Barbara Konarska


Barbara Konarska, ur. 7 października 1942 roku w Warszawie, a zm. 15 grudnia 2022 roku w Gdańsku, to postać, która na trwałe wpisała się w historię polskiej sztuki. Była wybitną malarką, która tworzyła w różnych technikach artystycznych, takich jak malarstwo sztalugowe, grafika artystyczna oraz malarstwo użytkowe i ścienne.

Przez wiele lat prowadziła pracę dydaktyczną, angażując w swoje działania dzieci i młodzież w swojej własnej pracowni artystycznej. Działała na rzecz rozwoju sztuki oraz edukacji artystycznej, przekazując swoją pasję i wiedzę młodszym pokoleniom. Od 1962 roku Barbara Konarska mieszkała i pracowała w Gdańsku, gdzie jej twórczość zyskała uznanie.

Jako członkini Związku Polskich Artystów Plastyków (ZPAP) od 1969 roku, aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym kraju, a także była związana z grupą artystyczną „Grupa Kołobrzeg”, która zdobyła międzynarodowe uznanie za swoją twórczość.

Interesującym aspektem jej życia jest to, że córką Barbary Konarskiej jest Hanna Ścisłowska, również artystka, która kontynuuje rodzinne tradycje w sztuce.

Życiorys

Barbara Konarska, urodzona w rodzinie szlacheckiej, jest córką Roberta Franciszka Konarskiego oraz Zofii Marii Konarskiej, z domu Miecznikowskiej. Jej edukacja rozpoczęła się w 1959 roku, kiedy to ukończyła II Liceum Ogólnokształcące im. M. Konopnickiej w Radomiu. Następnie, w 1960 roku, zakończyła naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Kołobrzegu.

W 1962 roku z najwyższą lokatą dostała się do Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, dziś znanej jako Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. Ukończyła tę uczelnię oraz Studium Pedagogiczne w 1968 roku, studiując na wydziale malarstwa i grafiki pod opieką takich profili jak Krystyna Łada-Studnicka, Kazimierz Śramkiewicz, Stanisław Borysowski, Adam Haupt, Włodzimierz Łajming oraz Witold Frydrych.

Otrzymała osobistą nagrodę od profesori Kazimierza Śramkiewicza za swoje osiągnięcia w dziedzinie rysunku już na I roku studiów. Dyplom oraz tytuł magistra sztuki uzyskała w 1968 roku, prezentując pracę dyplomową zatytułowaną „Wychowanie przez sztukę”, którą zrealizowała pod kierunkiem prof. Witolda Frydrycha oraz prof. Krystyny Łady-Studnickiej.

W 1982 roku, dzięki swoim uzdolnieniom, została stypendystką Ministra Kultury i Sztuki. Kobieta aktywnie angażowała się w aukcje charytatywne, które miały na celu wsparcie dzieci autystycznych oraz osób upośledzonych i kalekich.

Twórczość

Barbara Konarska to artystka, która osiągnęła znaczącą pozycję w dziedzinie portretystyki. Specjalizowała się w malarstwie, często tworząc swoje dzieła w warsztacie artystycznym. W dorobku ma licz nie tylko klasyczne portrety, ale również karykatury, które powstały w jej wczesnym okresie twórczym. Oprócz malowania, zajmowała się także projektowaniem plansz, neonów oraz aranżacjami wnętrz. Jej prace obejmowały również plakaty, grafiki użytkowe i ilustracyjne. Konarska współpracowała z wieloma znanymi osobami, w tym z prof. Adamem Zychem, dla którego stworzyła ilustracje do tekstów poetyckich.

W 2008 roku artystka wykonała nowatorskie suknie z papieru na szczególny pokaz mody, który towarzyszył I Biennale Grafiki Cyfrowej w Muzeum Miasta Gdyni. Tworzyła również portrety o tematyce historycznej, w tym wizerunki żołnierzy wyklętych, takich jak Hieronim Dekutowski oraz duchownych, w tym bł. ks. kmdr ppor. Władysława Miegonia, którego portret powstał w Kościele Garnizonowym Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Gdańsku. Współpraca z kurią gdańską zaowocowała portretem arcybiskupa Sławoja Głódzia, a ona sama stworzyła obraz Matki Bożej Różańcowej do ołtarza głównego gotyckiego kościoła w Kmiecinie pod wezwaniem św. Jadwigi Królowej.

