Klaudia Pasternak, urodzona 11 stycznia 1980 roku w Warszawie, to wybitna postać w dziedzinie muzyki współczesnej w Polsce. Jako kompozytorka współczesna, jej prace łączą nowatorskie podejście do struktury muzycznej z głębokim zrozumieniem tradycji.
Dodatkowo, pełniąc rolę dyrygentki operowej, Klaudia Pasternak przyczynia się do ożywienia wielu znanych dzieł operowych, wprowadzając w nie nowe interpretacje.
Jest także laureatką licznych konkursów kompozytorskich, zarówno w Polsce, jak i za granicą, co potwierdza jej uznanie w międzynarodowym środowisku muzycznym.
Warto wspomnieć, że jest dwukrotnie nominowana do Paszportu Polityki, co świadczy o jej znaczących osiągnięciach oraz wpływie na współczesną kulturę muzyczną.
Życiorys
W wieku 11 lat Klaudia Pasternak rozpoczyna swoją muzyczną przygodę, zaczynając grę na perkusji. Jej nauka kontynuowana była pod okiem Bogdana Lauksa w PSM II st. im. Józefa Elsnera. Już w wieku 12 lat zaczyna interesować się kompozycją, co prowadzi do powstania jej pierwszego dzieła, zatytułowanego Suita na fortepian. W tych wczesnych latach, oprócz komponowania i gry na perkusji, podejmuje również działania w dziedzinie dyrygentury. Zaledwie pięć lat później, w wieku 17 lat, zdobywa swoją pierwszą nagrodę w konkursie kompozytorskim.
W roku 2000 Klaudia rozpoczyna studia na Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Ukończyła dwa kierunki: dyrygenturę symfoniczno-operową pod kierunkiem Tomasza Bugaja oraz kompozycję w klasie Stanisława Moryto. W ciągu swojej edukacji, w latach 2000 i 2005, zdobywa stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dwukrotnie zostaje nominowana do Paszportu Polityki w kategorii „Muzyka”.
W roku 2000 brała udział w 20. Międzynarodowym Kursie Kompozytorskim w Radziejowicach, zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Muzyki Współczesnej. Natomiast w 2003 roku poprowadziła wykłady na University of Oregon w USA, gdzie omówiła własną twórczość oraz polską muzykę współczesną. Uczestniczyła również w mistrzowskich kursach dyrygenckich w Austrii, prowadzonych przez Antoniego Wita. W 2005 roku wzięła udział w kompozytorskich kursach mistrzowskich we Francji, które prowadziła francuska kompozytorka Betsy Jolas.
Rok 2006 przynosi jej stypendium w prestiżowym programie Młoda Polska, a także Funduszu Popierania Twórczości, ufundowanego przez ZAiKS. W kolejnych latach, w 2010 roku, dostępuje do finałów konkursu kompozytorskiego Unique forms of continuity in space, który był organizowany przez Instytut Włoski w Melbourne, w Australii. Klaudia obecnie mieszka i tworzy w stolicy Polski, Warszawie.
Twórczość
Kompozytorka w swoich dziełach koncentruje się na harmonijnym zestawieniu współczesnych technik kompozytorskich z tradycyjnymi formami wyrazu. Muzyka fortepianowa oraz wokalna zajmują szczególne miejsce w jej pracy artystycznej.
Nagrody (wybór)
- 1998: I nagroda w II Ogólnopolskim Konkursie Kompozytorskim „Patri Patriae” w Katowicach za utwór dedykowany Janowi Pawłowi II – Obrazki z Tatr na trio smyczkowe. Przewodniczącym jury był Wojciech Kilar,
- 2000: III nagroda w Trzecim Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim „Premio citta di Pescara 99” we Włoszech, za utwór Cogitationes na fortepian solo,
- 2001: III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Iwana Spasowa w Bułgarii, za utwór Kayo na bas i fortepian,
- 2002: II nagroda w VII Konkursie Kompozytorskim „Musica Sacra” w Częstochowie, za utwór Ave vere na chór mieszany,
- 2002: trzy kompozycje kompozytorki, spośród ponad 700 nadesłanych, zdobyły uznanie na konkursie Waging Peace Through Singing w Stanach Zjednoczonych, który ma na celu propagowanie pokoju po tragicznym wydarzeniu z 11 września 2001 r.,
- – Highest Honour – za utwór Sancte Angele Dei na chór mieszany,
- – Top Honour – za utwór Pieśń na chór żeński do słów Bolesława Leśmiana,
- – Honour: Emerging composers – za utwór Kayo na bas i fortepian,
- 2006: II nagroda (pierwszej nie przyznano) w Piątej Edycji Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego „Citta di Pescara” we Włoszech, za kompozycję Siedem twarzy… na fortepian.
