Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna w Warszawie


Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna w Warszawie (WSTS) to znana instytucja edukacyjna, która pełni ważną rolę w kształceniu młodych ludzi w dziedzinie teologii. Jest to wyznaniowa szkoła wyższa, która działa pod auspicjami Kościoła Zielonoświątkowego w Rzeczypospolitej Polskiej.

WSTS ma prawo do nadawania tytułu zawodowego licencjata teologii, co sprawia, że jest niezwykle istotnym ośrodkiem akademickim dla osób pragnących rozwijać swoją wiedzę w tej dziedzinie. Historia uczelni sięga roku 1968, kiedy to została założona jako Szkoła Biblijna w ramach Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego.

W trakcie swojego rozwoju, uczelnia przeszła kilka fundamentalnych zmian, a jednym z kluczowych momentów było przekształcenie w Warszawskie Seminarium Teologiczne. W październiku 2012 roku nastąpiła kolejna istotna zmiana, w wyniku której szkoła przyjęła swoją obecną nazwę.

Profil działania

Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna w Warszawie, znana jako WSTS, ma charakter zielonoświątkowej uczelni teologicznej. WSTS koncentruje się na kształtowaniu zarówno intelektualnym, jak i chrześcijańskim swoich studentów, aby mogli oni skutecznie służyć Bogu, Kościołowi oraz całemu światu.

Jednym z kluczowych zamierzeń tej uczelni jest utwierdzenie oraz pogłębienie indywidualnych i społecznych relacji z Bogiem. Realizowane to jest poprzez systematyczne studia nad Słowem Bożym, osobiste modlitwy oraz uczestnictwo w nabożeństwach.

Program kształcenia oferuje szereg różnorodnych dziedzin, takich jak:

  • biblistyka,
  • teologia systematyczna,
  • teologia praktyczna,
  • teologia historyczna.

Uczniowie mają także możliwość wyboru jednej z poniższych specjalizacji, w której chcą się rozwijać:

  • Chrześcijańskie Przywództwo (dawniej Instytut Pastoralny),
  • Instytut Chrześcijańskiej Służby Muzycznej,
  • Poradnictwo Chrześcijańskie i Profilaktyka Społeczna,
  • Pedagogika Religii,
  • Chrześcijańskie Media i Komunikacja Społeczna,
  • Misja i Rozwój Kościoła.

W ramach kampusu uczelni regularnie odbywają się synody Kościoła Zielonoświątkowego, a także organizowane są konferencje dla pastorów i liderów. Przykładem jest konferencja z dnia 16 lutego 2013, która poświęcona była zagadnieniu „Służba uwolnienia”, mająca na celu wypracowanie stanowiska dotyczącego demonologii. Wśród prelegentów znalazł się m.in. Jacek Heidenreich (pastor ze Słupska), Janusz Lindner (pastor z Krotoszyna) oraz Michał Hydzik.

Biblioteka

Systematyczne zbieranie zasobów bibliotecznych inaugurowano w 1972 roku. Głównym celem istnienia tej placówki było dostarczanie wsparcia edukacyjnego studentom oraz wykładowcom. Na przestrzeni lat 70. oraz na początku lat 80. działalnością biblioteki kierowała Jadwiga Brandys, która dbała o jej rozwój i organizację. Wówczas biblioteka znajdowała się w budynku przy ul. Zagórnej 10.

Od dekady 90. na stanowisku kierownika biblioteki zauważyć można Bogusławę Ziembę, która kontynuuje tradycje poprzedników. W 2009 roku biblioteka dysponowała już ponad 10 000 woluminów, co świadczy o jej sukcesywnym rozwoju oraz rosnącej roli w środowisku akademickim.