W swoich dziełach artystka podejmuje istotne tematy dotyczące ludzkiej egzystencji, refleksji nad naturą i upływem czasu. Jej malarstwo ewoluowało, obejmując różnorodne style, w końcu jednak skupiła się na surrealizmie oraz realizmie, zwłaszcza w zakresie portretów. W obrazach Konarskiej istotnymi elementami są tajemniczość i niedopowiedzenie, a wiele z jej dzieł ma zabarwienie erotyczne, przeinaczając jednocześnie rzeczywistość.

Barbara Konarska w swoich obrazach dotyka problemu „układania się” człowieka z samym sobą. Pragnie ona w tym, tak ogromnie złożonym, skomplikowanym i niejasnym świecie zachować „ja” i zaznaczyć własną indywidualność, odrębność, niepowtarzalność i prywatność.

— prof. Adam A. Zych, „Humanitas, czyli człowieczeństwo”, Przegląd Świętokrzyski, 1995

Jej debiut wystawowy miał miejsce w 1975 roku podczas wydarzenia pod tytułem „Twórczość Kobiet Plastyczek”, które zorganizowane zostało przez Muzeum Narodowe w Gdańsku. Następnie w 1978 roku zdobyła Grand Prix na I Prezentacji Portretu Współczesnego w Radomiu za wyjątkowy tryptyk autoportretów. Artystka miała na koncie 20 indywidualnych wystaw, które odbyły się w renomowanych miejscach jak Galeria Profile w Gdyni, oraz w miastach takich jak Berlin, Chicago, a także zielona Góra i Sopot.

Poza wystawami indywidualnymi brała również udział w wielu krajowych i międzynarodowych wydarzeniach artystycznych, w tym w znanych galeriach takich jak Zachęta i Muzeum Niepodległości w Warszawie. W 2004 roku uczestniczyła w wystawie „Film i filmowcy w rysunku satyrycznym” podczas festiwalu filmowego w Gdyni, gdzie zaprezentowała kilka swoich karykatur. Równocześnie prowadziła wykłady na temat sztuki, jak również była członkiem jury prestiżowych konkursów artystycznych.

W 2021 roku jej prace znalazły się na jubileuszowej wystawie z okazji 25-lecia Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża Era-Art. W encyklopedii Cambridge (Anglia) opublikowano również krótką biografię artystki. Dzieła Barbary Konarskiej są przechowywane w zbiorach muzeów oraz w prywatnych kolekcjach na całym świecie, obejmujących m.in. Niemcy, Włochy, USA, Anglię, Francję, Australię, Holandię, Finlandię, Nową Zelandię oraz Kanadę.

Artystka zmarła 15 grudnia 2022 roku i została pochowana na Cmentarzu Centralnym „Srebrzysko” w Gdańsku 20 grudnia 2022 roku, w rejonie XI, w kwaterze urnowej.

Wybrane wystawy indywidualne

Barbara Konarska, uznawana za znaczącą postać w polskiej sztuce, miała na swoim koncie wiele indywidualnych wystaw, które w doskonały sposób oddają jej artystyczną wizję oraz wrażliwość. Poniżej przedstawiamy kluczowe wystawy, które miały miejsce w różnych miastach Europy oraz Stanach Zjednoczonych.

  • 1980 – Wystawa malarstwa, BWA w Sopocie oraz Galeria Sień Gdańska – siedziba ZPAP, Gdańsk,
  • 1983 – „Autoportrety”, Dom Esterki-Dom Gaski- Galeria E (Biuro Wystaw Artystycznych) – Radom,
  • 1991 – Malarstwo, Ratusz Staromiejski, Gdańsk,
  • 1996 – Galeria sztuki, Kunst im Krankenhaus – Eine Ausstellung im Universitätsklinikum Benjamin Franklin, Berlin,
  • 2002 – Malarstwo, Art Gallery, Chicago, USA,
  • 2005 – „Damy i demony”, wystawa malarstwa, Galeria Profile, Gdynia,
  • 2011 – „Prêt-à-porter”, wystawa malarstwa, Galeria Profile, Gdynia,
  • 2013 – Malarstwo Barbary Konarskiej oraz recytacja wierszy Wisławy Szymborskiej, Agencja Sztuki – Dom Aktora (ZPAP), Gdańsk.

Każda z tych wystaw była nie tylko prezentacją jej twórczości, ale również miejscem spotkań miłośników sztuki, którzy mieli możliwość obcowania z jej unikalnym stylem oraz odczuwania emocji, które płynęły z jej dzieł.

