Krystyna Boboryk


Krystyna Marta Boboryk, urodzona 9 lipca 1922 roku w Warszawie, to osoba, która umiejętnie łączyła pedagogikę z działalnością polityczną. Była polską nauczycielką oraz posłanką na Sejm PRL IX kadencji, co czyni ją ważną postacią w historii edukacji i polityki w Polsce.

Jej życie oraz osiągnięcia są świadectwem zaangażowania w rozwój społeczny i kulturowy kraju.

Życiorys

W czasie II wojny światowej Krystyna Boboryk aktywnie angażowała się w działalność konspiracyjną oraz uczestniczyła w powstaniu warszawskim. Po wojnie doświadczyła niewoli jako więzień obozu Berlin-Blankenburg.

W swojej edukacji uzyskała tytuł zawodowy magistra filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Dodatkowo ukończyła Studium Podyplomowe z zakresu „Organizowanie i zarządzanie oświatą”.

Krystyna pełniła funkcję dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Wałczu, a także zasiadała w Miejskiej Radzie Narodowej. W 1985 roku uzyskała mandat posłanki na Sejm PRL IX kadencji w okręgu Piła, działając jako osoba bezpartyjna. W ramach swojej pracy parlamentarnej zasiadała w Komisji Edukacji Narodowej i Młodzieży oraz Komisji Nadzwyczajnej, która miała na celu kontrolowanie wdrażania programu realizacji drugiego etapu reformy gospodarczej.

Od 1978 do 2001 roku była przewodniczącą wałeckiego oddziału Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów. Jej zasługi zostały uhonorowane licznymi odznaczeniami, w tym Orderem Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Medalem 40-lecia Polski Ludowej oraz Brązowym Medalem „Za zasługi dla obronności kraju”.

Przypisy

  1. Złoty jubileusz związku, portal dzienniknowy.pl, 05.08.2007 r. [dostęp 04.03.2016 r.]

Oceń: Krystyna Boboryk

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:7