Magdalena Sitek, znana z nazwiska rodowego Jakimowicz, to wybitna postać polskiej nauki, z ogromnym dorobkiem w dziedzinie prawa. Urodziła się w 1972 roku w Warszawie, gdzie rozpoczęła swoją intelektualną podróż, która doprowadziła ją do zdobycia renomowanej pozycji w świecie akademickim.
Obecnie pełni funkcję profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne, co potwierdza jej głęboką wiedzę oraz doświadczenie w zakresie tej dziedziny. Magdalena Sitek jest także doktorem habilitowanym nauk społecznych, specjalizującym się w naukach o polityce, co podkreśla jej zaangażowanie w badania oraz kształcenie przyszłych pokoleń studentów.
Obecnie sprawuje zaszczytną rolę rektora Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie, gdzie aktywnie uczestniczy w tworzeniu nowoczesnych programów edukacyjnych oraz wspieraniu rozwoju instytucji o charakterze akademickim.
Życiorys
W 1995 roku ukończyła studia z zakresu prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, a rok później również na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jej rozprawa doktorska, napisana pod kierunkiem Remigiusza Sobańskiego, nosiła tytuł Problemy ekologii w prawie Wspólnoty Europejskiej. Na jej podstawie uzyskała w 1996 roku stopień naukowy doktora nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego, ze szczególnym uwzględnieniem prawa europejskiego.
W 2011 roku, prezentując rozprawę na temat Instytucje i organy Unii Europejskiej w świetle postanowień Traktatu Lizbońskiego, uzyskała na Uniwersytecie Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w dziedzinie nauk o polityce, koncentrując się na prawie międzynarodowym oraz europejskim.
W 2017 roku uzyskała na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie stopień doktora habilitowanego nauk prawnych, specjalizując się w obszarze praw człowieka, w oparciu o dorobek naukowy oraz pracę pt. Prawa (potrzeby) człowieka w ponowoczesności. W 2024 roku, Prezydent RP nadał jej tytuł naukowy profesora nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne.
Dotychczas była zatrudniona na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, a także na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego oraz na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Na tym ostatnim wydziale sprawowała funkcję profesora nadzwyczajnego. Ponadto, zyskała miano profesora nadzwyczajnego, a także pełniła rolę prorektora oraz rektora Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie.
Kontrowersje
Wiosną 2005 roku, Komisja DyscyplinarnaUniwersytetu Szczecińskiego stwierdziła, że Magdalena Sitek jest winna popełnienia trzech przypadków plagiatu, do których się przyznała. W wyniku tego orzeczenia, Sitek została zwolniona z uczelni, na której wówczas pełniła funkcję adiunkta na Wydziale Prawa. W dodatku nałożono na nią zakaz pracy akademickiej przez okres trzech lat.
W odpowiedzi na tę decyzję, Sitek odwołała się do Komisji Odwoławczej Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Komisja ta uchwałą uchyliła wcześniejsze orzeczenie uczelni, powołując się na przedawnienie karalności czynu, co skutkowało umorzeniem dalszego postępowania.
Mimo zaistniałych kontrowersji, w 2024 roku Magdalena Sitek uzyskała tytuł naukowy profesora, co może budzić różnorodne opinie w kręgach akademickich.
Życie prywatne
Obecnie jest żoną prawnika oraz nauczyciela akademickiego, Bronisława Sitka. Para zamieszkuje w malowniczym Józefowie.
Odznaczenia
W uznaniu za wybitne osiągnięcia naukowe, Magdalena Sitek została uhonorowana prestiżowym odznaczeniem. Otrzymała brązowy medal, który stanowi wyróżnienie w ramach nagrody „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” w roku 2023.
Przypisy
- Ryszarda Socha. Plagiator z tytułem profesora? Błędy przeszłości wracają do człowieka po latach. „Polityka”. 17.11.2023 r. [dostęp 18.11.2023 r.]
- Marek Wroński. Między prawem a etyką. „Forum Akademickie”. 7–8/2023 r. ISSN 1233-0930.
- Wybitni przedstawiciele nauki wyróżnieni medalami „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” [online], Ministerstwo Edukacji i Nauki [dostęp 16.11.2023 r.]
- Marek Wroński: Cud przedawnienia. forumakademickie.pl. [dostęp 07.10.2023 r.]
- Prof. dr hab. Magdalena Sitek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 05.08.2024 r.]
- Dr Magdalena Sitek. wpia.uwm.edu.pl. [dostęp 03.12.2017 r.]
- a b Magdalena Sitek – biografia. magdalenasitek.pl. [dostęp 11.04.2017 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jacek Staszelis | Stefania Wolicka | Piotr Hewelke | Jerzy Fober | Przemysław Busse | Anna Liana | Witold Straus | Andrzej Nowak (psycholog) | Konstanty Moldenhawer | Stanisław Piotrowski (1849–1919) | Krystyna Kabzińska | Grażyna Kopińska | Hanna Werblan-Jakubiec | Jakub Wygnański | Piotr Mankiewicz (matematyk) | Bronisław Chlebowski | Joanna Nalewajko-Kulikov | Jolanta Żyndul | Tadeusz Rutkowski (historyk) | Artur Bartłomiej ChmielewskiOceń: Magdalena Sitek