Alfred Znamierowski


Alfred Znamierowski, znany również pod pseudonimem „Jacek Gryf”, był znaczącą postacią w polskiej kulturze. Urodził się 21 czerwca 1940 roku w stolicy Polski, Warszawie.

Znany jako dziennikarz, heraldyk oraz weksylolog, Znamierowski przyczynił się do wielu dziedzin związanych z badaniami nad historią i symboliką.

Jego kariera trwała aż do jego śmierci, która miała miejsce 23 października 2019 roku w Pradze, gdzie pozostawił po sobie trwały ślad w obszarze heraldyki.

Życiorys

Alfred Znamierowski jest wnukiem Czesława Znamierowskiego. Kształcił się w dziedzinie geografii na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobył solidne fundamenty do dalszej pracy twórczej.

W okresie wczesnych lat 60. jego zainteresowania skupiły się na tematyce flag oraz bander, co zaowocowało publikacjami w renomowanych czasopismach takich jak „Dookoła Świata”, „Skrzydlata Polska”, „Morze” oraz „Kontynenty”. W 1966 roku, po emigracji, uzyskał azyl polityczny we Francji, co otworzyło przed nim nowe możliwości rozwoju kariery.

W latach 1966–1978 Alfred Znamierowski angażował się w działalność monachijskiego Radio Wolna Europa, a w latach 1985–1994 pracował w sekcji polskiej Głosu Ameryki, gdzie pełnił rolę korespondenta w Rzymie. W tym czasie współpracował również z paryską Kulturą oraz innymi pismami związanymi z emigracją. Działał jako członek kierownictwa Ruchu Społeczno-Politycznego POMOST i reprezentował go w Waszyngtonie, a także był częścią Solidarności Walczącej.

Będąc w Niemczech, Znamierowski współpracował z heraldykiem Ottfriedem Neubeckerem, ilustrując rysunki herbów do jego leksykonu „Wappen Bilder–Lexikon” oraz encyklopedii „Brockhaus Encyklopädie”. Jego talent artystyczny znalazł również ujście w założeniu The Flag Design Center w San Diego w 1978 roku, gdzie zajmował się projektowaniem flag dla jednostek samorządowych oraz badaniami weksylologicznymi.

Jako dyrektor artystyczny Annin & Co w New Jersey, firmy zajmującej się produkcją flag, oraz główny ilustrator amerykańskiego czasopisma The Flag Bulletin, Znamierowski przyczynił się do popularyzacji sztuki weksylologicznej w Stanach Zjednoczonych.

Po transformacjach politycznych 1989 roku w Polsce, powrócił do ojczyzny. W 1992 roku był jednym z współzałożycieli Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego. Jego prace obejmowały ilustracje flag i herbów dla różnorodnych wydawnictw, w tym dla PWN.

W 1997 roku założył Instytut Heraldyczno-Weksylologiczny, który zajmował się zarówno badaniami herbów i flag, jak i projektowaniem znaków dla polskich jednostek samorządowych. Znamierowski jest aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego oraz Komisji Heraldycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, a także Rady Numizmatycznej przy NBP. W latach 1998–2000 pełnił funkcję prezesa Polskiego Towarzystwa Weksylologicznego, a później był wiceprezesem tej organizacji.

Odznaczenia

Alfred Znamierowski to postać, której osiągnięcia zostały docenione poprzez przyznanie mu ważnych odznaczeń. 15 czerwca 2007 roku, w uznaniu za jego wkład w dokumentowanie prawdy historycznej dotyczącej dziejów Narodu Polskiego, został uhonorowany Złotym Krzyżem Zasługi.

Następnie, 28 lipca 2016 roku, przyznano mu Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski za jego znaczące zasługi w procesie przemian demokratycznych, które miały miejsce w Polsce.

W tym samym roku udało mu się również zdobyć Krzyż Solidarności Walczącej, co dodatkowo podkreśla jego zasługi i zaangażowanie w walkę o wolność i sprawiedliwość.

Publikacje

Alfred Znamierowski zasłynął jako autor wielu znaczących publikacji, wśród których można znaleźć zarówno prace dotyczące historii, jak i flag oraz heraldyki. Poniżej przedstawiamy niektóre z jego najbardziej wpływowych książek.

  • Zaciskanie pięści, rzecz o Solidarności Walczącej, Editions Spotkania, Paryż 1988,
  • Stworzony do chwały, Editions Spotkania, Warszawa 1995,
  • The World Encyclopedia of Flags, Anness Publishing Ltd., London 1999,
  • Flags Through the Ages, a Guide to the World of Flags, Banners, Standards and Ensigns, Southwater, London 2000,
  • Flags of the World, an Illustrated Guide to Contemporary Flags, Southwater London, 2000,
  • World Flags Identifier, Lorenz Books London 2001,
  • Flagi świata, Horyzont, Warszawa 2002,
  • Insygnia, symbole i herby polskie, Świat Książki 2003,
  • Herbarz rodowy, Świat Książki 2004,
  • Wielka księga heraldyki, Świat Książki 2008,
  • Pieczęcie i herby Śląska Cieszyńskiego, Górki Wielkie-Cieszyn 2011,
  • Orzeł Biały. Znak państwa i narodu, Bajka 2016,
  • Niezłomni, Editions Spotkania, 2016,
  • Heraldyka i weksylologia, Arkady 2017.

Przypisy

  1. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28.01.2016 r. o nadaniu orderów i odznaczeń (M.P. z 2016 r. poz. 306)
  2. Postanowienie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15.06.2007 r. o nadaniu orderów i odznaczenia (M.P. z 2007 r. nr 59, poz. 679)
  3. Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 20.01.2000 r. (Dz.U. z 2000 r. nr 6, poz. 83)
  4. Polskie Towarzystwo Weksylologiczne [online], facebook.com [dostęp 23.10.2019 r.]

Oceń: Alfred Znamierowski

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:9