Historia

Korzenie Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej w Warszawie sięgają edukacji prowadzonej w ramach Zjednoczonego Kościoła Ewangelicznego. W 1948 roku powstała pierwsza szkoła biblijna, która miała swoją siedzibę przy ul. Poznańskiej 13. Na jej czele stał Józef Mrózek jr. i w krótkim czasie zrealizowano dwa kursy stacjonarne. Niestety, w 1950 roku aresztowania duchownych ZKE uniemożliwiły dalszą działalność placówki, a także spowodowały przejęcie lokalu przez władze. Przez kolejne dwie dekady szkoła była nieaktywna, co wynikało z represyjnych działań ze strony rządzących oraz małego zainteresowania ze strony Kościoła, co skutkowało jedynie sporadycznymi, krótkimi kursami dla duchownych.

W dniach 4-31 marca 1968 roku odbył się czterotygodniowy kurs prowadzony przez Edwarda Czajkę, co zapoczątkowało wznowienie działalności edukacyjnej w 1972 roku, kiedy to na kierownika powołano Mieczysława Kwietnia. W 1986 roku przemianowano Szkołę Biblijną na Seminarium Teologiczne, co pozwoliło na organizację corocznego naboru studentów. W 1982 roku dyrektorem placówki został Włodzimierz Rudnicki, który w 1997 roku objął stanowisko rektora. Rektorem w 2005 roku został Piotr Nowak, a w 2024 roku na to stanowisko powołano Ewę Wasilewską-Kamińską.

W 1989 roku seminarium przeniosło się do nowej siedziby przy ul. Wybornej 20, wprowadzając trzyletni program kształcenia. Po rozpadzie ZKE w 1988 roku, seminarium znalazło się pod zarządem Kościoła Zielonoświątkowego. W 1997 roku, na podstawie nowej ustawy dotyczącej relacji między państwem a Kościołem, uczelnia uzyskała status wyższej szkoły teologicznej typu zawodowego, z uprawnieniami do nadawania tytułu licencjata teologii. W 2002 roku zaczęto przyjmować słuchaczy z innych uczelni na studia podyplomowe, a w marcu 2004 roku rozpoczęto rozbudowę bazy dydaktycznej oraz noclegowej, a także budowę sali wielofunkcyjnej, która została otwarta w październiku 2009 roku.

Pod koniec 2009 roku liczna studentów wyniosła 128, z czego wielu korzystało z systemu stacjonarnego i zaocznego. Po 2000 roku uczelnia borykała się z kryzysem, a liczba studentów malejąca w wyniku wzrastających krytycznych ocen dotyczących duchowości absolwentów. W konsekwencji, 23 lutego 2005 roku Naczelna Rada Kościoła Zielonoświątkowego podjęła decyzję o odwołaniu rektora Włodzimierza Rudnickiego i powołaniu Piotra Nowaka, co miało na celu odzyskanie kontroli nad niezależną placówką.

W latach 2007-2011 zauważono spadek liczby studentów płci męskiej w zgromadzeniu. W 2014 roku na studia podyplomowe z coachingu zgłosiły się wyłącznie kobiety. W kolejnych latach średnio kobiety stanowiły 44% całkowitej liczby studentów, a ich rezygnacje wyniosły tylko 9%, podczas gdy wśród mężczyzn było to aż 22%.

Aktualnie w WSTS studiuje ponad 100 osób. Liczba studentów dziennych oscyluje pomiędzy 10 a 25, a zaocznych zazwyczaj wynosi około 100. Uczelnia miała także kilku obcokrajowców, przy czym więcej niż połowa studentów pochodzi z Kościoła Zielonoświątkowego, jak i innych ewangelikalnych denominacji.

W październiku 2012 roku uczelnia przyjęła nazwę Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna. W dniu 20 października 2016 roku współorganizowała konferencję naukową Polskiego Forum Chrześcijańskiego na temat: „Jeden Duch, różne dary, wspólne dobro”, której patronat objęły obok WSTS m.in. Polska Akademia Nauk, Chrześcijańska Akademia Teologiczna w Warszawie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz Wyższe Baptystyczne Seminarium Teologiczne w Warszawie.

