Jan Grzywaczewski (działacz społeczny)


Jan Grzywaczewski, urodzony w 1901 roku, a tragicznie zmarły 7 września 1939 roku w Siedlcach, był niezwykle ważną postacią w polskim ruchu społecznym.

Jego życie i działalność skupiały się na działaniach mających na celu poprawę sytuacji społecznej w Polsce, co pozostawiło trwały ślad w historii.

Życiorys

Jan Grzywaczewski był synem Kazimierza, który pracował jako szewc, oraz Rozalii z domu Dziugieł, a także miał starszego brata o imieniu Stanisław. Jego edukacja miała charakter nieregularny, co wynikało z trudnych warunków materialnych, w jakich dorastał. W 1926 roku, po ukończeniu kursów dla byłych wojskowych, zdał maturę i postanowił rozpocząć studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Dodatkowo, uczył się w Szkole Nauk Politycznych oraz w Wolnej Wszechnicy Polskiej.

W latach 1918–1921 odbył służbę wojskową, zdobywając odznaczenie w postaci stopnia sierżanta. Po zakończeniu wojny polsko-bolszewickiej związał się z rynkiem pracy jako pracownik w drukarni, gdzie z czasem awansował na stanowisko zastępcy kierownika.

Grzywaczewski aktywnie angażował się w organizacje ideowe zrzeszające młodzież akademicką. Był członkiem Organizacji Młodzieży Narodowej Szkół Wyższych i brał czynny udział w jej przekształcaniu w Związek Polskiej Młodzieży Demokratycznej (ZPMD), gdzie pełnił rolę przewodniczącego okręgu oraz członka Wydziału Wykonawczego, który kierował działalnością Związku na wszystkich polskich uczelniach. W latach 1931-1932 był także częścią Komitetu Centralnego tajnego Związku Młodzieży Polskiej („Zetu”) oraz Związku Patriotycznego. W tym czasie sprawował funkcję redaktora w czasopiśmie „Myśli Akademickiej” oraz współpracował z „Brzaskiem”, w którym często publikował anonimowo.

Jego zainteresowania obejmowały handel zagraniczny, emigrację i sprawy morskie. Był współzałożycielem i pierwszym prezesem Akademickiego Związku Morskiego (AZM). W roli prezesa reprezentował ten związek na Międzynarodowym Zjeździe „Organizacji Studentów” w Bukareszcie, który odbył się w 1932 roku. W latach 1933–1935 był jednym z założycieli oraz redaktorów kwartalnika AZM-u „Szkwał”, a także współpracował z miesięcznikiem „Morze”. Angażował się w organizację akademickich obozów letnich nad Morzem oraz był członkiem Rady Głównej Ligi Morskiej i Kolonialnej. Czynnie uczestniczył w zjazdach Światowego Związku Polaków za Granicą w latach 1934–1938.

W okresie od 1930 do 1939 roku pracował w Departamencie Handlu Zagranicznego Ministerstwa Przemysłu i Handlu. W 1938 roku, jego działalność została doceniona, otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi za zasługi w służbie państwowej.

Niestety, w sierpniu 1939 roku, został powołany do wojska w stopniu podporucznika rezerwy. Stracił życie w wyniku ataku bombowego, pełniąc obowiązki komendanta dworca w Siedlcach.


Oceń: Jan Grzywaczewski (działacz społeczny)

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:11