Anna Michalska (prawnik)


Anna Michalska, urodzona 3 czerwca 1940 roku w Warszawie, to postać, która odegrała istotną rolę w polskiej prawodawstwa. Zmarła 6 grudnia 2001 roku w Poznaniu, pozostawiając po sobie znaczący ślad w dziedzinie prawa.

Była szanowaną prawniczką oraz profesorem specjalizującym się w prawie międzynarodowym. Jej wkład w rozwój tej dyscypliny jest nieoceniony, a wiedza oraz doświadczenie, jakie nabyła przez lata pracy, przyczyniły się do kształtowania wielu pokoleń prawników w Polsce.

Życiorys

Anna Michalska urodziła się w Warszawie, jednak po zakończeniu II wojny światowej, jej rodzina zdecydowała się na przeprowadzkę do Poznania. Tam, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, odbyła naukę, zdobywając wiedzę niezbędną do dalszej kariery prawniczej. Swoją pracę magisterską zrealizowała pod okiem profesora Józefa Górskiego w 1962 roku.

Po ukończeniu studiów, rozpoczęła pracę jako asystent naukowy w Katedrze Teorii Państwa i Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM. W 1967 roku obroniła swoją rozprawę doktorską na temat „Normy prawa a normy techniczne w Polsce Ludowej”, której promotorami byli uznani specjaliści, w tym Adam Łopatka.

W 1970 roku, Michalska wzięła udział w studiach w Międzynarodowym Instytucie Praw Człowieka w Strasburgu. Od tego momentu, zagadnienia związane z ochroną praw człowieka stały się kluczowe w jej działalności badawczej. W 1974 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego, broniąc pracy pt. „Podstawowe prawa człowieka w prawie wewnętrznym a Pakty Praw Człowieka”. Z kolei w 1983 roku podjęła zatrudnienie w Katedrze Prawa Międzynarodowego Publicznego.

W ciągu swojej kariery naukowej, Anna Michalska uzyskała tytuł profesora nadzwyczajnego w 1986, a następnie profesora zwyczajnego w 1992 roku. Jej działalność nie ograniczała się jedynie do pracy naukowej. Była aktywnie zaangażowana w obronę praw człowieka w Polsce, współpracując z Komitetem Helsińskim, którego członkiem została w 1989 roku.

W latach 1964-1992 pełniła również funkcję sekretarza redakcji w Ruchu Prawniczym, Ekonomicznym i Socjologicznym. Niestety, jej życie zostało naznaczone poważną chorobą, z którą zmagała się od 1966 roku. Anna Michalska zmarła w 2001 roku.

W 1996 roku ukazała się książka poświęcona jej osobie: „O prawach człowieka – w podwójną rocznicę paktów: księga pamiątkowa w hołdzie profesor Annie Michalskiej”, redagowana przez Tadeusza Jasudowicza oraz Cezarego Mika. Natomiast w 2001 roku opublikowano dzieło Katarzyny Hulisz zatytułowane „Interpretacja praw człowieka w publikacjach Anny Michalskiej”, które miało na celu podkreślenie jej wkładu w dziedzinie nauk prawnych.

Wybrane publikacje

Anna Michalska, ekspertka w dziedzinie prawa, jest autorką wielu istotnych publikacji, które przyczyniły się do rozwoju tematyki praw człowieka. Wśród jej dzieł książkowych znajdują się następujące pozycje:

  • Podstawowe prawa człowieka w prawie wewnętrznym a Pakty Praw Człowieka (1974),
  • Prawa Człowieka w systemie norm międzynarodowych (1982),
  • Komitet Praw Człowieka. Kompetencje, funkcjonowanie, orzecznictwo (1994),
  • Dylematy współczesnej biotechnologii: z perspektywy biotechnologa i prawnika (z Tomaszem Twardowskim, 2000).

Oprócz książek, Michalska napisała także szereg artykułów, które podkreślają jej zaawansowane zrozumienie praw człowieka:

  • Prawo do życia w traktatach międzynarodowych (RPEiS 1984),
  • Interpretacja Międzynarodowego Paktu Praw Cywilnych i Politycznych w świetle raportów Komitetu Praw Człowieka (RPEiS 1986),
  • Skarga indywidualna przed Komitetem Praw Człowieka: warunki dopuszczalności (1992),
  • O retroaktywności Protokołu Fakultatywnego do Paktu Praw Obywatelskich i Politycznych (1993),
  • Właściwość skargi „ratione temporis” w świetle orzecznictwa Komitetu Praw Człowieka (1996).

Jej prace, zarówno książki jak i artykuły, stanowią znaczący wkład w obszar prawa międzynarodowego i praw człowieka, ukazując głęboką analizę oraz zrozumienie złożoności tych tematów.

Przypisy

  1. Patryk Pleskot: Prawo i bezprawie. Komitet Helsiński w Polsce (1983–1990). Warszawa: Instytut Pamięci Narodowej, 2017 r., s. 471.
  2. Zakład Teorii i Filozofii Prawa WPiA UAM [online], amu.edu.pl [dostęp 29.03.2021 r.]
  3. Jan Sandorski. Profesor Anna Michalska (1940–2001). „Ruch Prawniczy, Ekonomiczny i Socjologiczny”. LXIV (1), s. 351–353, 2002 r. Wydział Prawa i Administracji UAM. ISSN 0035-9629.
  4. BazHum

Oceń: Anna Michalska (prawnik)

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:21