Halina Martinowa


Halina Lidia Martinowa, znana również jako Halina Martin z domu Duma de Vajda Hunyad, to postać o niezwykle bogatej historii i osiągnięciach. Urodziła się 20 sierpnia 1911 roku w Warszawie i zmarła 26 października 2007 roku w Londynie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w pamięci historycznej.

Była ona ważną współpracowniczką Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. W swoim życiu odegrała wiele kluczowych ról, pełniąc funkcję łączniczki oraz sanitariuszki w batalionie "Zośka". Jej zaangażowanie w działania konspiracyjne rozciągało się również na organizację konspiracji terenowej w powiecie grójeckim, gdzie angażowała się w działania sprzeciwiające się okupacji.

Halina Martinowa była również jedną z założycielek oraz wieloletnią przewodniczącą Funduszu Inwalidów Armii Krajowej i Pomocy na Kraj. Przyczyniła się do pomocy weteranom oraz osobom poszkodowanym w wyniku wojny. Dodatkowo, przez długi czas sprawowała funkcję wiceprzewodniczącej Zarządu Głównego Koła Armii Krajowej w Londynie.

Jako redaktorka Biuletynu Informacyjnego, Halina także aktywnie dokumentowała wydarzenia związane z polską konspiracją podczas II wojny światowej, będąc autorką wartościowych publikacji naukowych. Jej prace stanowią ważny zbiór wiedzy i refleksji odzwierciedlających trudne czasy, w jakich przyszło jej żyć.

Życiorys

Halina Martinowa, niezwykle aktywna osobistość, w 1935 roku wstąpiła w związek małżeński z Wiktorem Martinem, który był bliskim współpracownikiem Eugeniusza Kwiatkowskiego. Po zajęciu Zaolzia, jej rodzina przeniosła się do koncernu Karwina–Trzyniec na tym terenie. Z inicjatywy władz polskich, Halina zorganizowała punkty sanitarne, angażując się jednocześnie w pomoc dla uciekinierów z Czechosłowacji, a także współpracując z wywiadem. Kiedy wybuchła wojna, udała się do Pawłowic, gdzie otaczał ją majątek jej rodziców.

W Pawłowicach gromadziła broń, którą pozostawiły polskie oddziały, a także ukrywała bezdomnych, sieroty oraz żołnierzy, którzy musieli się ukrywać. W 1940 roku złożyła przysięgę na związek z Związkiem Walki Zbrojnej, kierowanym przez Kazimierza Gorzkowskiego, znanego pod pseudonimami „Andrzej”, „As”, „Sokolnicki”. Intensywnie współpracowała z Biurem Informacji i Propagandy, publikując teksty w „Biuletynie Informacyjnym”. Kiedy w wrześniu 1942 roku Pawłowice zostały zarekwirowane, Halina zamieszkała w Warszawie, Zalesiu oraz Józefowie. Łączyła się z oddziałem bojowym Kedywu pod dowództwem Zdzisława Zajdlera-Rybickiego, znanym jako „Żbik”.

W 1943 roku została przydzielona do specjalnych zadań w Komendzie Obszaru Warszawskiego, gdzie prowadziła działania mające na celu antykomunistyczną propagandę. Jako ochotniczka, zgłosiła się do udziału w powstaniu warszawskim. W pierwszych dniach konfliktu zajmowała się dla Komendy Głównej Armii Krajowej nasłuchami radiowymi w trzech językach.

W okresie od 2 do 17 września 1944 pełniła rolę łączniczki w plutonie „Sznicy” batalionu „Zośka”, a także, jako sanitariuszka, pracowała w szpitalu na ul. Okrąg 2 (od 2 do 15 września), a później w szpitalu przy ul. Wilanowskiej 5 na Czerniakowskim (od 15 do 17 września). Niestety, 19 września została ranna podczas przeprawy do Świdra. Tego samego dnia została ewakuowana na Pragę, a w kolejnych dniach dotarła do Świdra, gdzie podjęła pracę na poczcie.

Od 20 września 1944 do 7 lutego 1945, będąc w Komendzie Obwodu Otwock AK, dbała o powstańców warszawskich oraz żołnierzy Armii Krajowej z Wileńszczyzny, a także prowadziła działalność wywiadowczą. Po rozwiązaniu Armii Krajowej kontynuowała swoją pracę w Delegaturze Sił Zbrojnych na Kraj, a także w strukturach „NIE”.

W 1946 roku, na polecenie płk. Józefa Rybickiego, ostrożnie opuściła konspirację. W listopadzie tego samego roku emigrowała z dziećmi do Wielkiej Brytanii, gdzie w 1950 roku uzyskała dyplom w Szkole Sztuk Pięknych w Londynie. W latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, Halina Martinowa zainicjowała sieć punktów odbioru pomocy charytatywnej dla Polski.

Otrzymała liczne odznaczenia, w tym Krzyż Armii Krajowej, Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami, Medal Wojska (czterokrotnie) oraz Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (19 marca 1986). W 2007 roku została uhonorowana nagrodą „Kustosz Pamięci Narodowej”.

Dorobek naukowy

W dorobku naukowym Haliny Martinowej znajduje się szereg znaczących publikacji, które wzbogaciły historiografię dotyczącą II wojny światowej oraz roli kobiet w Armii Krajowej.

Do najważniejszych prac, które ukazały się pod jej redakcją, zalicza się:

  • „Szare Szeregi. ZHP w czasie II wojny światowej”, Główna Kwatera harcerzy „Pasieka”, Londyn 1982,
  • „Łączność, sabotaż, dywersja. Kobiety w Armii Krajowej”, Londyn 1985, (wydanie w Polsce w drugim obiegu w 1987 roku).

Przypisy

  1. Kuczyńska 2012, s. 176.
  2. Kuczyńska 2012, s. 175.
  3. Kuczyńska 2012, s. 174.
  4. Kuczyńska 2012, s. 173.
  5. Kuczyńska 2012, s. 172.
  6. Kuczyńska 2012, s. 172, 176.
  7. Gałęzowski 2005, s. 433.
  8. Gałęzowski 2005, s. 431.
  9. Gałęzowski 2005, s. 430.
  10. Gałęzowski 2005, s. 429.
  11. Komunikat o nadaniu Orderu Odrodzenia Polski. „Dziennik Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej”, Nr 1 z 19.03.1986 r.
  12. Bukowska 1985, s. 256.
  13. a b c d e Kustosz Pamięci Narodowej 2007. „Biuletyn IPN”. 7, s. 3-4.

Oceń: Halina Martinowa

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:20