Ewa Panufnik-Dworska


Ewa Panufnik-Dworska, urodzona w 1936 roku w Warszawie, to wybitna polska artystka, która zdobyła uznanie dzięki swojej różnorodnej twórczości. Specjalizuje się w takich dziedzinach jak rzeźba, ceramika oraz rysunek.

Jej prace odzwierciedlają głębokie zrozumienie formy i materiału, a także osobiste podejście do sztuki, co pozwala jej wyróżniać się na tle współczesnych twórców.

Życiorys

Artystka Ewa Panufnik-Dworska ma bogate i pełne wyzwań życie, które rozpoczęło się na Wydziale Ceramiki w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. W 1963 roku zdobyła dyplom w pracowni prof. Julii Kotarbińskiej, co było istotnym krokiem w jej twórczej karierze.

Niestety, jej dzieciństwo naznaczone było tragedią. Matka Ewy, Maria, zmarła z powodu gruźlicy w 1943 roku. Rok później, podczas bombardowania, zginął jej ojciec, Mirosław Panufnik. Osierocona w tak młodym wieku, Ewa początkowo znalazła opiekę u dziadków, a dokładniej u skrzypaczki Matyldy (z d. Thonnes) oraz lutnika Tomasza Panufnika. Po śmierci babci, dziewczynka została umieszczona pod opieką sióstr Urszulanek w Krakowie.

Jednakże, nie czuła się tam zbyt dobrze, więc ostatecznie trafiła do rodziny matki, która mieszkała na wsi. W tym trudnym czasie artystka otrzymywała wsparcie od swojego wujka, znanego i cenionego kompozytora Andrzeja Panufnika, który wspierał ją finansowo nawet po swojej emigracji z Polski, gdy Ewa stała już się studentką. Jego kolega, Zygmunt Mycielski, donosił w liście do kompozytora, że: „na swojej szkole (tej ceramice) doskonale sobie radzi we Wrocławiu […] Bardzo dobrze wychowana – jej świeżość i pewien prowincjonalizm jest w najlepszym stylu”.

Ewa Panufnik-Dworska jest szczęśliwą żoną rzeźbiarza Jacka Dworskiego oraz matką rzeźbiarza Mateusza Dworskiego. Swoją artystyczną rodzinę wzbogaca także jej szwagierka Ewa Dworska-Kopycińska, która również jest artystką. Obecnie Ewa Panufnik-Dworska mieszka oraz tworzy swoje dzieła we Wrocławiu.

Twórczość

Ewa Panufnik-Dworska to artystka, która na początku swojej kariery skupiła się na ceramice, jednak szybko zaczęła eksplorować również świat rzeźby ceramicznej. W swoich rysunkach wykorzystuje różne techniki malarskie, w tym gwasze, akwarele oraz pastele.

Jako twórczyni odważnie łamała granice pomiędzy dyscyplinami, przechodząc z ceramiki do rzeźby, przy czym nie rezygnowała z dobrze znanych sobie materiałów i technik. Zbigniew Makarewicz zauważył: „Pozostała ona przy ceramicznym tworzywie i realizuje w nim cykl subtelnie modelowanych głów, skojarzonych z różnymi formami naturalnymi, jak np. muszle. Klimat tych kameralnych dzieł ma w sobie coś z pozbawionego drapieżności surrealizmu”.

Jak podkreśla Zofia Gebhard, artystka bada „cudowność rzeczy drobnych”:

„to może być muszla, gałąź, ptak na gałęzi, chmura nad ptakiem na gałęzi, gest czułości emanujący z przytulenia dwóch głów. Ewa swoją sztuką opowiada właśnie o tej cudowności świata, studiuje jej przejawy, drąży istotę i to w rzeczach najmniejszych – strzępach, skrawkach, ułamkach, gdzie ona kumuluje się i intensyfikuje.”

Twórczość Panufnik-Dworskiej zakorzenia się w tradycji dawnych mistrzów, którzy dążyli do mocy i klarowności przekazu artystycznego, opierając się na doskonałości warsztatowej. W jej dziełach widoczne są takie walory jak harmonia, proporcja, doskonałość kompozycyjna, piękno oraz transcendentalność – „przynależność do Kosmosu, gdzie wszystko ma swoją miarę i wagę, i miejsce, i sens”.

W analizie figuratywnych prac artystki Paweł Miszewski zwraca uwagę na ich techniczną doskonałość oraz prostotę, która nie jest obciążona patosem. Zwraca uwagę na miękki modelunek kontrastujący z brutalnością materiału. Przedstawienia te, zdaniem autora, czerpią inspirację z różnych kultur, łącząc nasze ryty z wizerunkami słowiańskich bożków. Z biegiem czasu, późniejsze dzieła Panufnik-Dworskiej określono jako „popiersia renesansowych postaci, przyozdobionych rozbudowanymi, często surrealistycznymi nakryciami głowy”.

Rysunki artystki, zdaniem Miszewskiego, stają się nie tylko szkicami do ceramiki, ale także odrębnymi dziełami, które pogłębiają stworzoną przez nią surrealistyczną rzeczywistość – „jakby zszarzałe renesansowe freski, gdzie postaci przenikają się nawzajem, pokonują lustro wody, oddychają czystym powietrzem, otwartą przestrzenią delikatnie zarysowanego pejzażu”.

