Krzysztof Liedel


Krzysztof Liedel, urodzony 25 czerwca 1969 roku w Warszawie, a zmarły 18 kwietnia 2021 roku w tym samym mieście, był osobą o bogatym dorobku zawodowym. Był polskim prawnikiem, policjantem oraz publicystą, znanym ze swojej specjalizacji w zagadnieniach dotyczących terroryzmu międzynarodowego oraz metod jego zwalczania. Poza swoją działalnością prawniczą, Liedel był także utalentowanym rugbyzystą.

Posiadał tytuł doktora nauk wojskowych, co podkreśla jego wysokie kwalifikacje w dziedzinie bezpieczeństwa. W swojej karierze zawodowej pełnił wiele istotnych funkcji, w tym był dyrektorem Departamentu Prawa i Bezpieczeństwa Pozamilitarnego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Jego doświadczenie uwzględniało także rolę dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas oraz kierownika Instytutu Analizy Informacji w tej samej uczelni.

Dodatkowo, Krzysztof Liedel pracował jako pracownik naukowy w Instytucie Badań nad Przestępczością Zorganizowaną i Terroryzmem, przy Wydziale Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Administracji Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Jego wiedza i pasja do tematyki przestępczości oraz terroryzmu znalazły wyraz również w pracy jako redaktor naczelny kwartalnika „Terroryzm: zagrożenia – prewencja – przeciwdziałanie”, gdzie dzielił się swoimi przemyśleniami i analizami na temat aktualnych zagrożeń.

Życiorys

Krzysztof Liedel był synem Stanisława i Danuty. W 1988 roku rozpoczął swoją karierę zawodową w Milicji Obywatelskiej, a później kontynuował ją w Policji. Od 1989 roku kształcił się w Akademii Spraw Wewnętrznych, na Wydziale Bezpieczeństwa Państwa, która przygotowywała kadrę do pracy w Służbie Bezpieczeństwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. W latach 1989–1993 studiował w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie.

W okresie od 1995 do 2005 roku był związany z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, gdzie sprawował funkcję naczelnika Wydziału Logistyki oraz pełnił rolę wykładowcy w Zakładzie Prawa i Taktyki Kryminalistycznej. W latach 2005–2007 pracował w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, gdzie także zajmował stanowisko naczelnika Wydziału ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym w Departamencie Bezpieczeństwa Publicznego. Był członkiem Stałej Grupy Eksperckiej Międzyresortowego Zespołu ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym oraz kierował zespołami zadaniowymi w Międzynarodowym Centrum ds. Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej i Międzynarodowego Terroryzmu.

Był również wykładowcą w Collegium Civitas w Warszawie, Akademii Obrony Narodowej, Uniwersytecie Warszawskim oraz Wyższej Szkole Policji w Szczytnie. Warto wspomnieć, że był stypendystą rządu Stanów Zjednoczonych, uczestnicząc m.in. w Programie International Visitor Leadership, który był finansowany przez Departament Stanu USA. Działał jako niezależny ekspert w Sekcji ds. Zapobiegania Terroryzmowi w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych oraz był członkiem International Association of Crime Analysts i International Association for Counterterrorism & Security Professionals.

Krzysztof Liedel był również absolwentem Wydziału Prawa i Administracji UMCS. Ukończył szereg studiów podyplomowych w obszarze bezpieczeństwa informacyjnego (AON), nauk politycznych w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, a także z zakresu organizacji i zarządzania w Wojskowej Akademii Technicznej. W 2009 roku obronił pracę doktorską pt. „Zarządzanie zasobami informacyjnymi w warunkach zagrożeń terrorystycznych dla bezpieczeństwa państwa” pod opieką prof. Piotra Sienkiewicza. Jego dorobek naukowy obejmował książki, monografie oraz ponad 50 artykułów dotyczących terroryzmu i metod jego zwalczania, jak również bezpieczeństwa informacyjnego. W czerwcu 2013 roku ukazała się jego książka pt. „Gliniarz”, współautorem której był Marcin Ciszewski, oparta na doświadczeniach zdobytych podczas pracy w policji.

W latach 1988–2014 był aktywnym zawodnikiem rugby, grając m.in. w klubach: Legion Legionowo, CSP Legionowo, Orkan Sochaczew, Skra Warszawa oraz Biało-Czarni Nowy Sącz. Od 21 marca do 29 listopada 2015 roku był prezesem Polskiego Związku Rugby. Otrzymał Złoty Krzyż Zasługi w 2015 roku. W 2019 roku bez powodzenia ubiegał się o mandat poselski z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej, mimo początkowych zamiarów startu z listy Koalicji Obywatelskiej. Krzysztof Liedel zmarł 18 kwietnia 2021 roku w wyniku choroby COVID-19 i został pochowany w Dęblinie.

