Stanisław Grzegorzewski


Stanisław Grzegorzewski to postać, która na stałe wpisała się w historię Polski. Urodził się w 1842 roku w Warszawie, by później stać się jednym z uczestników zrywu narodowego, jakim było powstanie styczniowe. Jego losy zakończyły się 25 stycznia 1903 roku w Stanisławowie, gdzie zmarł.

Grzegorzewski pełnił funkcję porucznika, co stanowiło ważny punkt w jego życiorysie i związku z historią tego okresu. Jego zaangażowanie w walkę o wolność i niepodległość Polski pozostaje przykładem odwagi i poświęcenia w dążeniu do narodowej suwerenności.

Życiorys

Urodziny Stanisława Grzegorzewskiego miały miejsce w 1842 roku w Warszawie. Jego edukacja rozpoczęła się na Politechnice w Liège, gdzie zdobywał wiedzę techniczną. W 1863 roku, w obliczu wybuchu powstania styczniowego, zdecydował się powrócić do ojczyzny i wstąpić w szeregi wojsk polskich. Służył pod komendą gen. Mariana Langiewicza, w oddziale żuawów śmierci, którego dowódcą był François de Rochebrune, a także pod pułkownikiem Wojciechem Komorowskim.

Stanisław Grzegorzewski rozpoczął swoją drogę wojskową jako sierżant, a później awansował na stopień porucznika. Jego najważniejszym udziałem w powstaniu była bitwa pod Poryckiem, która odbyła się w dniach 2–3 października 1863 roku. Po zakończeniu zrywów niepodległościowych osiedlił się w Galicji, gdzie związał swoje życie z Borszczowem.

W Borszczowie pracował jako starszy inżynier w C. K. Wydziale Krajowym. Zyskał tam pewne uznanie, pełniąc funkcję prezesa lokalnego gniazda Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, co zaowocowało przyznaniem mu tytułu członka honorowego. Dla gniazda „Sokoła” zrealizował projekt budowy siedziby, znanej jako sokolnia.

Po przejściu na emeryturę osiedlił się w Stanisławowie, gdzie zmarł 25 stycznia 1903 roku, mając 61 lat. Jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na Cmentarzu Sapieżyńskim w Stanisławowie. Stanisław Grzegorzewski był także autorem wspomnień powstańczych, które sporządził w 1902 roku. Wydano je we Lwowie w roku następnym pod tytułem Wspomnienia osobiste z Powstania 1863 roku.

Przypisy

  1. Grzegorzewski 1903 ↓, s. 1-261.
  2. Grzegorzewski 1903 ↓, s. 60, 62, 261.
  3. a b c d e f g h i j k l Kronika. † Stanisław Grzegorzewski. „Gazeta Lwowska”. Nr 906, s. 2, 01.02.1903 r.
  4. a b c d e Rożne wiadomości. Zmarli. „Kurjer Lwowski”. Nr 30, s. 4, 30.01.1903 r.

Oceń: Stanisław Grzegorzewski

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:12