Aleksander Karol Bernard Laski


Aleksander Karol Bernard Laski, urodzony 1 marca 1796 roku w Warszawie, był znaczącą postacią w polskim świecie finansów. Zmarł 15 sierpnia 1850 roku w tym samym mieście, pozostawiając po sobie niezwykłe dziedzictwo jako polski bankier żydowskiego pochodzenia.

W życiu Aleksandra, mało wiemy o jego młodości, jednak wiadomo, że był współwłaścicielem banku, którego założył jego ojciec, Karol Jan Laski. Po śmierci ojca, bank został przejęty częściowo przez Samuela Fraenkla, drugiego męża jego matki, Atalii Józefy Adolfiny, córki Szmula Zbytkowera.

Warto dodać, że Laski przyczynił się do realizacji istotnej pożyczki wewnętrznej organizowanej przez rząd Królestwa Kongresowego. Jego zasługi w tej materii zostały docenione w 1839 roku, kiedy to otrzymał dziedziczne szlachectwo Królestwa Polskiego, a także herb Laski. Ponadto, został odznaczony Orderem Świętego Stanisława III klasy.

W życiu osobistym Aleksander był żonaty ze swoją cioteczną siostrą, Zofią Bertą Tischler, z którą powiększył rodzinę o siedmioro dzieci. Wśród ich potomków znajdowały się:

  • Stefania Klementyna Eliza (ur. 1820, zm. w XIX w.),
  • Józefa Emilia (ur. 1824, zm. w XIX w.),
  • Zofia Julia (ur. 1827, zm. w XIX w.),
  • Aleksander Wiktor Antoni Józef (1828-1880, bankier w Warszawie i Londynie),
  • Berta Maria Karolina (ur. 1829),
  • Władysław Karol Jan Tadeusz (1831-1889, bankier, działacz społeczny),
  • Wiktoria Franciszka Matylda (ur. 1834).

Na koniec, miejsca pochówku Aleksandra Karola Bernarda Laskiego pozostaje nieznane, co dodaje tajemniczości do jego biografii i jeszcze większego zainteresowania jego osobą.

Przypisy

  1. Reychman nie podaje czy chodzi o order polski czy rosyjski

Oceń: Aleksander Karol Bernard Laski

Średnia ocena:4.78 Liczba ocen:22