Halina Lidia Martinowa, znana również jako Halina Martin z domu Duma de Vajda Hunyad, to postać o niezwykle bogatej historii i osiągnięciach. Urodziła się 20 sierpnia 1911 roku w Warszawie i zmarła 26 października 2007 roku w Londynie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w pamięci historycznej.
Była ona ważną współpracowniczką Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. W swoim życiu odegrała wiele kluczowych ról, pełniąc funkcję łączniczki oraz sanitariuszki w batalionie "Zośka". Jej zaangażowanie w działania konspiracyjne rozciągało się również na organizację konspiracji terenowej w powiecie grójeckim, gdzie angażowała się w działania sprzeciwiające się okupacji.
Halina Martinowa była również jedną z założycielek oraz wieloletnią przewodniczącą Funduszu Inwalidów Armii Krajowej i Pomocy na Kraj. Przyczyniła się do pomocy weteranom oraz osobom poszkodowanym w wyniku wojny. Dodatkowo, przez długi czas sprawowała funkcję wiceprzewodniczącej Zarządu Głównego Koła Armii Krajowej w Londynie.
Jako redaktorka Biuletynu Informacyjnego, Halina także aktywnie dokumentowała wydarzenia związane z polską konspiracją podczas II wojny światowej, będąc autorką wartościowych publikacji naukowych. Jej prace stanowią ważny zbiór wiedzy i refleksji odzwierciedlających trudne czasy, w jakich przyszło jej żyć.
Życiorys
Halina Martinowa, niezwykle aktywna osobistość, w 1935 roku wstąpiła w związek małżeński z Wiktorem Martinem, który był bliskim współpracownikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego. Po zajęciu Zaolzia, jej rodzina przeniosła się do koncernu Karwina–Trzyniec na tym terenie. Z inicjatywy władz polskich, Halina zorganizowała punkty sanitarne, angażując się jednocześnie w pomoc dla uciekinierów z Czechosłowacji, a także współpracując z wywiadem. Kiedy wybuchła wojna, udała się do Pawłowic, gdzie otaczał ją majątek jej rodziców.
W Pawłowicach gromadziła broń, którą pozostawiły polskie oddziały, a także ukrywała bezdomnych, sieroty oraz żołnierzy, którzy musieli się ukrywać. W 1940 roku złożyła przysięgę na związek z Związkiem Walki Zbrojnej, kierowanym przez Kazimierza Gorzkowskiego, znanego pod pseudonimami „Andrzej”, „As”, „Sokolnicki”. Intensywnie współpracowała z Biurem Informacji i Propagandy, publikując teksty w „Biuletynie Informacyjnym”. Kiedy w wrześniu 1942 roku Pawłowice zostały zarekwirowane, Halina zamieszkała w Warszawie, Zalesiu oraz Józefowie. Łączyła się z oddziałem bojowym Kedywu pod dowództwem Zdzisława Zajdlera-Rybickiego, znanym jako „Żbik”.
W 1943 roku została przydzielona do specjalnych zadań w Komendzie Obszaru Warszawskiego, gdzie prowadziła działania mające na celu antykomunistyczną propagandę. Jako ochotniczka, zgłosiła się do udziału w powstaniu warszawskim. W pierwszych dniach konfliktu zajmowała się dla Komendy Głównej Armii Krajowej nasłuchami radiowymi w trzech językach.
W okresie od 2 do 17 września 1944 pełniła rolę łączniczki w plutonie „Sznicy” batalionu „Zośka”, a także, jako sanitariuszka, pracowała w szpitalu na ul. Okrąg 2 (od 2 do 15 września), a później w szpitalu przy ul. Wilanowskiej 5 na Czerniakowskim (od 15 do 17 września). Niestety, 19 września została ranna podczas przeprawy do Świdra. Tego samego dnia została ewakuowana na Pragę, a w kolejnych dniach dotarła do Świdra, gdzie podjęła pracę na poczcie.
Od 20 września 1944 do 7 lutego 1945, będąc w Komendzie Obwodu Otwock AK, dbała o powstańców warszawskich oraz żołnierzy Armii Krajowej z Wileńszczyzny, a także prowadziła działalność wywiadowczą. Po rozwiązaniu Armii Krajowej kontynuowała swoją pracę w Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj, a także w strukturach „NIE”.
W 1946 roku, na polecenie płk. Józefa Rybickiego, ostrożnie opuściła konspirację. W listopadzie tego samego roku emigrowała z dziećmi do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1950 roku uzyskała dyplom w Szkole Sztuk Pięknych w Londynie. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, Halina Martinowa zainicjowała sieć punktów odbioru pomocy charytatywnej dla Polski.
Otrzymała liczne odznaczenia, w tym Krzyż Armii Krajowej, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Wojska (czterokrotnie) oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (19 marca 1986). W 2007 roku została uhonorowana nagrodą „Kustosz Pamięci Narodowej”.
Dorobek naukowy
W dorobku naukowym Haliny Martinowej znajduje się szereg znaczących publikacji, które wzbogaciły historiografię dotyczącą II wojny światowej oraz roli kobiet w Armii Krajowej.
Do najważniejszych prac, które ukazały się pod jej redakcją, zalicza się:
- „Szare Szeregi. ZHP w czasie II wojny światowej”, Główna Kwatera harcerzy „Pasieka”, Londyn 1982,
- „Łączność, sabotaż, dywersja. Kobiety w Armii Krajowej”, Londyn 1985, (wydanie w Polsce w drugim obiegu w 1987 roku).
Przypisy
- Kuczyńska 2012, s. 176.
- Kuczyńska 2012, s. 175.
- Kuczyńska 2012, s. 174.
- Kuczyńska 2012, s. 173.
- Kuczyńska 2012, s. 172.
- Kuczyńska 2012, s. 172, 176.
- Gałęzowski 2005, s. 433.
- Gałęzowski 2005, s. 431.
- Gałęzowski 2005, s. 430.
- Gałęzowski 2005, s. 429.
- Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, Nr 1 z 19.03.1986 r.
- Bukowska 1985, s. 256.
- a b c d e Kustosz Pamięci Narodowej 2007. „Biuletyn IPN”. 7, s. 3-4.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Stefan Staszewski | Małgorzata Żak | Zygmunt Bratkowski | Izabela Matusz | Wacław Figurski | Zygmunt Meter | Alfred Lampe | Włodzimierz Zawadzki (polityk) | Andrzej Machalski | Henryk Lukrec | Emma Talmi | Kazimiera Świętochowska | Maciej Duszczyk | Andrzej Anklewicz | Bohdan Bednarski | Grzegorz Kurczuk | Jarosław Kochaniak | Zygmunt Dworakowski | Mirosław Jakubowski | Baruch SzulmanOceń: Halina Martinowa