Ignacy Komorowski (kompozytor)


Ignacy Marceli Komorowski jest postacią, która z pewnością zasługuje na szczególne miejsce w historii polskiej muzyki. Urodził się 13 stycznia 1824 roku w Warszawie, gdzie również spędził większość swojego życia.

Był utalentowanym kompozytorem oraz wiolonczelistą, który zdobył uznanie w swoim fachu. Niestety, zmarł stosunkowo młodo, bo 14 października 1857 roku, również w Warszawie.

Życiorys

Ignacy Komorowski był uzdolnionym muzykiem, który otrzymał nauki od uznanych polskich artystów: J. Hornziela, specjalizującego się w grze na skrzypcach oraz J. Szablińskiego oraz A. Hermana, którzy wprowadzili go w tajniki gry na wiolonczeli. Od 1850 roku, Komorowski piastował funkcję wiolonczelisty w Teatrze Wielkim w Warszawie, gdzie również wykonywał muzykę kameralną, w tym utwory ze swoich kompozycji.

Nieprzyjemnym zakończeniem życia artysty była choroba, na którą zmarł – to była gruźlica. Odnalazł spokój na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, gdzie spoczywa w kwaterze 13-IV-29.

Warto nadmienić, iż Ignacy Komorowski był bratem Józefa Walentego, uznawanego za jednego z wybitniejszych aktorów warszawskich scen.

W jego pamięci, Jan Lechoń zapisał w swoim dzienniku ciekawą refleksję z dnia 16 sierpnia 1950 roku:

„Przypomniała mi się pieśń Ignacego Komorowskiego Kalina do słów Lenartowicza, a potem jego pomnik na Powązkach, jakiś chłopiec wiejski z wiankiem w rękach i napis „Śpiewakowi Kaliny”. Moja matka, ile razy chodziliśmy na Powązki, zawsze mnie prowadziła na ten grób także. I nieraz śpiewała Kalinę, a ja płakałem, rozumiejąc, że musi być bardzo nieszczęśliwa, skoro śpiewa tak strasznie smutne piosenki.”

Twórczość

Ignacy Komorowski, znany kompozytor, w swojej twórczości miał na celu naśladowanie rytmiki dzieł Stanisława Moniuszki. Przez swoje unikalne podejście do muzyki, zyskał uznanie i popularność, zwłaszcza w XIX wieku. Jego prace obejmują kilka znanych utworów, które w tamtym czasie cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Do najważniejszych pieśni, które skomponował, należą:

  • Kalina, ze słowami autorstwa T. Lenartowicza,
  • Bo na tym świecie śmierć wszystko zmiecie, znana również jako Pieśń masek z „Marii” A. Malczewskiego, wykonywana przez alt z towarzyszeniem chóru,
  • Chociaż to życie idzie po grudzie, do słów Wincenta Pola, zaaranżowane w rythmie poloneza,
  • Drzem sobie duszo, do tekstu E. Wasilewskiego,
  • Wisła,
  • Ukrainiec,
  • Maciek.

Każdy z tych utworów w sposób szczególny wyrażał emocje oraz charakter epoki, w której powstał, co czyni go znaczącą postacią w polskiej kulturze muzycznej.

Przypisy

  1. Cmentarz Stare Powązki: IGNACY KOMOROWSKI, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 30.11.2019 r.]
  2. Czy też odwrotnie, bo wedle prof. Józefa Reissa i Zbigniewa Adriańskiego (Złota księga pieśni polskich. Pieśni, gawędy, opowieści, Oficyna Wydawnicza Volumen, Wydawnictwo Bellona, Warszawa 1997 r., s. 102) bardzo wiele utworów Ignacego Marcelego Komorowskiego, m.in. właśnie Kalina, wyprzedza publikacje Śpiewników domowych Stanisława Moniuszki.

Oceń: Ignacy Komorowski (kompozytor)

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:18