Wydział Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej to istotny komponent instytucji, która pełni kluczową rolę w kształceniu przyszłych specjalistów. Jest to jeden z dwóch wydziałówChrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, a jego siedziba mieści się w budynku tejże akademii przy ul. W. Broniewskiego 48.
W zakresie oferowanych studiów, wydział proponuje kierunki takie jak pedagogika oraz praca socjalna, które przygotowują studentów do wpływania na społeczeństwo poprzez różnorodne formy wsparcia i edukacji. Uczelnia ma uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w obszarze pedagogiki, co dodatkowo podkreśla jej znaczenie w polskim systemie edukacji.
Warto zaznaczyć, że do 30 września 2019 roku, jednostka ta funkcjonowała pod nazwą Wydział Pedagogiczny, co świadczy o jej długotrwałej tradycji i zaangażowaniu w rozwój nauk społecznych w kraju.
Geneza
Wydział Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie został utworzony w 2012 roku jako Wydział Pedagogiczny. Ten krok był wynikiem wydzielenia z Wydziału Teologicznego ChAT, w którym nauczanie na kierunku pedagogika miało miejsce od 1996 roku. Historia tego wydziału sięga jednak dalej, bo już od 1991 roku funkcjonował Ekumeniczny Instytut Pedagogiczno-Katechetyczny w ramach Wydziału Teologicznego, który koordynował czteroletnie studia magisterskie w zakresie teologii z pedagogiką religijną.
W instytucie działała już od 1991 Katedra Pedagogiki, którą kierowała prof. Danuta Gielarowska-Sznajder. W 1998 roku Senat Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej zdecydował o połączeniu Ekumenicznego Instytutu Pedagogiczno-Katechetycznego ze Studium Pracy Socjalnej, tworząc tym samym Ekumeniczny Instytut Pedagogiczny. Od 1998 do 2008 roku Instytut prowadził ks. prof. Bogusław Milerski, a jego następczynią była prof. Janina Elżbieta Karney, sprawująca tę funkcję w latach 2008–2012.
W gronie wykładowców instytutu znaleźli się m.in. profesorowie: Elżbieta Czykwin, Krzysztof Konarzewski, Irmina Mięsowicz, Bogusław Milerski, Jerzy Nikitorowicz, Renata Nowakowska-Siuta, Kazimierz Pospiszyl, Władysław Puślecki, Barbara Smoleńska-Zielińska, Sławomir Sztobryn, Mirosław Szymański, Bogusław Śliwerski, oraz Tadeusz Jacek Zieliński. W przeszłości kierownikiem Katedry Pedagogiki Szkolnej na Wydziale Teologicznym była również prof. Edyta Gruszczyk-Kolczyńska, a wieloletnim kierownikiem Katedry Pracy Socjalnej i Profilaktyki Społecznej była prof. Danuta Piekut-Brodzka.
W 2005 roku liczba studentów w Instytucie wynosiła łącznie 542 osoby. Ciekawym faktem jest, że 30 września 2019 roku Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała dotychczasowemu wydziałowi prawo do nadawania stopnia naukowego doktora w zakresie pedagogiki. Wszystko to doprowadziło do zmiany nazwy wydziału na Wydział Nauk Społecznych, która miała miejsce 1 października 2019 roku.
Studia
W Wydziale Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie prowadzone są obecnie różnorodne programy studiów. Oferta obejmuje studia licencjackie oraz magisterskie, a także podyplomowe, odpowiadające na potrzeby edukacyjne i zawodowe współczesnego społeczeństwa.
W ramach studiów I stopnia (licencjackich) na kierunku pedagogika, dostępne są następujące specjalności:
- wczesna edukacja z pedagogiką opiekuńczą,
- wczesna edukacja z nauczaniem języka angielskiego w przedszkolu i klasach I-III,
- pedagogika resocjalizacyjna i międzykulturowa.
Natomiast w obszarze pracy socjalnej, studia I stopnia oferują:
- pracę socjalną z rodziną,
- pracę socjalną z seniorami.
W przypadku studiów II stopnia (magisterskich) na kierunku pedagogika, program kształcenia obejmuje:
- pedagogikę szkolną z doradztwem zawodowym,
- pedagogikę szkolną z terapią pedagogiczną,
- wczesną edukację z terapią pedagogiczną,
- pedagogikę społeczno-kulturową,
- pedagogikę resocjalizacyjną i profilaktykę społeczną.
