Ludwik Mycielski, urodzony 13 kwietnia 1854 roku w Warszawie, to postać, która zapisała się w historii jako znaczący polski działacz społeczny. Jego zaangażowanie w sprawy społeczne oraz polityczne przyczyniło się do jego wyboru na posła do parlamentu Rzeszy.
Jego życie zakończyło się 6 stycznia 1926 roku w Gębicach pod Gostyniem, gdzie spoczywa pośród rodzinnych stron. Mycielski był człowiekiem, którego działalność pozostawiła trwały ślad w polskiej polityce i społeczeństwie.
Życiorys
Ludwik Mycielski był osobą o niezwykle barwnym życiorysie, zamieszkałym w kręgu wpływowych postaci swoich czasów. Urodził się jako syn Michała, znanego publicysty i wydawcy, oraz Zofii z Górskich. Po wczesnej śmierci matki i wstąpieniu ojca do zakonu, jego dorastanie odbywało się pod opieką babki, Teodozji Górskiej, a potem stryja Stanisława. W 1873 roku zdał maturę w Śremie, a następnie podjął studia we Wrocławiu, które kontynuował w belgijskim Louvain i na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie osiągnął tytuł doktora filozofii w 1878 roku. Jego praca doktorska dotyczyła ważnej kwestii dotyczącej układów pomiędzy Zygmuntem III a dworem austriackim.
Po zakończeniu edukacji, wyruszył w podróż do Rzymu z wujem Ludwikiem Górskim, gdzie miał zaszczyt poznać kardynała Włodzimierza Czackiego. Od 1879 do 1882 roku, pełnił rolę sekretarza kardynała, który został nuncjuszem w Paryżu. Po powrocie do Polski w 1882 roku, Mycielski skupił się na zarządzaniu rodzinnymi dobrami, mieszkał w Dąbrowie pod Wieluniem, a później w odziedziczonym Gałowie koło Szamotuł.
W Gałowie Ludwik Mycielski stworzył renomowany ośrodek kulturalny, w którym pracowali znakomici ludzie, w tym ekonomista Ludwik Górski oraz malarz Julian Fałat. Jego pasje kulturalne nie przeszkadzały mu w aktywnej działalności rolniczo-hodowlanej oraz społecznej. Był członkiem licznych organizacji, takich jak Towarzystwo Pomocy Naukowej oraz Centralne Towarzystwo Gospodarcze. W latach 1887–1890 zasiadał jako poseł w parlamencie Rzeszy, gdzie zaliczał się do grupy konserwatystów, aczkolwiek nie odegrał tam znaczącej roli.
Mycielski stał się rozpoznawalny dzięki długotrwałemu procesowi z rządem pruskim, w sprawie rewindykacji dóbr filipinów gostyńskich, skonfiskowanych przez władze. Do wygranej doszło dopiero po zakończeniu pruskiego zwierzchnictwa. W 1910 roku został członkiem rady konserwatywnego Związku Narodowego, a w kwietniu 1913 roku wybrano go na prezesa Rady Narodowej, ciała odpowiedzialnego za koordynację polskich działań w zaborze pruskim. W swoich wystąpieniach kładł nacisk na potrzebę wsparcia dla terenów zaboru, takich jak Warmia, Mazury i Śląsk. Niestety, Rada Narodowa nie miała możliwości zrealizowania swoich zamierzeń z powodu wybuchu I wojny światowej.
Podczas wojny, Ludwik Mycielski był członkiem tajnego Komitetu Międzypartyjnego w Poznaniu. Pełnił funkcję przewodniczącego organizacji pomocowych, takich jak Komitet Opieki nad bezdomnymi oraz Komitet Pomocy dla Królestwa Polskiego. Utrzymywał ściślejsze relacje z organizacjami zagranicznymi, co przyczyniło się do efektywności jego działań. Po wojnie aktywnie angażował się w życie społeczne, organizując transporty żywności i wspierając akcje powstańcze oraz plebiscyty na Górnym Śląsku. Zasiadał w Związku Obrony Kresów Zachodnich oraz był prezesem Związku Ubezpieczeń Rolnych w Warszawie.
Po zakończeniu kariery politycznej, Ludwik Mycielski spoczął w grobowcach rodzinnych w Gostyniu. Otrzymał szereg odznaczeń, w tym Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który przyznano mu 2 maja 1923 roku. Był mężem Elżbiety Mycielskiej, z którą miał dwoje dzieci. Jego córka, Zofia (1895-1971), była żoną kolejno generała Stanisława Rostworowskiego oraz Andrzeja Skrzyńskiego, a syn Michał (1894-1972) ożenił się z Zofią Karską h. Jastrzębiec i odziedziczył majątek w Gałowie.
Przypisy
- AgnieszkaA. Krygier-Łączkowska AgnieszkaA., Zofia i Michał Mycielscy - Wiara, Ojczyzna i... konie [online], Region Szamotulski [dostęp 22.10.2023 r.]
- DanutaD. Płygawko DanutaD., AdamA. Podsiadły AdamA. (red.), Słownik biograficzny Śremu, Śrem: Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy im. H. Święcickiego, 2008, s. 229-231, ISBN 978-83-916617-8-9, OCLC 297709006 [dostęp 05.02.2023 r.]
- Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 19.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Zofia Zaks | Józef Konopka (komunista) | Marian Rybicki | Halina Wasilewska-Trenkner | Piotr Badmajew | Mikołaj Wild | Leon Chajn | Joanna Tarnawska | Magdalena Rzeczkowska | Jan Kaniewski | Sebastian Gajewski | Lech Kaczyński | Jan Truszczyński | Krzysztof Piesiewicz | Tomasz Holc | Wiesław Zapędowski | Jerzy Knothe | Jerzy Bajszczak | Witold Sobków | Marcin KaszubaOceń: Ludwik Mycielski (polityk)