Archiwum Główne Akt Dawnych


Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, znane powszechnie jako AGAD, to kluczowa instytucja archiwalna w Polsce, która odgrywa istotną rolę w zachowaniu oraz ochronie dziedzictwa narodowego. Powstało w 1808 roku, kiedy to książę warszawski Fryderyk August zainicjował jego działalność, tworząc wówczas Archiwum Ogólne Krajowe.

Warto zauważyć, że od 1952 roku siedzibą AGAD jest pałac Raczyńskich, który stanowi nie tylko miejsce przechowywania cennych zbiorów, ale również ważny element warszawskiej architektury. Historia archiwum jest bogata i sięga lat 1816−1889, kiedy funkcjonowało jako Archiwum Główne Królestwa Polskiego. Od momentu odzyskania niepodległości w 1918 roku, przekształciło się w Archiwum Główne Akt Dawnych.

AGAD gromadzi i przechowuje ocalałe po zniszczeniach II wojny światowej archiwalia, pochodzące zarówno z polskich, jak i obcych (zaborczych) instytucji. W zbiorach znajdziemy dokumenty i akta dotyczące zarówno urzędów centralnych, jak i prowincjonalnych, a także archiwa rodzin oraz osób o szczególnym znaczeniu. Zbiory te pochodzą z terenów: dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów (Korona, Litwa), Królestwa Prus (Prusy Południowe i Prusy Nowowschodnie w zaborze pruskim), Cesarstwa Francuskiego (Księstwo Warszawskie), Cesarstwa Rosyjskiego (Królestwo Polskie) oraz Austro-Węgier (z części Galicji w zaborze austriackim).

Siedziba

W okresie od 1831 do 1944 roku, Archiwum Główne Akt Dawnych miało swoją siedzibę w budynku Komory Celnej, znajdującym się przy ul. Długiej 24. Niestety, budynek ten uległ zniszczeniu wskutek pożaru w 1944 roku, co miało miejsce podczas dramatycznych wydarzeń II wojny światowej.

Po zakończeniu działań wojennych, nową siedzibą AGAD stał się pałac Pod Blachą. Dodatkowo, przylegająca do niego Biblioteka Królewska w Zamku Królewskim została zaadaptowana na magazyn. W następnych latach, od 1952 do 1953 roku, zbiór dokumentów AGAD był systematycznie przenoszony do pałacu Raczyńskich, co stanowiło kolejny krok w rozwoju instytucji.

Zasób

Okres II RP

Zasób, który gromadzono w czterech warszawskich archiwach przed II wojną światową, tj. w Archiwum Głównego Akt Dawnych, Archiwum Akt Dawnych, Archiwum Skarbowego oraz Archiwum Oświecenia, wynosił przed 1939 rokiem około 20 000 mb akt.

Zniszczenia wojenne

Na dzień 31 sierpnia 1939 roku, zasób Archiwum Akt Dawnych szacowano na około 600 tys. ksiąg, poszytów, akt, map i innych dokumentów, co odpowiadało metrażowi rzędu 10 tys. mb. We wrześniu 1939 roku większość pomieszczeń Archiwum Skarbowego uległo zniszczeniu w wyniku pożaru. Udało się uratować magazyny znajdujące się przy ul. Szpitalnej, jak również akta składowane w Forcie Sokolnickiego oraz w Arsenale Królewskim. W 1940 roku połączono wszystkie ocalałe akta w budynku przy ul. Podwale 15. Według raportu niemieckiego Archivamtu z lipca 1942 roku, Archiwum Skarbowe dysponowało wówczas „13871 przegródek akt o powierzchni 2980 m oraz 24197 tomów ksiąg i ponad 100 dokumentów”. Ponadto, posiadano około 1 miliona poszytów. Niestety, aż 90% tych zasobów zniszczono podczas powstania warszawskiego na skutek bombardowań oraz podpaleń magazynów przez żołnierzy Wehrmachtu 2 września 1944 roku.

Stan obecny

Obecnie Archiwum Główne Akt Dawnych przechowuje zasoby datujące się od XII wieku do I wojny światowej, z wyjątkiem archiwaliów związanych z podworsem oraz księgami metrykalnymi z terenów zabużańskich. W skład zbiorów wchodzą dokumenty polskich oraz obcych, w tym zaborczych władz, instytucji centralnych i prowincjonalnych, a także archiwa rodzin oraz jednostek o szczególnym znaczeniu w historii Polski.

W roku 1998 zasoby AGAD obejmowały ponad 300 tys. jednostek archiwalnych, zorganizowanych w 392 zbiory oraz zespoły, co daje blisko 6 kilometrów bieżących dokumentacji. Współczesne zasoby archiwalne obejmują m.in. materiały, które zostały bezpodstawnie zniszczone przez siły Rzeszy Niemieckiej, a także różne dokumenty pozyskane przez państwową służbę archiwalną po zakończeniu konfliktu zbrojnego. Wśród tych materiałów znajdują się archiwa prywatne, takie jak Archiwum Radziwiłłów, akta stanu cywilnego z terenów przyłączonych do ZSRR, a także archiwalia, które nie zostały zwrócone przez ZSRR przed rokiem 1939, ale zostały odzyskane w latach 60. XX wieku, w tym kolekcja Centralnych Władz Wyznaniowych oraz zespoły Prokuratora Warszawskiej Izby Sądowej i Pomocnika Warszawskiego Generał-Gubernatora do Spraw Policyjnych.

Przypisy

  1. Spis zespołów. [w:] Archiwum Główne Akt Dawnych [on-line]. agad.gov.pl. [dostęp 19.07.2017 r.]
  2. a b Archiwum Główne Akt Dawnych – AGAD. [w:] Archiwum Główne Akt Dawnych [on-line]. agad.gov.pl. [dostęp 27.07.2016 r.]
  3. a b Encyklopedia Warszawy. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1994.
  4. Maria I. Kwiatkowska: Pałac Raczyńskich. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1980.

Oceń: Archiwum Główne Akt Dawnych

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:6