Wybrane wystawy zbiorowe

Barbara Konarska była uczestniczką wielu znaczących wystaw zbiorowych przez lata swojego twórczego dorobku. Wśród nich można wyróżnić:

  • 1975 – „Twórczość Kobiet Plastyczek”, zorganizowana z okazji Międzynarodowego Roku Kobiet w Muzeum Narodowym w Gdańsku,
  • 1975 – I Biennale Sztuki Gdańskiej w BWA w Sopocie,
  • 1977 – II Biennale Sztuki Gdańskiej, które świętowało jubileusz lokalnych plastyków, BWA, Sopot,
  • 1978 – I Prezentacja Portretu Współczesnego w Muzeum Okręgowym w Radomiu,
  • 1979 – III Biennale Sztuki Gdańskiej, obejmujące malarstwo, rzeźbę, grafikę oraz sztukę warsztatową i projektową, BWA, Sopot,
  • 1979 – „IX Złote Grono”, ogólnopolska wystawa laureatów festiwali i konkursów, Zielona Góra,
  • 1980 – „Kędzierzyn’80”, wystawa poplenerowa w Galerii Sztuki współczesnej BWA, ZPAP w Opolu,
  • 1981 – Ogólnopolska Wystawa Malarstwa, IX Ogólnopolski Konkurs im. J. Spychalskiego, BWA, Poznań,
  • 1981 – „Portret Kobiety we Współczesnym Malarstwie Polskim”, z okazji Światowego Kongresu Kobiet w Polskim Ośrodku Kultury i Informacji w Pradze,
  • 1981 – II Ogólnopolskie Triennale-Prezentacje Portretu Współczesnego, Muzeum Okręgowe, Radom,
  • 1981 – Kędzierzyn Koźle’81, poplenerowa wystawa zbiorowa w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Opolu,
  • 1984 – „Polskie malarstwo portretowe 1944–1984” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie,
  • 1984 – Sierpniowa wystawa – Próby świadectwa w Kościele św. Michała w Sopocie,
  • 1984 – Wystawa w IV rocznicę Solidarności pt. „Artyści stoczniowcom” w kościele św. Mikołaja, Gdańsk,
  • 1985 – VI Biennale Sztuki Gdańskiej, wystawa poświęcona malarstwu, grafice, rzeźbie, ceramice i tkaninie, BWA, Sopot,
  • 1985 – „Kobieta w polskich sztukach plastycznych” w Instytucie Polskim w Pradze (CSRS),
  • 1987 – IV Triennale „Prezentacje portretu współczesnego”, wystawa międzynarodowa w Radomiu,
  • 1989 – „Morze”, poplenerowa wystawa malarstwa i grafiki w Jastrzębiej Górze,
  • 1990 – „Konfrontacje’90”, I Triennale Sztuki Gdańskiej, BWA, Sopot,
  • 1989 – „Morze”, poplenerowa wystawa zbiorowa w GTPS, Gdańsk,
  • 1989 – Wystawa malarstwa w Galerie Nautilus und Glas Studio w Eckental, Niemcy,
  • 1999 – „Salon Letni’99”, interdyscyplinarna wystawa twórczości artystów z Kołobrzegu, Grupa Kołobrzeg, Kołobrzeg,
  • 1999 – Wystawa malarstwa w Galerii 85 w Gdańsku,
  • 2000 – „Quo Vadis Polen!”, w ramach Dni Kultury Polskiej w Künstlerhaus Büchsenhausen w Innsbrucku, Austria,
  • 2000 – „Pokolenia – matki i córki”, wystawa malarstwa, tkaniny i rzeźby w Gdyńskim Centrum Organizacji Pozarządowych, Gdynia,
  • 2000 – „Duży Format”, wystawa malarstwa, tkaniny i rzeźby w Rënk w Barniewicach,
  • 2001 – Malarstwo i grafika na interdyscyplinarnej wystawie twórczości artystów kołobrzeskich w Väsby Konsthall Vänner, Stockholm, Szwecja,
  • 2001 – „MANNISKAN – FIGUR – GESTALT”, udział artystów Grupy Kołobrzeg w Väsby Konsthall w Sztokholmie, Szwecja,