Nagrania
Kompozycja Ave vere miała swoją premierę na płycie CD wydanej przez Acte Prealable w 2005 roku oraz przez chór „Musica Viva”, na albumie „Credo” z 2006 roku. W 2006 roku dzieło Ave Stella Matutina zostało wydane przez chór Pacific Youth Choir na płycie CD „Songs of Light”, zrealizowanej w Stanach Zjednoczonych. Natomiast w 2007 roku kompozytorka nagrała cykl własnych kompozycji w Studio Radia Katowice. W 2010 roku utwór Sancte Angele Dei został wydany na płycie DVD przez Ensemble Academy Kyoto w Japonii.
Wybrane kompozycje
Klaudia Pasternak jest utalentowaną kompozytorką, której działalność obejmuje szeroki wachlarz stylów i form muzycznych. Wśród wybranych kompozycji znajdują się:
- Obrazki z Tatr na trio smyczkowe, 1998,
- Ave vere na chór mieszany, 1998,
- Cogitationes na fortepian op. 1, 1999,
- Pieśń na chór żeński, 1999,
- Diabolicus na skrzypce, wiolonczelę, gitarę elektryczną i fortepian, 2000,
- Preludium 2000 na orkiestrę, nr 1, 2000,
- Sancte Angele Dei na chór mieszany, op. 2 nr 1, 2001,
- Kayo na bas i fortepian op. 3, 2001,
- Outsiede na wiolonczelę, op. 4 nr 1, 2002,
- Psalmy 42/22/11 na baryton i organy, 2002,
- Dawid i Goliat na kontrabas, op. 4 nr 2, 2002,
- Ave stella matutina na chór żeński, op. 2 nr 2, 2003,
- Siedem twarzy… na fortepian, op. 6, 2003,
- Devil’s elbow na kwartet smyczkowy, op. 8, 2004,
- Fantazja na temat Schumanna na fortepian i orkiestrę kameralną, op. 1 nr 2, 2004,
- Jedenaście oddechów… na saxofon, 2005,
- Trans.For.My.Emptiness (Transforma) na organy, 2008,
- Tulę Cię do serca na sopran i kwartet smyczkowy (słowa kompozytorki), 2009,
- Mysterium Iniquitatis oratorium na mezzosopran, aktora i organy, 2015,
- Jekyll & Hyde – studium przypadku duet skrzypcowy, 2015,
- Pieśni do słów własnych na sopran, mezzosopran, tenor, baryton i orkiestrę smyczkową, 2016,
- Nowele rzymskie tryptyk baletowy pamięci Janki Rudzkiej, 2016.
Warto również wspomnieć o jej aranżacjach:
- Opertura, opracowanie tematów operetkowych na orkiestrę, 2008,
- Orfeum, aranżacja jazzowa na orkiestrę do spektaklu „Hrabina Marica”, 2009.
Dodatkowo, jako część muzyki popularnej, opracowała oprawę muzyczną do programu TVP2 „Dolina Kreatywna, czyli czego szuka młoda sztuka”, 2005.
Przypisy
- Rodzina nie jest najważniejsza, wyznanie najsłynniejszej polskiej dyrygentki. iwoman.pl, wywiad 2012 r.
- Młode dyrygentki czyli muzyczny testosteron wywiad 2008 r., Tygodnik Przegląd
- Kilar: Kultura jest w rękach tych, którzy o niej piszą wypowiedź na temat Klaudii Pasternak, 2007 r., Dziennik.pl
- Marek Podhajski Kompozytorzy polscy 1918–2000. Tom II Biogramy, 2005/2007, Warszawa-Gdańsk
- lista stypendystów MKiDN Młoda Polska Faktoria Artystyczna
- Gaude Mater. gaudemater.pl, laureaci konkursu Musica Sacra, str. 100, 2002 r.
- Pasternak in Citta di Pescara. usc.edu, 2000 r., Polish Music Reference Center
- Waging Peace Through Singing, nagrodzone kompozycje, iwagepeace
- Acte Prealable AP0196
- musicaviva media, płytoteka, Credo 2005, pozycja 11
- archiwum ASU nagranie audio, kolumna File, ASU 2006 r.
- Koncert Jubileuszowy Teatru Muzycznego w Lublinie koncert w Muszli Ogrodu Saskiego, 28.06.2008 r., Niecodziennik
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Zygmunt Kamiński (malarz) | Mieczysław Janowski (aktor) | Jerzy Grzechnik | Wiktoria Kawecka | Marta Konarzewska | Jerzy Markuszewski | Julia Chatys | Paweł Kucharski | Mirosław Obłoński | Zofia Baniecka | Piotr Łojek | Piotr Borkowski (dyrygent) | Liliana Zielińska | Krzysztof Stelmaszyk | Rafał Olbrychski | Ryszard Dembiński (aktor) | Alina Halska | Marcin Stajewski | Elżbieta Zimmermann | Nuchym SzycOceń: Klaudia Pasternak