Wybrane wystawy indywidualne

Wybrane wystawy zbiorowe

  • 2006 – Wieżowce Wrocławia. Wystawa dorobku twórczego PWSSP – ASP 1946-2006, Muzeum Narodowe we Wrocławiu,
  • 2001 – Ciąg Dalszy. Ceramika, Wrocław,
  • 1999 – Rysunek, grafika, Galeria Na Odwachu, Wrocław,
  • 1999 – Prace na papierze, malarstwo, gwasz, technika mieszana, towarzysząca Raportowi o Rozwoju Społecznym – Polska ’99 pod auspicjami ONZ, Muzeum Ptaków Wilanów,
  • 1997 – Źródła Wolności, Galeria W Pasażu, Wrocław,
  • 1997 – III Biennale Małych Form Malarskich, Toruń,
  • 1997 – II Triennale Autoportretu, Radom,
  • 1996 – Świat sztuki Ewy i Jacka Dworskich. Muzeum Medalierskie, Wrocław,
  • 1992 – Kontynuacje, Wrocław,
  • 1990 – PWSSP we Wrocławiu 1946-1990, CBWA „Zachęta”, Warszawa,
  • 1988 – Okręgowa Wystawa Plastyki 88, Wrocław,
  • 1986 – I Triennale Rysunku, pod patronatem Tadeusza Kupisiewicza, Kalisz,
  • 1980 – Wystawa Środowiska Wrocławskiego, Poznań,
  • 1980 – Międzynarodowy Konkurs Ceramiki Artystycznej, Faenza,
  • 1979 – Okręgowa Wystawa Prezentacje, Wrocław,
  • 1978 – Artyści Środowiska Wrocławskiego, Lipsk,
  • 1978 – Międzynarodowa Wystawa Sztuki Ceramicznej, Monte Carlo,
  • 1977 – Okręgowa Wystawa Prezentacje, Wrocław,
  • 1976 – Wystawa Sztuki Wrocławskiej – XXX-lecie ZPAP, Wrocław,
  • 1974 – Okręgowa Wystawa Prezentacje, Wrocław,
  • 1969 – Wystawa Sztuki Użytkowej, Wrocław,
  • 1969 – Wystawa Polskiej Sztuki Użytkowej, Warszawa,
  • 1969 – Okręgowa Wystawa Sztuki Użytkowej, Wrocław,
  • 1968 – Wystawa Poplenerowa Rzeźby i Form Ceramicznych, Wrocław,
  • 1967 – Wystawa Poplenerowa Rzeźby i Form Ceramicznych, Wrocław,
  • 1966 – III Plener Dolnośląski, Wrocław.

Nagrody i wyróżnienia

Artystka Ewa Panufnik-Dworska zdobyła liczne wyróżnienia na przestrzeni lat, świadczące o jej niezwykłych umiejętnościach i twórczej pasji. Poniżej przedstawiamy niektóre z jej najważniejszych osiągnięć:

  • 2001 – zdobycie III nagrody w renomowanym konkursie ceramicznym organizowanym przez Związek Polskich Artystów Plastyków,
  • 1999 – II nagroda przyznana podczas wystawy pokonkursowej Prace na papierze, malarstwo, gwasz, technika mieszana, która towarzyszyła Raportowi o Rozwoju Społecznym – Polska ’99 pod auspicjami ONZ, zorganizowanej w Muzeum Ptaków w Wilanowie,
  • 1967 – II nagroda zespołowa, która została przyznana w Konkursie Rzeźbiarskim Place Dolnego Śląska.

Przypisy

  1. a b c AgnieszkaA. Modrzejewska AgnieszkaA., ANDRZEJ PANUFNIK – kompozytor z sercem w dwóch ojczyznach [online], Ypsilon, 02.07.2021 r. [dostęp 14.11.2021 r.]
  2. a b c d e f Panufnik-Dworska Ewa :: Związek Polskich Artystów Plastyków: Okręg Wrocław [online], zpap.wroclaw.pl [dostęp 13.11.2021 r.]
  3. Dworska-Kopycińska Ewa (1931-2012) :: Związek Polskich Artystów Plastyków: Okręg Wrocław [online], zpap.wroclaw.pl [dostęp 14.11.2021 r.]
  4. www.asp.wroc.pl, DWORSCY w Galerii Neon (FOTORELACJA) [online], Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu [dostęp 14.11.2021 r.]
  5. BeataB. Bolesławska-Lewandowska BeataB., Andrzej Panufnik [online], Polskie Centrum Informacji Muzycznej, 11.2014 r.
  6. a b ZbigniewZ. Makarewicz ZbigniewZ., Od portretu Antoniego Mehla do antropoidów Christosa Mandziosa. Wrocławska rzeźba figuralna w latach 1945–1999, [w:] Figuracja w rzeźbie polskiej XIX i XX wieku, Rocznik Rzeźba Polska, t. VIII: 1996-1997, Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, 1999, s. 90–91.
  7. a b c ZofiaZ. Gebhard ZofiaZ., Zjawiskowa sztuka [online], zpap.wroclaw.pl, Tekst zamieszczony był w folderze towarzyszącym wystawie Świat sztuki Ewy i Jacka Dworskich, 07.11.1996 – 15.01.1997, Muzeum Sztuki Medalierskie we Wrocławiu.
  8. a b PawełP. Miszewski PawełP., Ewa Panufnik-Dworska – Rzeźba figuratywna, „Wiadomości Kulturalne” (28), 04.12.1994 r.
  9. AndrzejA. Saj AndrzejA., AndrzejA. Kostołowski AndrzejA., Wrocław sztuki. Sztuka i środowisko artystyczne we Wrocławiu 1946-2006, Wysoka: Agencja Reklamowa i Drukarnia Kontra s.c, 2006, s. 333, ISBN 978-83-925099-1-2, OCLC 233452040 [dostęp 13.11.2021 r.]
  10. Grand Prix dla Bogusława Storego [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 14.11.2021 r.]

Oceń: Ewa Panufnik-Dworska

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:6