Wydział oferuje również różnorodne studia podyplomowe, które obejmują:
- pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną,
- przygotowanie pedagogiczne – kwalifikacje nauczycielskie,
- organizację i zarządzanie oświatą,
- integrację sensoryczną z terapią dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
- wczesne wspomaganie rozwoju dziecka z metodyką pracy z dzieckiem z zaburzeniami ze spektrum autyzmu,
- asystenta rodziny.
Każdy z tych programów kształcenia był starannie zaplanowany, aby zapewnić studentom wszechstronne przygotowanie do pracy w różnorodnych dziedzinach i sprostać wyzwaniom współczesnych realiów społecznych.
Uprawnienia naukowe
Wydział Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie zdobył znaczące uprawnienia w dziedzinie naukowej, które są istotne dla rozwoju akademickiego tej instytucji.
Od 30 września 2019 roku, Wydział uzyskał prawo do nadawania stopnia naukowego doktora w zakresie pedagogiki.
Władze
Władze dziekańskie Wydziału w kadencji 2024-2028
Obecnym dziekanem Wydziału jest ks. dr hab. Bogusław Milerski, który posiada tytuł profesora w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Jego wsparciem w kadencji jest dr Izabela Kochan, pełniąca funkcję prodziekana.
Władze dziekańskie Wydziału w kadencji 2020–2024
W tej kadencji dziekanem była prof. dr hab. Renata Nowakowska-Siuta, która zarządzała Wydziałem. Również w jej zespole administracyjnym znalazła się dr Izabela Kochan, pełniąca rolę prodziekana.
Władze dziekańskie Wydziału w kadencji 2016–2020
W latach 2016–2020 funkcję dziekana na Wydziale sprawowała dr hab. Renata Nowakowska-Siuta, uznawana za wybitnego profesora ChAT. Właśnie w tym czasie produktem dziekańskim był również dr Rafał Bodarski, który zasiadał na stanowisku prodziekana Wydziału.
Samodzielni pracownicy naukowi wchodzący w skład Rady Wydziału w kadencji 2024-2028
Rada Wydziału Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w kadencji 2024-2028 składa się z następujących samodzielnych pracowników naukowych:
- ks. dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT – przewodniczący Rady,
- dr hab. Stefan Tomasz Kwiatkowski, prof. ChAT – wiceprzewodniczący Rady,
- prof. dr hab. Elżbieta Czykwin,
- prof. dr hab. Tadeusz Jacek Zieliński,
- ks. dr hab. Mirosław Michalski, prof. ChAT,
- dr hab. Edyta Januszewska, prof. ChAT,
- dr hab. Agnieszka Piejka, prof. ChAT,
- dr hab. Marek Antoni Piotrowski, prof. ChAT.
Poczet dziekanów
Na przestrzeni lat Wydział Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie był zarządzany przez różnych dziekanów, którzy przyczynili się do jego rozwoju. Oto lista przedstawiająca dziekanów tej uczelni:
- od 2024: ks. dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT,
- 2016-2024: prof. zw. dr hab. Renata Nowakowska-Siuta,
- 2012–2016: prof. zw. dr hab. Tadeusz Jacek Zieliński.
Struktura
W strukturze Wydziału Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie znajdują się następujące jednostki:
- Katedra Dydaktyki i Pedagogiki Porównawczej – kierownik: dr hab. Marek Piotrowski, prof. ChAT,
- Katedra Pedagogiki Religii i Teorii Wychowania – kierownik: ks. dr hab. Bogusław Milerski, prof. ChAT,
- Katedra Pedagogiki Dorosłych i Socjologii Edukacji – kierownik: prof. dr hab. Elżbieta Czykwin,
- Katedra Pedagogiki Społecznej i Kultury – kierownik: dr hab. Agnieszka Piejka, prof. ChAT,
- Katedra Pedeutologii i Psychologii Wychowania – kierownik: dr hab. Stefan Kwiatkowski, prof. ChAT,
- Katedra Prawa Publicznego i Polityki Społecznej – kierownik: prof. zw. dr hab. Tadeusz Jacek Zieliński.
Czasopismo naukowe
Na Wydziale Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie wydawane jest czasopismo naukowe „Studia z Teorii Wychowania”. Jego publikacja odbywa się pod patronatem Komitetu Nauk Pedagogicznych Polskiej Akademii Nauk oraz znajduje się na liście czasopism punktowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Czasopismo stanowi ważną przestrzeń dla prezentacji analiz, wyników badań naukowych oraz prac naukowych z dziedzin humanistyki i nauk społecznych. Wyróżnia się ono tym, że jest wolne od ortodoksyjnych przekonań, prezentując szerokie i interdyscyplinarne spektrum problemów związanych z kształceniem i wychowaniem.