W dniach 4-6 lipca 2022 roku WSTS zorganizowało konferencję „Mainstream and Extremes” pod egidą Europejskiego Pentekostalnego Stowarzyszenia Teologicznego.

Wykładowcy (lista niepełna)

Wśród wykładowców, którzy związani są z Wyższą Szkołą Teologiczno-Społeczną w Warszawie, znajdują się zarówno osoby z przeszłości, jak i aktualnie uczący akademicy.

Wśród dawnych wykładowców, możemy wymienić:

Natomiast aktualna kadra wykładowcza obejmuje:

  • dr Elżbieta Bednarz,
  • Paweł Biedziak,
  • dr hab. Wojciech Gajewski, prof. UG,
  • dr Leszek Jańczuk,
  • dr Tomasz Józefowicz,
  • dr hab. Michał Kasiński, prof. ,
  • dr hab. Andrzej Piotr Kluczyński, prof. ChAT,
  • dr hab. Jan Mironczuk, prof. WSTS,
  • dr Piotr Nowak,
  • dr Ewa Wasilewska-Kamińska.

Wszystkie te osoby odgrywają istotną rolę w kształceniu przyszłych liderów i specjalistów w dziedzinie teologii oraz nauk społecznych.

Absolwenci

Wśród absolwentów Wyższej Szkoły Teologiczno-Społecznej w Warszawie znajdują się osoby zaangażowane w działalność kościelną, w tym pastorzy oraz liderzy. Znaczącym jest fakt, że absolwenci tej uczelni przyczyniają się do rozwoju wspólnot religijnych i społeczności lokalnych.

Wyróżniają się wśród nich następujące postacie:

  • Dorota Sikora – angażuje się w służbę muzyczną oraz organizowanie konferencji,
  • Arkadiusz Kuczyński – sprawuje funkcję pastora w zborze stołecznym,
  • Krzysztof Zaręba – pastor oraz duszpasterz,
  • Bartek Tomczyński – aktywny ewangelista i działacz społeczny, pracujący z osobami z problemami uzależnienia,
  • Tomasz Ropiejko – pastor zboru w Gdańsku oraz członek Narodowej Rady Kościoła,
  • Michał Włodarczyk – pastor zboru w Bydgoszczy, posiadający stopień doktora nauk humanistycznych, specjalizuje się w socjologii rynku,
  • Wojciech Wysopal – znany kaznodzieja, mówca konferencyjny oraz działacz społeczny.

Każdy z tych absolwentów wnosi unikalny wkład w swoje społeczności, realizując różnorodne cele w ramach pracy kościelnej i społecznej.

Przypisy

  1. EPTA Hybrid Conference 2022 Pentecostal Theology: Mainstream and Extremes 04-06.07.2022 r.
  2. Jeden Duch, różne dary, wspólne dobro. wst.kei.pl. [dostęp 17.10.2016 r.]
  3. Konferencja PFCh: Jeden Duch, różne dary, wspólne dobro. ekumenizm.pl. [dostęp 17.10.2016 r.]
  4. Józefowicz 2015 ↓, s. 63.
  5. Kamiński 2012 ↓, s. 176.
  6. Kalinowska 2013 ↓, s. 248.
  7. Tomaszewski 2009 ↓, s. 372.
  8. Tomaszewski 2009 ↓, s. 373.
  9. Tomaszewski 2009 ↓, s. 383.
  10. Studenci z zagranicy, Pentekoste, Nr 9, Maj 2012, s. 29.
  11. Historia uczelni od 1968, Pentekoste, Nr 9, Maj 2012, s. 27.
  12. Historia uczelni od 1968, Pentekoste, Nr 9, Maj 2012, s. 28.
  13. WST zmienia się w WSTS
  14. Inauguracja Roku Akademickiego 2009-2010
  15. Cele WSTS
  16. Konferencja: Służba uwolnienia

Oceń: Wyższa Szkoła Teologiczno-Społeczna w Warszawie

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:23