Adam Zdunikowski


Adam Zdunikowski, urodzony 30 maja 1966 roku w Warszawie, to uznawany polski artysta operowy, który specjalizuje się w śpiewie tenorowym.

Jego kariera muzyczna zyskała wiele uznania, a jego talent i pasja do muzyki klasycznej przyczyniły się do jego sukcesów w dziedzinie muzyki operowej.

Życiorys

Muzyczna podróż Adama Zdunikowskiego rozpoczęła się w wieku zaledwie siedmiu lat, kiedy to zainicjował swoje kontakty z muzyką, dołączając do warszawskiego chóru chłopięcego „Lutnia”. W 1990 roku związał się z Warszawską Operą Kameralną, na której scenie po raz pierwszy wystąpił, odgrywając partię Clema w operze „Mały kominiarczyk” B. Brittena.

Rok później, w 1991, ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie kształcił się w klasie śpiewu solowego pod okiem prof. Romana Węgrzyna. W tym samym roku zyskał status solisty Teatru Wielkiego w Warszawie oraz zdobył wyróżnienie w Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Od 1992 roku artysta miał przyjemność regularnie występować w teatrach operowych w Bydgoszczy, Bytomiu, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku oraz Szczecinie. W 1996 roku nawiązał współpracę z hamburską Staatsoper, gdzie zadebiutował jako Ferrando w „Così fan tutte” W.A. Mozarta, a następnie odbył tournée po Japonii w maju tego samego roku.

W sezonie artystycznym 1998/1999 Zdunikowski współpracował z Teatrem Narodowym w Pradze, gdzie pojawił się w spektaklach „Cyrulik sewilski” G. Rossiniego i „Czarodziejski flet” W.A. Mozarta. Uczestniczył także w inauguracji sezonu w Filharmonii Narodowej w Warszawie, gdzie wykonywał „Pory roku” J. Haydna pod batutą Kazimierza Korda.

W latach 1990, 1991, 1996 oraz 1998 brał udział w Festiwalach Mozartowskich organizowanych przez Warszawską Operę Kameralną. W 1991 zdobył wyróżnienie na IV Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu, a w 1992 roku został laureatem III nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Stanisława Moniuszki w Warszawie. W 1995 roku znalazł się w gronie finalistów Międzynarodowego Konkursu Wokalnego Belvedere w Wiedniu.

Artysta występował na licznych festiwalach muzycznych, takich jak Festiwal Mozartowski w Zielonej Górze (1991), XXX Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju (1991) oraz wiele innych. Zdecydowanie warto wspomnieć, że jest on laureatem I edycji Nagrody Ministra Kultury i Sztuki AD ASTRA.

Wśród istotnych osiągnięć jego kariery znajduje się między innymi europejskie prawykonanie „Psalmów Jerozolimskich” Noama Sheriffa pod dyrekcją samego kompozytora, a także polska prapremiera opery „I Lituani” A. Ponchielliego w wersji koncertowej. Występował również w koncercie Stabat Mater G. Rossiniego pod dyrekcją Nello Santiego czy w światowej premierze Stabat Mater J. Stefaniego pod batutą Grzegorza Nowaka.

Inne znaczące wydarzenia to koncert IX Symfonii L. van Beethovena z okazji 25-lecia orkiestry Sinfonia Varsovia oraz produkcja „Strasznego dworu” St. Moniuszki w Buffalo w USA. Jego repertuar operowy obejmuje obecnie około 40 różnych ról, w tym w takich dziełach jak „Fidelio” L. van Beethovena, „Carmen” G. Bizeta i „Madame Butterfly” G. Pucciniego.

Artysta z powodzeniem wystąpił w Operze Narodowej, wykonując między innymi partie: Pasterza w „Królu Rogerze” K. Szymanowskiego, Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” P. Czajkowskiego oraz Tamin w „W krainie czarodziejskiego fletu” W.A. Mozarta. Jego bogaty dorobek oratoryjno-kantatowy, zawierający około 50 tytułów, zyskał uznanie w wielu Filharmoniach w Polsce oraz zagranicą.

Swoje umiejętności artystyczne miał okazję prezentować pod batutami wybitnych dyrygentów, w tym Jerzego Semkowa oraz Antonia Wita. W styczniu 2012 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, co dodatkowo potwierdza jego znaczenie na polskiej scenie muzycznej.

Dyskografia

Dyskografia Adama Zdunikowskiego obejmuje szereg znaczących nagrań, które odzwierciedlają jego wszechstronność artystyczną oraz współpracę z wybitnymi muzykami. Wśród jego projektów możemy znaleźć:

  • W roku 2000, „Seven Gates of Jerusalem” autorstwa Krzysztofa Pendereckiego, w którym występował wraz z Izabelą Kłosińską, Agnieszką Rehlis, Romualdem Tesarowiczem, oraz Krzysztofem Pendereckim.
  • W 2001 roku nagrał album „Trzej Polscy Tenorzy”, który zawierał utwory wykonywane przez Dariusza Stachurę, Bogusława Morkę, oraz Sławomira Chrzanowskiego, a także przy wsparciu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej.
  • W 2005 roku wziął udział w nagraniu „Zemsta nietoperza” autorstwa Johanna Straussa, współpracując z artystami takimi jak Iwoną Hossą, oraz Jarosławem Brękiem, pod batutą Jerzego Maksymiuka wraz z Chórem Filharmonii Narodowej oraz Polską Orkiestrą Radiową.
  • W 2006 roku, Zdunikowski wystąpił w nagraniu „Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem” na DVD i CD, towarzysząc Urszuli Kryger, pod kierownictwem Romualda Tesarowicza oraz przy udziale Tadeusza Wojciechowskiego i Orkiestry i Chóru Filharmonii Łódzkiej.
  • W 2007 roku zaangażował się w projekt „Krzysztof Penderecki – Te Deum, Hymne an den heiligen Daniel, Polymorphia”, gdzie współpracował z Izabelą Kłosińską oraz Agnieszką Rehlis, pod batutą Krzysztofa Pendereckiego z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej.
  • Dodatkowo w tych samych latach brał udział w nagraniach dzieł Pendereckiego, takich jak „Credo”.
  • W jego dyskografii znalazły się także „Litanie Ostrobramskie” Stanisława Moniuszki, w których artysta wystąpił z Iwoną Hossą i innymi muzykami, towarzysząc Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Narodowej.
  • W tym samym roku nagrał także „Oratorio Christ on the Mount of Olives” Beethovena, współpracując z Ann Petersen, Ole Støvring Larsenem i Toruńską Orkiestrą Symfoniczną.
  • Na koniec, w 2007 roku, wystąpił w nagraniu „Karol Szymanowski: Hagith (DVD)”, w którym poza sobą miał również Wiolettę Chodowicz oraz chór Chór Opery Wrocławskiej.

Każde z tych nagrań przyczyniło się do wzbogacenia polskiej kultury muzycznej oraz współczesnej historii muzyki klasycznej.

Przypisy

  1. Medale Gloria Artis wręczone. malopolskie.pl, 30.01.2012 r. [dostęp 22.12.2012 r.]
  2. Małgorzata Kosińska: Adam Zdunikowski. culture.pl. [dostęp 10.03.2012 r.]

Oceń: Adam Zdunikowski

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:21