W publikacji można znaleźć interesujące oraz nowatorskie rozwiązania metodyczne z zakresu pedagogiki oraz nauk pokrewnych. Czasopismo zawiera także tematyczne bibliografie, recenzje oraz sprawozdania z różnorodnych konferencji naukowych.
Co roku publikowane są cztery zeszyty tego czasopisma, a redaktorem naczelnym jest prof. Bogusław Śliwerski.
Współpraca międzynarodowa i instytucje partnerskie
W ramach współpracy międzynarodowej, Wydział Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie nawiązał relacje z licznymi instytucjami edukacyjnymi oraz kulturami z różnych części świata. Do kluczowych partnerów należą:
- David Yellin College of Education w Jerozolimie,
- Evangelische Hochschule we Fryburgu Bryzgowijskim,
- Dom Spotkań z Historią,
- Muzeum Historii Żydów Polskich.
Studenci oraz wykładowcy z Wydziału regularnie biorą udział w programie Erasmus, który umożliwia im zdobywanie międzynarodowego doświadczenia. Ponadto, w ramach Wydziału zrealizowano projekt, który został wsparty finansowo przez Europejski Fundusz Społeczny. Projekt nosił tytuł „Chrześcijańska Akademia Teologiczna jako promotor integracji społecznej” i obejmował organizację zagranicznych wyjazdów studyjnych dla kadry akademickiej.
Lokalizacja
Wydział Nauk Społecznych ma swoją siedzibę w gmachu Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, mieszczącym się przy ul. Broniewskiego 48 w Warszawie. W przeszłości jego biura były zlokalizowane w Centrum Luterańskim, które mieściło się przy ul. Miodowej 21 w Warszawie.
Przypisy
- Struktura Wydziału Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie [online] [dostęp 04.10.2024 r.]
- Władze wydziału. chat.edu.pl. [dostęp 30.04.2021 r.]
- Skład osobowy Rady Wydziału Nauk Społecznych III kadencji 2020–2024. chat.edu.pl. [dostęp 30.04.2021 r.]
- O Wydziale [online], chat.edu.pl [dostęp 25.04.2020 r.]
- Inauguracja nowego roku akademickiego 2019/2020 w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie. chat.edu.pl. [dostęp 07.10.2019 r.]
- Wydział Pedagogiczny ChAT zmienia nazwę na Wydział Nauk Społecznych. chat.edu.pl. [dostęp 07.10.2019 r.]
- Oferta edukacyjna Wydziału Pedagogicznego ChAT [online] [dostęp 17.11.2018 r.]
- Dane ze strony internetowej Projektu „ChAT jako promotor integracji społecznej” (dostęp: 31.07.2014 r.)
- Link do witryny David Yellin College of Education [dostęp 08.03.2018 r.]
- Informacja na witrynie Ewangelickiej Szkoły Wyższej we Fryburgu [dostęp 04.03.2016 r.]
- Informacja o współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich na witrynie Wydziału Pedagogicznego ChAT [dostęp 13.06.2016 r.]
- T.J. Zieliński, Utworzenie Wydziału Pedagogicznego ChAT, „Studia z Teorii Wychowania” 2012 nr 2 (5), s. 12.
- T.J. Zieliński, Utworzenie Wydziału Pedagogicznego ChAT, „Studia z Teorii Wychowania” 2012 nr 2 (5), s. 11.
- T.J. Zieliński, Utworzenie Wydziału Pedagogicznego ChAT, „Studia z Teorii Wychowania” 2012 nr 2 (5), s. 10.
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna w Warszawie | Wyższa Szkoła Turystyki i Języków Obcych w Warszawie | Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna w Warszawie | Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Warszawsko-Praskiej | Wyższe Seminarium Duchowne Kościoła Polskokatolickiego w Warszawie | Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego | Akademia WIT w Warszawie | Kampus Ochota | Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego | Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie | Wydział Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego | Warszawska Wyższa Szkoła Biznesu | Warszawska Akademia Medyczna | Uniwersytet SWPS | Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina | Uniwersytet WSB Merito Warszawa | Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej | Uczelnia Medyczna im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie | Uczelnia Łukaszewski w Warszawie | Uczelnia Korczaka – Akademia Nauk StosowanychOceń: Wydział Nauk Społecznych Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie