Jakub Wygnański


Jakub Wygnański, znany również jako Kuba Wygnański, to postać, która wywarła znaczący wpływ w dziedzinie socjologii oraz działalności społecznej w Polsce. Urodził się 11 października 1964 roku w Warszawie, gdzie rozpoczął swoją niezwykłą ścieżkę kariery.

Wygnański jest nie tylko uznawanym socjologiem, ale również aktywnym działaczem społecznym oraz jednym z współtwórców organizacji pozarządowych, które odgrywają kluczową rolę w kształtowaniu obywatelskiego społeczeństwa w Polsce.

Życiorys

Jakub Wygnański jest osobą o bogatym dorobku edukacyjnym oraz społeczno-politycznym. Jest absolwentem XLI Liceum Ogólnokształcącego im. Joachima Lelewela w Warszawie, a także studiów z zakresu socjologii, które ukończył na Uniwersytecie Warszawskim. Jego zainteresowania akademickie zaowocowały otrzymaniem stypendium na Uniwersytecie Yale, co ukazuje jego determinację i umiejętności.

W latach 80. Wygnański aktywnie uczestniczył w ruchu samokształceniowym, gdzie pełnił rolę koordynatora w warszawskich szkołach średnich. Poza tym, związał się z komitetami obywatelskimi opozycji, a jego rola na Okrągłym Stole, jako sekretarza Henryka Wujca, podkreśla jego zaangażowanie w rozwój demokratycznych instytucji w Polsce.

U progu lat 90. zdecydował się na wycofanie z polityki i skupił się na tworzeniu i rozwijaniu organizacji pozarządowych. Został jednym z kluczowych założycieli Stowarzyszenia na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, które później prowadził jako prezes. Dołączył także do grupy założycieli Stowarzyszenia Klon/Jawor oraz Fundacji Bez względu na Niepogodę, a jego działania obejmowały także organizację Banku Danych o Organizacjach Pozarządowych.

Wygnański należy do prestiżowej sieci organizacji Ashoka od 2018 roku. Jego dorobek obejmuje także członkostwo w Radzie Działalności Pożytku Publicznego I kadencji. Współpracował z wieloma instytucjami, takimi jak Polska Akcja Humanitarna, Fundacją im. Stefana Batorego oraz Fundacją Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, a jego działalność obejmowała także warszawski Klub Inteligencji Katolickiej.

W 2010 roku zyskał zaufanie społeczeństwa, zostając wybranym do rady programowej TVP. Równocześnie objął stanowisko prezesa zarządu Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia”, która później została przekształcona w Fundację Stocznia.

Odznaczenia i wyróżnienia

Jakub Wygnański jest uznawanym specjalistą w swoim obszarze, co potwierdzają liczne nagrody, którymi został uhonorowany. W 1999 roku zdobył Nagrodę im. Andrzeja Bączkowskiego, a w 2018 roku otrzymał Nagrodę im. księdza Józefa Tischnera.

Jego osiągnięcia zostały również docenione przez władze krajowe, w wyniku czego w 2001 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim, a w 2011 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Publikacje

Jakub Wygnański ma na swoim koncie wiele znaczących publikacji, które przyczyniły się do rozwoju organizacji pozarządowych oraz ekonomii społecznej. Oto spis jego prac:

  • Ekonomizacja organizacji pozarządowych. Możliwość czy konieczność, Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2008,
  • Jak pozyskiwać dary rzeczowe? (współredaktor), Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2002,
  • Jak zostać organizacją pożytku publicznego? (współredaktor), Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2004,
  • O ekonomii społecznej – podstawowe pojęcia, instytucje i kompetencje, Stowarzyszenie Czas Przestrzeń Tożsamość, Szczecin 2009,
  • Obywatele współdecydują: przewodnik po partycypacji społecznej (współautor), Stowarzyszenie na rzecz Forum Inicjatyw Pozarządowych, Warszawa 2005,
  • Podstawowe fakty o organizacjach pozarządowych – raport z badania 2002 (współautor), Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2002,
  • Social economy in Poland. Definitions, application, expectations and uncertainties, Foundation for Social and Economic Initiatives, Warszawa 2007,
  • Trzeci sektor dla zaawansowanych. Współczesne teorie trzeciego sektora – wybór tekstów (opr.), Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2006,
  • Wolontariat, filantropia i 1% – raport z badań 2004 (współautor), Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2004,
  • Zastosowanie komputerów oraz internetu w działaniach organizacji pozarządowych (współredaktor), Stowarzyszenie Klon/Jawor, Warszawa 2002.

Przypisy

  1. Nagroda Tischnera – laureaci 18. edycji. tischner.pl, 05.04.2018 r. [dostęp 11.04.2018 r.]
  2. Kuba Wygnański. stocznia.org.pl. [dostęp 23.02.2020 r.]
  3. Ordery dla założycieli i działaczy organizacji pozarządowych. prezydent.pl, 15.09.2011 r. [dostęp 15.09.2011 r.]
  4. Nowa Rada Programowa TVP. wirtualnemedia.pl, 17.12.2010 r. [dostęp 05.05.2011 r.]
  5. Jan Jakub Wygnański. baczkowski.org. [dostęp 05.05.2011 r.]
  6. Kim jesteśmy?. fip.org.pl. [dostęp 05.05.2011 r.]
  7. a b c Ludzie sektora: Jakub Wygnański. ngo.pl, 26.01.2009 r. [dostęp 05.05.2011 r.]

Oceń: Jakub Wygnański

Średnia ocena:4.8 Liczba ocen:19