Jerzy Mikke


Jerzy Mikke, urodzony 7 maja 1920 roku w Warszawie, a zmarły 1 grudnia 1999 roku w tym samym mieście, był wybitnym polskim historykiem. Jego prace obejmowały nie tylko historię, ale także publicystykę oraz literaturę. Mikke był niezwykle aktywny w ruchu katolicko-społecznym, wpływając na kształt debaty publicznej w Polsce.

Jako redaktor „Przeglądu Katolickiego”, miał istotny wkład w promowanie wartości katolickich, stanowiąc istotny głos w polskim społeczeństwie. Jego działalność była szeroko uznawana i miała znaczenie zarówno na poziomie lokalnym, jak i krajowym.

Życie i działalność

Jerzy Mikke przyszedł na świat w rodzinie, która wyznaje ewangelicko-augsburską wiarę. Historia jego rodziny sięga Śląska, gdzie pierwotnie znane było jego nazwisko w formie Mücke. W XVIII wieku osiedliła się ona w miejscowości Bojanów w Wielkopolsce, a od połowy XIX wieku również w Warszawie. Jego rodzicami byli Emil Karol Mikke oraz Zofia z domu Weber, a jednym z bliskich mu krewnych był Janusz Korwin-Mikke.

Zaangażował się w działalność antyniemiecką, działając w konspiracji pod pseudonimami „Ostoja” oraz „Kamieniecki”. W trakcie powstania warszawskiego walczył jako żołnierz Armii Krajowej w 3. Batalionie pancernym „Golski”. Jerzy Mikke był również twórcą licznych audycji radiowych oraz sztuk teatralnych i telewizyjnych. Jego prace obejmują również publicystykę z zakresu społeczno-kulturalnego i historycznego.

W latach 70. był związany z Konwersatorium Doświadczenie i Przyszłość, a latem 1980 roku przez krótki okres pełnił rolę eksperta wspierającego gdański Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Ponadto, działał jako redaktor „Przeglądu Katolickiego” w okresie od 1984 do 1990 roku oraz uczestniczył w Klubie Myśli Politycznej Dziekana. Jerzy Mikke spoczywa na cmentarzu ewangelicko-augsburskim w Warszawie.

Twórczość

Książki

W ciągu swojej kariery Jerzy Mikke stworzył szereg niezwykle wpływowych dzieł literackich. Jego pierwsza publikacja ukazała się w 1973 roku i nosiła tytuł „Wizerunki ludzi myślących”, w której autor zajął się refleksją nad naturą ludzkiego myślenia.

Następna wersja tej książki, wydanie 2 poszerzone z 1982 roku, wzbogaca oryginalne treści o nowe spostrzeżenia i analizy, co czyni ją jeszcze atrakcyjniejszą dla czytelników.

W 1983 roku Mikke opublikował dzieło zatytułowane „Szli krzycząc: Polska” czyli O Nocy Listopadowej – inaczej, które przedstawia alternatywne spojrzenie na wydarzenia historyczne związane z tym kluczowym momentem w polskiej historii.

W 1994 roku autor wydał książkę „Chwała i zdrada”, która również zwraca uwagę na złożoność ludzkich wyborów i ich konsekwencje.

Dramaty

Nie tylko proza, ale również dramaty są nieodłączną częścią twórczości Jerzego Mikke. W 1980 roku miała miejsce premiera pierwszego z jego dramatów, noszącego tytuł „Listopad 1830”, który nawiązywał do ważnych wydarzeń w historii Polski.

W tym samym roku autor zaprezentował również dzieło „Niebezpiecznie Panie Mochnacki”, które ukazuje dylematy jednostki w burzliwych czasach.

Kolejnym istotnym dramatem Mikke jest „Ostatni z Jagiellonów”, wydany w 1989 roku. Dzieło to podejmuje tematykę wielkiej historii i jej wpływu na losy jednostek w kontekście dynastii Jagiellonów.

Przypisy

  1. a b Mikke Jerzy, [w:] Encyklopedia PWN [online], Wydawnictwo Naukowe PWN [dostęp 23.03.2022 r.]
  2. Wojciech Czuchnowski, 10.06.2014 r., Człowiek w muszce. Obraża i przeraża, Gazeta Wyborcza
  3. Alan Jakman, Genealogia Janusza Korwin-Mikkego.
  4. Jerzy Mikke, [w:] Powstańcze Biogramy, Muzeum Powstania Warszawskiego
  5. Wojciech Polak, Przemysław Ruchlewski, Violetta Kmiecik, Jakub Kufel, Czas przełomu: Solidarność 1980-1981, Europejskie Centrum Solidarności, Gdańsk: 2010
  6. Tomasz Wołek, 17.06.2006 r., Kuźnia przy Dziekaniej, Polityka
  7. Cmentarz Ewangelicko-Augsburski w Warszawie, portal Grobonet.com
  8. Profil Jerzego Mikke na portalu Geni.com

Oceń: Jerzy Mikke

Średnia ocena:5 Liczba ocen:22