Adam Sandauer


Adam Marek Sandauer, urodzony 17 grudnia 1950 roku w Warszawie, był nie tylko wybitnym doktorem fizyki, lecz także osobą głęboko zaangażowaną w życie społeczne. Jego działalność miała znaczenie szczególne dla wielu ludzi, którzy stawali w obliczu trudnych sytuacji związanych z systemem ochrony zdrowia.

W ciągu swojej kariery, Sandauer stał się założycielem oraz wieloletnim przewodniczącym Stowarzyszenia Pacjentów „Primum Non Nocere”. Organizacja ta powstała z inicjatywy ludzi, którzy domagali się, aby ofiary błędów medycznych mogły otrzymać natychmiastową pomoc i wsparcie. Po latach ciężkiej pracy na rzecz pacjentów, Sandauer został honorowym przewodniczącym tego stowarzyszenia.

Dodatkowo, jego działalność nie ograniczała się tylko do health care. Był również członkiem Stowarzyszenia Wolnego Słowa, co podkreśla jego zaangażowanie w kwestie wolności słowa oraz praworządności. Jego osiągnięcia oraz wkład w życie społeczne pozostają inspiracją dla wielu osób do dziś.

Życiorys

Adam Sandauer urodził się w rodzinie żydowskiej, która uległa zasymilowaniu. Jego ojciec, Artur Sandauer, był pisarzem, natomiast matka, Erna Rosenstein, była utalentowaną plastyczką. W 1969 roku Adam został oskarżony o rozpowszechnianie ulotek, które protestowały przeciwko aresztowaniom studentów w związku z wydarzeniami z marca 1968 roku, a także przeciwko zbrojnej interwencji wojsk Układu Warszawskiego w Czechosłowacji. Ten incydent doprowadził do jego usunięcia z uczelni.

Po pewnym czasie postępowanie karne zakończyło się ogłoszeniem amnestii. Adam Sandauer powrócił na studia, które z powodzeniem ukończył w 1975 roku. Dwa lata później, w 1980 roku, obronił pracę doktorską z dziedziny fizyki w IF PAN.

Działalność polityczna

W 1980 roku Adam Sandauer był inicjatorem zbiórki podpisów pod apelem do władz o uwolnienie ludzi, którzy zostali uwięzieni z powodu swoich przekonań. Na początku lat 90. pełnił rolę doradcy klubu parlamentarnego Konfederacji Polski Niepodległej. W kolejnych wyborach parlamentarnych w 1993 roku bezskutecznie kandydował do Senatu z ramienia tej samej partii. Współpraca z nią zakończyła się w połowie lat 90.

W trakcie wyborów parlamentarnych w 1997 roku był rzecznikiem prasowym Krajowego Porozumienia Rencistów i Emerytów RP. Adam był jednym z pomysłodawców powołania obywatelskiej koalicji, która działała pod hasłem Zdrowie prawem, nie towarem. W 2001 roku zarejestrował Komitet Wyborczy Wyborców „Primum Non Nocere – Po pierwsze nie szkodzić”, z którym samodzielnie kandydował do Senatu, zdobywając ponad 110 tys. głosów – jednak było to niewystarczające do uzyskania mandatu senatora.

W 2010 roku został członkiem Warszawskiego Społecznego Komitetu Poparcia Jarosława Kaczyńskiego w przedterminowych wyborach prezydenckich. Natomiast w 2015 roku aktywnie uczestniczył w kampanii prezydenckiej Andrzeja Dudy.

Działalność społeczna

Od 1998 roku, wraz z utworzeniem Stowarzyszenia Pacjentów „Primum Non Nocere”, Adam Sandauer apelował o stworzenie przepisów prawnych, które zapewnią wsparcie wszystkim poszkodowanym przez błędy i wypadki medyczne. Od roku 2000 prowadził kampanie na rzecz utworzenia urzędu Rzecznika Pacjenta, mającego na celu pomoc osobom, które tego potrzebują.

Nagrody i odznaczenia

W 2016 roku Adam Sandauer otrzymał prestiżowe odznaczenie, które wręczył mu prezydent RP Andrzej Duda. To wyróżnienie, Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, jest jedną z najwyższych nagród państwowych w Polsce, przyznawanych za szczególne zasługi dla kraju.

W 2018 roku jego osiągnięcia zostały docenione ponownie, gdyż otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności, co podkreśla jego wkład w działalność na rzecz wolności i praw człowieka w Polsce.


Oceń: Adam Sandauer

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:6