  • 2001 – Malarstwo na wystawie zbiorowej Grupy Kołobrzeg w galerii Lokstallet Konsthall, Strömstad, Szwecja,
  • 2002 – Wystawa Malarstwa, Rysunku, Grafiki i Rzeźby w Centrum Targowym w Gdańsku,
  • 2003 – II Ogólnopolskie Triennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w hali wystawienniczej Międzynarodowych Targów Gdańskich, Trójmiasto,
  • 2003 – „Zbliżenia”, wystawa zbiorowa członków SPAW Era Art w Meklemburgii i Pomorzu Przednim, Niemcy,
  • 2003 – „Polnische Gemälde zum Kennenlernen”, wystawa w Sparkasse w Neustrelitz, Niemcy,
  • 2004 – II Wystawa Malarstwa, rysunku, grafiki i rzeźby w Centrum Rozrywki i Kultury Gemini, Muzeum Miasta Gdyni, Gdynia,
  • 2005 – III Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej „Radość Wolności” w Międzynarodowych Targach Gdańskich, Trójmiasto,
  • 2005 – „Pokolenia”, wystawa zbiorowa malarstwa, tkaniny i grafiki w lokalnym artystycznym Tygiel w Gdyni,
  • 2006 – „III Wystawa Malarstwa, Rysunku, Grafiki i Rzeźby – Gdynia 2006”, hala GOSiR w Gdyni,
  • 2006 – „Polscy i Niemieccy Artyści w Oficynie Sztuki Domu Aktora w Gdańsku”, Dom Aktora, Gdańsk,
  • 2007 – IV Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Muzeum Miasta Gdyni, Trójmiasto,
  • 2008 – I Międzynarodowe Biennale Grafiki Cyfrowej, pokaż mody z papieru w Muzeum Miasta Gdyni,
  • 2009 – „Trzy kobiety x 2″, wystawa malarstwa w Tygiel, Gdynia,
  • 2009 – „Dar Pomorza i żaglowce świata”, interdyscyplinarna wystawa zbiorowa w Tygiel, Gdynia,
  • 2009 – „Barwy Kaszub”, wystawa malarstwa w Tygiel, Gdynia,
  • 2009 – „Papier”, rysunek, grafika, instalacje i malarstwo w Tygiel, Gdynia,
  • 2009 – „Świąteczna Gdynia”, wystawa malarstwa w Tygiel, Gdynia,
  • 2009 – „Anioły”, wystawa malarstwa w Galerii Profile, Gdynia,
  • 2010 – „Pokolenia Solidarności”, wystawa malarstwa zorganizowana z okazji 30-lecia Solidarności (1980 – 2010) w Tygiel, Gdynia,
  • 2011 – „Era Art w Koszalinie”, Galeria Na Piętrze, Koszalin,
  • 2011 – „Piętnastka ERA ART”, wystawa jubileuszowa z okazji 15-lecia SPAW Era Art, Gdynia,
  • 2011 – Wystawa jubileuszowa z okazji 100-lecia gdańskiego okręgu ZPAP w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, Gdańsk,
  • 2012 – Wystawa „Galeria Autoportretu Współczesnego 1984–1990”, Muzeum Niepodległości, Warszawa,
  • 2012 – „Barwy Morza – Gdynia 2012”, wystawa malarstwa „Dar Pomorza” w Gdyni,
  • 2014 – „Różne spojrzenia – malarstwo, grafika i fotografia” w Tygiel, Gdynia,
  • 2016 – „Barwy morza”, wystawa malarstwa „Dar Pomorza” w Gdyni,
  • 2016 – „Gdynia – miasto radości” w Tygiel, Gdynia,
  • 2017 – Wystawa malarstwa artystów ZPAP w Galerii na Piętrze w Łodzi,
  • 2018 – „Obietnice wiosny … zbiorowa wystawa malarstwa” w Tygiel, Gdynia,
  • 2018 – Stała ekspozycja malarstwa w Galerii Sztuki Współczesnej w Gniewinie,
  • 2020 – „Maski… Maski… Maski”, wystawa malarstwa, rzeźby, rysunku, fotografii i instalacji w Galerii ZPAP w Gdańsku,
  • 2021 – 25-lecie Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża Era Art, jubileuszowa wystawa zbiorowa w Tygiel, Gdynia.