Publikacje

Krzysztof Liedel to autor wielu wpływowych publikacji, które są istotnym wkładem w dziedzinie analizy i przeciwdziałania terroryzmowi. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego kluczowych dzieł:

  • t Terror w Polsce – analiza wybranych przypadków, [współautor: Andrzej Mroczek], Warszawa 2013,
  • t Analiza informacji w działaniu, (red.), Warszawa 2012,
  • t Analiza informacji. Teoria i praktyka, [współautorzy: Paulina Piasecka, Tomasz R. Aleksandrowicz], Warszawa 2012,
  • t Terroryzm bombowy – przeciwdziałanie zagrożeniom wynikającym z użycia ładunku wybuchowego, (red.), Warszawa-Szczytno 2012,
  • t Zamach w Norwegii. Nowy wymiar zagrożenia terroryzmem w Europie, (red.), Warszawa 2011,
  • t Oswoić strach. Rozmowa o dekadzie terroryzmu, Z Krzysztofem Liedelem rozmawia Dorota Kowalska, Warszawa 2011,
  • t Bezpieczeństwo Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Euro 2012, [red. nauk.], Warszawa 2011,
  • t Transsektorowe obszary bezpieczeństwa narodowego, [red. nauk.], Warszawa 2011,
  • t Otwarte źródła informacji w działalności wywiadowczej, [współautor: Tomasz Serafin], Warszawa 2011,
  • t Bezpieczeństwo w XXI wieku. Asymetryczny świat, [red. nauk.], Warszawa 2010,
  • t Zwalczanie terroryzmu lotniczego, [współautor: Tomasz Aleksandrowicz], Szczytno 2010,
  • t Zwalczanie terroryzmu międzynarodowego w polskiej polityce bezpieczeństwa, Warszawa 2010,
  • t Terroryzm w medialnym obrazie świata. Administracja, dziennikarze, terroryści w epoce walki informacyjnej, [red. nauk.], Warszawa 2010,
  • t Zarządzanie informacją w walce z terroryzmem, Warszawa 2010,
  • t Rola mediów w przeciwdziałaniu terroryzmowi, [red. nauk.], Warszawa 2009,
  • t Nowe technologie w przeciwdziałaniu terroryzmowi. System PROTEUS, [red. nauk.], Warszawa 2009,
  • t Jak przetrwać w dobie zagrożeń terrorystycznych. Elementy Edukacji antyterrorystycznej, [współautor: Paulina Piasecka], Warszawa 2007,
  • t Administracja publiczna w systemie przeciwdziałania nadzwyczajnym zagrożeniom dla ludzi i środowiska, (red.), Bielsko-Biała – Warszawa 2007,
  • t EURO 2012 – Mistrzostwa Europy w cieniu terroryzmu, seria „Studia i Analizy”, (red.), Warszawa 2007,
  • t Terroryzm – anatomia zjawiska, (red.), Warszawa 2006,
  • t Jak się zachować w sytuacji zakładniczej – poradnik, [współautor: Paulina Piasecka], Warszawa 2006,
  • t Polityczne metody zwalczania terroryzmu, (red.), Toruń 2006,
  • t Bezpieczeństwo informacyjne w dobie terrorystycznych i innych zagrożeń bezpieczeństwa narodowego, Toruń 2005,
  • t Terroryzm – znak naszych czasów, Warszawa 2005,
  • t Współpraca międzynarodowa w zwalczaniu terroryzmu, [współautor: Paulina Piasecka], Warszawa 2004,
  • t Terroryzm – wybrane zagadnienia, COS ABW im. Grota Roweckiego w Emowie 2003,
  • t Zwalczanie terroryzmu lotniczego – aspekty prawnomiędzynarodowe, Wydawnictwo JURYSTA, Warszawa 2003.

Przypisy

  1. Zmarł Krzysztof Liedel, znany ekspert ds. bezpieczeństwa. rp.pl, 18.04.2021 r. [dostęp 18.04.2021 r.]
  2. Krzysztof Liedel Prezesem PZR [online], pzrugby.pl, 21.03.2021 r. [dostęp 18.04.2021 r.]
  3. Kierownictwo BBN [online], bbn.gov.pl [dostęp 25.03.2020 r.]
  4. Dane osoby z katalogu funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa [online], bip.ipn.gov.pl [dostęp 25.03.2020 r.]
  5. Zarządzanie zasobami informacyjnymi w warunkach zagrożeń terrorystycznych dla bezpieczeństwa państwa w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 25.03.2020 r.]
  6. MichałM. Wojtczuk MichałM., Wybory parlamentarne 2019. Kandydat znika z listy PO, pojawia się na liście Lewicy. Poszło o miejsce [online], wyborcza.pl, 27.08.2019 r. [dostęp 25.03.2020 r.]
  7. Serwis PKW – Wybory 2019. [dostęp 25.03.2020 r.]
  8. M.P. z 2015 r. poz. 964.
  9. Krzysztof Liedel. rejestry-notarialne.pl.

Oceń: Krzysztof Liedel

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:8