych, które są odpowiedzialne za różnorodne aspekty działalności instytucji. Każda z tych jednostek pełni kluczową rolę w realizacji zadań oraz wsparciu efektywnego zarządzania.
- Jednostki podległe Rektorowi Komendantowi (RR):
- RR-1 Rektorat,
- RR-2 Dział kadr,
- RR-3 Dział prawny,
- RR-4 Dział bezpieczeństwa informacji,
- RR-5 Dział analiz i kontroli,
- RR-6 Zespół ds. BHP i ochrony PPOŻ,
- RR-7 Archiwum,
- RR-8 Kancelaria ogólna,
- RR-9 Pełnomocnicy i samodzielne stanowiska.
- Jednostki podległe Prorektorowi-Zastępcy Komendanta ds. Operacyjnych (RO):
- RO-1 Pododdziały szkolne,
- RO-2 Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza SGSP,
- RO-3 Pracownia psychologiczna,
- RO-4 Dział doskonalenia zawodowego i poligonu,
- RO-5 Dział zabezpieczenia operacyjno-odwodowego,
- RO-6 Dział gospodarki transportowej.
- Jednostki podległe Prorektorowi ds. Nauki (RN):
- RN-1 Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa,
- RN-2 Instytut Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
- RN-3 Dział projektów,
- RN-4 Biblioteka,
- RN-5 Wydawnictwo.
- Wydział Inżynierii Bezpieczeństwa i Ochrony Ludności.
- Jednostki podległe Prorektorowi ds. Kształcenia i Studentów (RK):
- RK-1 Zespół ds. jakości kształcenia,
- RK-2 Dział ds. e-nauczania,
- RK-3 Zespół ds. Erasmusa,
- RK-4 Dział studiów podyplomowych, kursów i szkoleń,
- RK-5 Dział spraw studenckich.
- Jednostki podległe Kanclerzowi (RA).
Absolwenci
Temat ten wiąże się z kategorią, która dotyczy absolwentów Szkoły Głównej Służby Pożarniczej.
Wykładowcy
Temat związany ze szkołą pożarniczą obejmuje również szeroki krąg wykładowców, którzy przyczyniają się do edukacji w tej dziedzinie.
Każdy z nich posiada unikalne doświadczenie oraz wiedzę, które wzbogacają program nauczania. Zachęcamy do zapoznania się z sylwetkami oraz osiągnięciami wykładowców, którzy są kluczowymi postaciami w procesie kształcenia przyszłych strażaków.
Przypisy
- a b Historyczna zmiana nazwy uczelni, [w:] strona www Akademii Pożarniczej [online], Akademia Pożarnicza, 01.08.2023 r. [dostęp 14.08.2023 r.]
- a b Historyczne wydarzenie! Od 1 sierpnia 2023 r. zmiana nazwy uczelni na Akademia Pożarnicza. sgsp.edu.pl. [dostęp 08.10.2023 r.]
- Dziennik Ustaw 2023 r. poz. 1088 [online], dziennikustaw.gov.pl [dostęp 14.08.2023 r.]
- Władze. [w:] Akademia Pożarnicza [on-line]. apoz.edu.pl. [dostęp 14.08.2023 r.]
- Zmiany personalne i organizacyjne w SGSP. [w:] Forum Akademickie [on-line]. 30.04.2020 r. [dostęp 21.12.2021 r.]
- Załącznik do Regulaminu Organizacyjnego SGSP. [w:] Szkoła Główna Służby Pożarniczej [on-line]. [dostęp 09.05.2022 r.]
- Poczet Komendantów i Rektorów. sgsp.edu.pl. [dostęp 02.05.2020 r.]
- Grzegorz Mika: Od wielkich idei do wielkiej płyty. Burzliwe dzieje warszawskiej architektury. Agencja Wydawniczo-Reklamowa Skarpa Warszawska, 2017, s. 106. ISBN 978-83-63842-67-3.
- Grzegorz Mika. Piękna dzielnica na pięknym brzegu. „Skarpa Warszawska”, s. 19, 01.07.2017 r.
- Monika Borys. Strażacy od stawiania płotów. „Gazeta Stołeczna”, s. 1, 19.07.2017 r.
- Małgorzata Zaremba: Strajk w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarnictwa w Warszawie. [w:] Encyklopedia Solidarności [on-line]. encysol.pl. [dostęp 22.07.2017 r.]
- Ustawa z dnia 24.08.1991 r. o Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. z 2022 r. poz. 1969).
- Stanisław Ciepłowski: Wpisane w kamień i spiż. Inskrypcje pamiątkowe w Warszawie XVII–XX w. Warszawa: Argraf, 2004, s. 272. ISBN 83-912463-4-5.
- Marta Leśniakowska: Architektura w Warszawie 1918–1939. Warszawa: Arkada Pracownia Historii Sztuki, 2006, s. 164. ISBN 83-60350-00-0.
- Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 988. ISBN 83-01-08836-2.
- Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994, s. 837. ISBN 83-01-08836-2.
- Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024 [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 01.07.2024 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie | Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie | Collegium Verum | Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego | Europejska Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w Warszawie | Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych | Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego w Warszawie | Szkoła Główna Turystyki i Hotelarstwa Vistula | Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego | Wydział Teologiczny Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie | Uniwersytet Warszawski | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie | Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego | Kampus Ochota | Akademia WIT w Warszawie | Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego | Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Polskokatolickiego w Warszawie | Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej | Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna w Warszawie | Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w WarszawieOceń: Akademia Pożarnicza