Nagrody i wyróżnienia

W uznaniu za wyjątkowy talent i osiągnięcia artystyczne, Barbara Konarska otrzymała szereg prestiżowych nagród i wyróżnień, które podkreślają jej znaczący wkład w sztukę współczesną.

  • 1978 – zdobyła I nagrodę wojewody radomskiego (Grand Prix) podczas I Prezentacji Portretu Współczesnego w Radomiu,
  • 1979 – brała udział w wystawie „IX Złote Grono”, która prezentowała laureatów konkursów z lat 1977–1978 w Zielonej Górze,
  • 1979 – otrzymała Medal Galerii Biura Wystaw Artystycznych (BWA) w Radomiu, związany z jej portretami z 1978 roku,
  • 2001 – zdobyła Medal Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża Era-Art na I Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej w Trójmieście,
  • 2003 – wyróżnienie w kategorii malarstwa na II Ogólnopolskim Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, zorganizowanym w hali Międzynarodowych Targów Gdańskich w Gdańsku,
  • 2003 – otrzymała statuetkę Stowarzyszenia Promocji Artystów Wybrzeża Era-Art w Gdyni.

Przypisy

  1. Nekrolog Barbara KONARSKA | Zakład Pogrzebowy CREDO [dostęp 20.12.2022 r.]
  2. Wystawa: 25-lecie Era Art [online], Jedna sztuka, 06.09.2021 r. [dostęp 22.01.2022 r.]
  3. Obraz miesiąca – Konarska Barbara [online], trojmiasto.pl [dostęp 22.01.2022 r.]
  4. Barwy Morza, Europejski Konkursu Malarstwa [online], Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART [dostęp 23.01.2022 r.]
  5. W Gniewinie otwarto Galerię Sztuki Współczesnej [online], nadmorski24.pl [dostęp 20.02.2022 r.]
  6. Wystawy Sztuki Kobiet – Wystawa [online], wystawykobiet.amu.edu.pl [dostęp 22.01.2022 r.]
  7. DesperatD. Zine DesperatD., Desperat zine: Maluj jak chcesz...Barbara Konarska [online], Desperat zine, 31.08.2013 r. [dostęp 21.02.2022 r.]
  8. Pokolenia [online], magazyngdanski.eu [dostęp 23.01.2022 r.]
  9. Welcome to the Cornelia Arts Building [online], 01.03.2020 r. [dostęp 24.01.2022 r.]
  10. KamilK. Kucharski KamilK., Pierwszy odpust ku czci Matki Bożej Różańcowej w parafii pw. św. Jadwigi Królowej w Kmiecinie. „Odpust to największe wydarzenie duchowe” [online], Nowy Dwór Gdański Nasze Miasto, 30.09.2020 r. [dostęp 19.02.2022 r.]
  11. Barbara Konarska Sas – badaczka ludzkiej natury. | Obsesje [online], magazynobsesje.pl [dostęp 24.01.2022 r.]
  12. Wystawa malarstwa Barbary Konarskiej i czytanie wierszy Wisławy Szymborskiej, „Dom Aktora. Zaproszenie na wystawę”, Gdańsk 2013 r.
  13. Wystawa malarstwa, tkaniny i rzeźby POKOLENIA, „Stowarzyszenie Promocji Artystów Wybrzeża ERA ART. Zaproszenie na wernisaż i wystawę”, Gdynia 2000 r.
  14. III Biennale Sztuki Gdańskiej, „Dziennik Bałtycki” (94(10734)), Gdańsk 1979 r.
  15. S.S. Stankiewicz S.S., II Biennale Sztuki Gdańskiej. Jubileusz srodowiska plastyków Wybrzeża, „Dziennik Bałtycki” (85(10144)), Gdańsk 1977 r.
  16. F.W.F.W. Malinowski F.W.F.W., III Ogólnopolskie Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej, Katalog wystawy, Gdynia 2005 r.
  17. F. Wiśniewski (BWA), I Triennale Sztuki Gdańskiej Konfrontacje'90, „Katalog wystawy”, Sopot 1990 r.
  18. Wystawa malarstwa Barbary Konarskiej, „Ratusz Staromiejski (Dyrektor wojewódzkiego ośrodka kultury). Zaproszenie na wystawę”, Gdańsk 1991 r.
  19. W.W. Pitala W.W., Polscy i Niemieccy Artyści w Oficynie Sztuki Domu Aktora w Gdańsku, „Katalog wystawy”, Gdańsk 2006 r.
  20. Žena v polském výtvarném umění, „Instytut Polski. Zaproszenie na wystawę”, Praga 1985 r.
  21. F.F. Malinowski F.F., 15 ERA ART, „Katalog wystawy”, Gdynia 2011 r. s. 12.
  22. A.A. Gieraga A.A., IV triennale prezentacje portretu współczesnego, T.T. Dąbrowska (red.), „Katalog wystawy”, Radom 1987 r.

Oceń: Barbara Konarska

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:7