Stary kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie (Płudy)


Stary kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to zabytkowy obiekt, który pełni ważną rolę w lokalnej społeczności. Jest to rzymskokatolicki kościół filialny, który należy do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie, która jest częścią dekanatu tarchomińskiego w diecezji warszawsko-prawskiej.

Kościół usytuowany jest w malowniczej dzielnicy stolicy, Białołęce, na osiedlu, które nosi nazwę Płudy. Miejsce to jest nie tylko znaczące religijnie, ale również kulturowo, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających pragnących poznać jego historię.

Opis

Świątynia, której historia sięga lat 1908–1913, została wzniesiona w charakterystycznym stylu neogotyku nadwiślańskiego, co nadaje jej wyjątkowego uroku. Dzięki zaangażowaniu katolików świeckich, udało się zrealizować ten projekt, którego inicjatorem był rejent Krzysztof Kiersnowski. To on dzięki swoim zasobom, udostępnił odpowiednią działkę pod budowę kościoła. Plany architektoniczne opracował Wacław Wędrowski, co miało kluczowe znaczenie dla ostatecznego wyglądu świątyni.

Oficjalne poświęcenie kościoła miało miejsce 8 września 1913 roku, a dokonał go ksiądz Leopold Łyszkowski. Kolejnym ważnym wydarzeniem był 16 września 1949 roku, kiedy to parafia przy kościele została erygowana przez księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego, przy wydzieleniu jej głównie z terenu parafii św. Jakuba w Tarchominie.

15 września 1984 roku, ksiądz prymas Józef Glemp konsekrował trzy dzwony, a 10 września 1987 roku, odbyła się konsekracja samego kościoła. Wewnątrz znajduje się duży krucyfiks zawieszony w prezbiterium, a w bocznych ołtarzach umieszczono obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Matki Bożej Częstochowskiej, namalowane przez Jana Molgę.

W prezbiterium można również podziwiać dwa wspaniałe obrazy: Matkę Bożą Siewną autorstwa Marii Wędrowskiej oraz Matkę Bożą z Dzieciątkiem, którego twórca pozostaje nieznany. Ponadto, świątynia została wzbogacona o stylową ambonę, konfesjonał oraz gipsowe stacje drogi krzyżowej. Warto podkreślić, że witraże o tematyce maryjnej, będące dziełem zarówno Jana Molgi, jak i pracowni Józefa Olszewskiego, nadają wnętrzu wyjątkowego charakteru.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – Warszawa [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 23.04.2020 r.]
  2. Historia parafii. Parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Płudach. [dostęp 26.04.2020 r.]

Oceń: Stary kościół Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie (Płudy)

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:8