Augustówka (Warszawa)


Augustówka to interesujący obszar w Warszawie, który znajduje się w obrębie dzielnicy Mokotów. To miejsce łączy w sobie różnorodne walory kulturowe oraz urbanistyczne, przyciągając zarówno mieszkańców, jak i odwiedzających stolicę.

Warto zwrócić uwagę na historię tej dzielnicy oraz jej rozwój na przestrzeni lat, co stanowi fascynującą część warszawskiego krajobrazu. Augustówka może być doskonałym punktem wyjścia do eksploracji okolicznych atrakcji, parków i zabytków, które oferuje Mokotów.

Opis

Na obszarze Augustówki można dostrzec kilka różnorodnych stref, które charakteryzują się odmiennym przeznaczeniem. Wśród nich wyróżnia się:

  • strefę produkcyjno-techniczną znajdującą się przy ulicy Augustówka oraz na północy, w rejonie Trasy Siekierkowskiej,
  • obszar zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej położony w części wschodniej,
  • teren otwarty, w tym ogródki działkowe oraz zdegradowane obszary rolne takie jak pola, łąki i nieużytki również zlokalizowane w części wschodniej,
  • tereny niezabudowane wzdłuż Trasy Siekierkowskiej z obszarem po jednostce wojskowej, żwirownią, a także zwałowiskami gruzu i ziemi.

Augustówka oraz sąsiadujące z nią tereny, takie jak Łuk Siekierkowski, pełnią ważną rolę przyrodniczą. Znajdują się tam starorzecza z jeziorami Czerniakowskim, Sielanka i Wilanowskim, a także naturalny ciąg, który stanowi zanikające meandrowe obniżenie terenu, przebiegające od fortu Augustówka aż do ujścia rzeki Wilanówki do Wisły.

Na tym obszarze znajduje się również największa elektrociepłownia w Polsce, uruchomiona w 1961 roku − Elektrociepłownia Siekierki.

Przypisy

  1. ElektrociepłowniaE. Siekierki | PGNiG Termika [online], termika.pgnig.pl [dostęp 26.10.2020 r.]
  2. a b Obszary MSI. Dzielnica Mokotów. [w:] Zarząd Dróg Miejskich [on-line]. zdm.waw.pl. [dostęp 16.03.2020 r.]
  3. Rozporządzenie dot. ustanowienia granic miejskich Warszawy Dziennik Rozporządzeń dla Jenerał-Gubernatorstwa Warszawskiego 1917 nr 63 poz 259
  4. Rozporządzenie dot. rozszerzenia warszawskiego okręgu miejskiego i wykonania planu dla zabudowania miasta Warszawy (Dziennik Rozporządzeń dla Jenerał-Gubernatorstwa Warszawskiego 1916 nr 29 poz 79)
  5. Dz.U. z 1951 r. nr 27, poz. 199, jako gromada zniesionej gminy Wilanów

Oceń: Augustówka (Warszawa)

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:17