Piotr Łojek


Piotr Łojek, urodzony 22 grudnia 1961 roku w Warszawie, to znany i utalentowany polski muzyk, który skutecznie łączy pasję do muzyki z różnorodnymi umiejętnościami. Jako gitarzysta, gitarzysta basowy oraz klawiszowiec wniósł znaczący wkład w polską scenę muzyczną. Ukończył studia geologiczne na Uniwersytecie Warszawskim, co podkreśla jego wszechstronność oraz zdolności intelektualne.

Już w czasach licealnych, Łojek rozpoczął swoją wyjątkową podróż muzyczną, współpracując z Kubą Sienkiewiczem w zespołach SPIARDL i Zuch Kozioł. Jako jeden z współzałożycieli grupy Elektryczne Gitary, Piotr odegrał ważną rolę w kształtowaniu tej formacji. W roku 1989, razem z Rafałem Kwaśniewskim, przekonywał Kubę Sienkiewicza do stworzenia zespołu, w którym początkowo grał na gitarze basowej. Po przyjściu Tomasza Grochowalskiego, zmienił instrumenty na klawisze i gitary, co przyczyniło się do zróżnicowania brzmienia grupy.

Piotr Łojek to również kompozytor muzyki oraz autor tekstów, które można usłyszeć w utworach Elektrycznych Gitar oraz zespołu Beauty Free. Współtworzył również niszowy zespół Dziady Żoliborskie, który dał wiele implusów dla lokalnej sceny muzycznej. W 1993 roku, jako producent, pracował nad albumem Moons zespołu Immanuel, a w latach 2005–2006 także był członkiem tego zespołu jako muzyk.

Warto również wspomnieć, że Piotr Łojek był basistą w grupie Zuch Kazik, współpracując z wieloma artystami, w tym z Mirosławem Jędrasem (Zacierem), Kazikiem, Izzim oraz DJ Mrufką. Poza karierą muzyczną, Łojek ma również życie osobiste; jest mężem prawniczki Anny Zawidzkiej-Łojek.

Ich rodzinna historia jest intersująca; Piotr jest stryjem historyka oraz opozycjonisty Jerzego Łojka, co dodaje jeszcze więcej kontekstu do jego życia pełnego pasji i zaangażowania w sztukę.

Dyskografia

Dyskografia Piotra Łojka jest imponującą kolekcją dzieł, które znacząco wpłynęły na polską muzykę. W 1992 roku zespół Elektryczne Gitary wydał album „Wielka radość” (Zic Zac), który zapoczątkował jego karierę. Wkrótce po tym, w 1993 roku, ukazał się kolejny krążek „A ty co”, również wydany przez Zic Zac.

Rok 1995 przyniósł album „Huśtawki”, a także współpracę z zespołem Trawnik nad płytą „Czarodzieje” (S.P. Records). Następne lata były równie płodne, z wydaniem „Chałtury” (Polygram) w 1996 oraz „Na krzywy ryj” i „Kiler” w 1997 roku, obydwa również od Polygram.

Rok 1997 zdominowały płyty niezależnego zespołu Dziady Żoliborskie, w tym „Un monument de la nature” oraz seria albumów „Archiwalia” vol. 1 i 2 (Fish Records). Równolegle w tym samym roku zespół wydał „Performance at Tęcza Cinema-Theatre”.

W 1998 roku Piotr Łojek współpracował z Kuba Sienkiewicz przy albumie „Źródło” (PolyGram), a Dziady Żoliborskie kontynuowały wydawanie nowych projektów, takich jak „Dzieci żoliborskie” (Polcud) oraz różne wersje albumów „Kolojek”.

W kolejnych latach, do 2000 roku, Elektryczne Gitary wydały „Słodka maska” (Universal Music), podczas gdy Dziady Żoliborskie tworzyły kolejne albumy, w tym „Najduchy” i „Dziady Żoliborskie”, a także „Photonas” i „Liturgia dźwięku Dziadów Żoliborskich” (Polonia Records).

Rok 2002 to „Kariera Nikosia Dyzmy” (Universal Music), a po nim nastąpił długi okres aktywności Elektrycznych Gitar, kończąc na albumach „Czasowniki” (MTJ) w 2016 oraz „2020” (S.P. Records) w 2020 roku.

W 2022 roku zespół Lunatycy Martwej Dyskoteki wypuścił album „LMD”, co stanowi nowy rozdział w dyskografii Piotra Łojka i jego współpracy z innymi artystami.

Przypisy

  1. Czwarty wywiad z Piotrem Łojkiem. elektrycznegitary.pl, 19.02.2001 r. [dostęp 25.02.2016 r.]
  2. Trzeci wywiad z Piotrem Łojkiem. elektrycznegitary.pl, 2001. [dostęp 25.02.2016 r.]
  3. LeszekL. Gnoiński LeszekL., JanJ. Skaradziński JanJ., Encyklopedia Polskiego Rocka, Warszawa: Świat Książki, 1997 r., s. 150, ISBN 83-7129-570-7.
  4. Historia Elektrycznych Gitar na oficjalnej stronie internetowej

Oceń: Piotr Łojek

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:11