Leonard Bończa-Stępiński


Leonard Bończa-Stępiński, urodzony 31 października 1876 roku w Warszawie, to postać, która na trwale wpisała się w historię polskiego teatru. Jego życie zakończyło się 21 sierpnia 1921 roku w Drohobyczu, gdzie zmarł, pozostawiając po sobie znaczący ślad w dziedzinie sztuki aktorskiej.

Był nie tylko utalentowanym aktorem, ale także pedagogiem, co sprawia, że jego wkład w rozwój kultury teatralnej w Polsce jest niezwykle cenny.

Życiorys

Leonard Bończa-Stępiński to postać wyróżniająca się w historii polskiego teatru. UkończyłIII Gimnazjum Rządowego w Warszawie oraz Akademię Handlową w Lipsku, gdzie zdobywał podstawy swojej wiedzy. Jego edukacja obejmowała także Klasę Dramatyczną przy Warszawskim Towarzystwie Muzycznym, co świadczy o jego zaangażowaniu w sztukę teatralną.

Swój debiut na scenie teatralnej rozpoczął na początku XX wieku w Poznaniu. Po zaledwie roku dołączył do zespołu teatralnego pod kierownictwem Zelwerowicza w Łodzi. Na jak długo tam jednak pozostał? Po pewnym czasie zdecydował się na przeprowadzkę do Krakowa, gdzie przez długie lata rozwijał swoją karierę jako aktor Teatru im. Juliusza Słowackiego.

W 1919 roku nadszedł czas zmian, gdy Bończa-Stępiński podpisał przenosiny do Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie, gdzie kontynuował swoją twórczość aktorską. Ponadto, oprócz kariery scenicznej, został zatrudniony naUniwersytecie Jagiellońskim, prowadząc lektorat wymowy, co zdecydowanie podkreśla jego wszechstronność w edukacji aktorskiej.

Niestety, los nie oszczędzał artysty. Podczas kuracji w Truskawcu, Leonard Bończa-Stępiński zapadł na czerwonkę, która doprowadziła go do śmierci po przewiezieniu do Drohobycza, kończąc jego niezapomnianą i bogatą karierę teatralną.

Przypisy

  1. Jeremi Przybora: Przymknięte oko opaczności. Warszawa: Wydawn. Tenten, 1994 r., s. 35. ISBN 83-85477-92-6.
  2. a b c Nad grobem znakomitego artysty. „Nowości Illustrowane”. Nr, s. 4, 9, 03.09.1921 r.

Oceń: Leonard Bończa-Stępiński

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:25