Maria Żaboklicka-Budzichowa


Maria Żaboklicka-Budzichowa, urodzona 24 października 1924 roku w Warszawie, to znana polska malarka, której twórczość pozostaje w pamięci wielu miłośników sztuki. Zmarła 13 października 1977 roku w tym samym mieście, co podkreśla jej silne związki z rodzinną stolicą.

Jej życie i dzieła stanowią ważny element polskiej kultury artystycznej, a jej unikalny styl malarski wyróżniał się na tle współczesnych jej artystów.

Życiorys

Maria Żaboklicka-Budzichowa ukończyła studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w 1950 roku, gdzie była uczennicą profesora Zbigniewa Pronaszki. W swojej twórczości zajmowała się malowaniem pejzaży, portretów oraz malarskich interpretacji dotyczących dzieł literackich. Jej artystyczna działalność obejmowała liczne wystawy, w tym 15 indywidualnych, a także wystawy pośmiertne w Galerii ZPAP w Warszawie w 1978 i 2008 roku, które dokumentowane były w katalogach wstępnych w wersji polsko-angielskiej.

Artystka uczestniczyła również w wielu wystawach zbiorowych, z których jedną z najbardziej znanych była ekspozycja zatytułowana „Warszawa w sztuce”. Twórczość Marii Żaboklickiej-Budzichowej szczególnie wyróżnia się cyklem składającym się z 183 obrazów, inspirowanym powieścią Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”. Obrazy artystki znalazły swoje miejsce w renomowanych zbiorach, takich jak Muzeum Narodowe w Warszawie oraz Muzeum Mazowieckie w Płocku, a także w licznych kolekcjach prywatnych.

Oprócz pracy malarskiej, Żaboklicka-Budzichowa zajmowała się również grafiką oraz pisała wiersze. Jej innowacyjne podejście do sztuki i pomysł na łączenie różnych form artystycznych zrealizowało się w wystawie „W stronę romantyzmu”, która miała miejsce w 1970 roku i towarzyszyła Konkursowi Chopinowskiemu.

Przypisy

  1. Maria ŻABOKLICKA-BUDZICHOWA [online], artinfo.pl [dostęp 05.11.2024 r.]
  2. Maria Żaboklicka-Budzichowa : wystawa malarstwa. [online], opac.mnk.pl [dostęp 05.11.2024 r.]
  3. Huncwot.com, Warszawa w sztuce - Zachęta Narodowa Galeria Sztuki [online], zacheta.art.pl [dostęp 05.11.2024 r.]
  4. Muzeum Narodowe w Warszawie (MNW), Muzeum Narodowe w Warszawie - Zbiory Cyfrowe [online], cyfrowe.mnw.art.pl [dostęp 05.11.2024 r.]
  5. Aktualności kulturalne - Portal Integracyjny PŁOCK [online], old.plock.eu [dostęp 05.11.2024 r.]
  6. Bajki do rzutnika - kolekcja bajek [online], diafilm.pl [dostęp 05.11.2024 r.]
  7. Widok ISBD › Narodowy Instytut Fryderyka Chopina katalog [online], biblioteka.nifc.pl [dostęp 05.11.2024 r.]

Oceń: Maria Żaboklicka-Budzichowa

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:12