Tadeusz Gajda (1933–2023)


Tadeusz Gajda, urodzony 1 stycznia 1933 roku w Warszawie, był wybitnym polskim inżynierem górnikiem oraz politykiem, który na stałe wpisał się w karty historii kraju.

W swojej karierze politycznej pełnił funkcję posła na Sejm PRL VIII kadencji, gdzie miał kluczowy wpływ na wiele decyzji dotyczących górnictwa i przemysłu. Swoją działalnością przyczynił się do rozwoju tej kluczowej gałęzi gospodarki.

Jego życie przyniosło wiele znaczących osiągnięć, które zostaną zapamiętane przez pokolenia, mimo że odszedł od nas 11 lutego 2023 roku.

Życiorys

Tadeusz Gajda, znany inżynier oraz działacz społeczny, swoją karierę zawodową rozpoczął w Bogatyńskich Zakładach Przemysłu Bawełnianego „Doltex” w latach 1950-1961. W tym czasie zdobył tytuł inżyniera górnika, ucząc się w Inżynierskiej Szkole Górniczej w Senftenbergu (Ingenieurschule für Bergbau und Energetik „Ernst Thälmann” Senftenberg). Następnie, w okresie 1962-1972, był dyrektorem ds. pracowniczych w Kopalni Węgla Brunatnego „Turów”. W kolejnych latach, od 1972 do 1976, obsługiwał tę samą funkcję w Centralnym Ośrodku Badawczo-Projektowym Górnictwa Odkrywkowego „Poltegor” we Wrocławiu, a później również w Zjednoczeniu Przemysłu Węgla Brunatnego i Elektrowni we Wrocławiu.

W 1976 roku ukończył studia na Politechnice Wrocławskiej i został kierownikiem oddziału terenowego Przedsiębiorstwa Handlu Zagranicznego „Dynamo” we Wrocławiu. Jako zaangażowany członek polityczny, w 1964 wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zasiadał w Miejskiej i Wojewódzkiej Radzie Narodowej, gdzie pełnił mandat radnego.

W 1982 roku objął mandat posła na Sejm PRL VIII kadencji w okręgu Wrocław-Miasto, który zwolniono po odejściu Ludwika Drożdża. Gajda aktywnie uczestniczył w pracach komisji, takich jak Komisja Handlu Zagranicznego oraz Komisja Górnictwa, Energetyki i Chemii, a także Komisja Współpracy Gospodarczej z Zagranicą oraz Gospodarki Morskiej.

Zmarł 11 lutego 2023 roku, a jego ostatnie miejsce spoczynku to cmentarz Grabiszyński, gdzie został pochowany tydzień później.

Przypisy

  1. Nekrolog w „Gazecie Wyborczej”. [dostęp 11.03.2023 r.]

Oceń: Tadeusz Gajda (1933–2023)

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:24