Andrzej Anklewicz


Andrzej Marian Anklewicz, urodzony 22 sierpnia 1953 roku w Warszawie, to postać, która na przestrzeni lat wpisała się w polską administrację oraz politykę. Zasłynął jako komendant główny Straży Granicznej w 1997 roku, pełniąc kluczową rolę w zarządzaniu bezpieczeństwem granic naszego kraju.

Warto zaznaczyć, że jego kariera ma swoje korzenie w czasach PRL-u, kiedy to Anklewicz pracował w aparacie bezpieczeństwa, a także w Milicji Obywatelskiej oraz w kontrwywiadzie.

Życiorys

Andrzej Anklewicz to syn Tadeusza i Alicji. Ukończył studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk PolitycznychUniwersytetu Warszawskiego, gdzie zdobył cenne kwalifikacje. W swojej karierze pełnił różne funkcyjne role; był oficerem Służby Bezpieczeństwa oraz kontrwywiadu, a także funkcjonariuszem Komendy Stołecznej Milicji Obywatelskiej. Wyjątkowym okresem w jego życiu zawodowym jest praca w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych od 1982 roku, gdzie miał na celu m.in. rozpracowywanie opozycji, takiej jak Komitet Samoobrony Społecznej KOR.

Po 1989 roku, Anklewicz objął funkcję wicedyrektora w gabinecie Andrzeja Milczanowskiego, który był szefem resortu spraw wewnętrznych. Później kierował zespołem doradców premiera Józefa Oleksego. W momencie, gdy Oleksego oskarżono o podtrzymywanie rzekomych kontaktów z rosyjskim wywiadem, Anklewicz awansował na wiceministra w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych.

Od stycznia do listopada 1997 roku pełnił trakcie komendanta głównego Straży Granicznej, a w 2001 roku objął stanowisko szefa Generalnego Inspektoratu Celnego. Następnie, w 2004 roku, został doradcą Zbigniewa Wróbla ds. bezpieczeństwa oraz dyrektorem ds. bezpieczeństwa i kontroli w Orlenie. Jego doświadczenie zostało zwieńczone przynależnością do Instytutu Przetrwania Specsłużb, gdzie na czołowej pozycji znajduje się prezes Tadeusz Iwiński.

W przeszłości, w latach 1968-1973, Anklewicz był członkiem Związku Młodzieży Socjalistycznej, a w latach 1974–1976 postanowił przynależeć do Socjalistycznego Związku Studentów Polskich. Od 4 grudnia 1974 roku stał się także członkiem Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, co pokazuje jego aktywność w politycznym życiu kraju.

Przypisy

  1. Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], bip.ipn.gov.pl [dostęp 22.04.2024 r.] (ang.).

Oceń: Andrzej Anklewicz

Średnia ocena:4.83 Liczba ocen:14