Zdzisław Wendyński


Zdzisław Wendyński, urodzony w 1919 roku i zmarły w 1984 roku, był postacią niezwykle wpływową w polskiej sztuce muzycznej. Jako wybitny dyrygent, pełnił funkcję dyrektora oraz kierownika artystycznego w renomowanych instytucjach kulturalnych.

W szczególności, w 1956 roku objął kierownictwo nad Studiem Operowym oraz Państwowym Teatrem Muzycznym Opery i Operetki w Bydgoszczy, gdzie jego talent i wizja artystyczna przyczyniły się do rozwoju opery i operetki w regionie.

Życiorys

Urodziny Zdzisława Wendyńskiego miały miejsce 5 sierpnia 1919 roku w stolicy Polski, Warszawie. W 1953 roku z powodzeniem ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, co pozwoliło mu na dalszy rozwój kariery muzycznej. Od 1949 do 1952 roku pełnił funkcję redaktora w Polskim Radiu w Gdańsku. Następnie, do 1964 roku, pracował jako dyrygent Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

W 1956 roku Zdzisław Wendyński wziął udział w zakładaniu bydgoskiego Studia Operowego, gdzie objął pozycję pierwszego kierownika. Jego wkład był znaczący, a dzięki jego pracy po raz pierwszy na lokalnej scenie operowej zaprezentowano takie dzieła jak „Kopciuszek” G. Rossiniego, „Aidę”, „Rigoletta” oraz „Traviatę” G. Verdiego. W ten sposób umożliwił wielu utalentowanym śpiewaczkom i śpiewakom rozpoczęcie ich kariery artystycznej. Wendyński zdobył uznanie jako dyrygent, którego działania przyniosły wymierne efekty artystyczne.

W 1970 roku zdecydował się opuścić Bydgoszcz, podejmując pracę w Państwowej Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie pozostawał do roku 1983. W międzyczasie, jego rodzina pozostała w Bydgoszczy; dwie córki śpiewały w chórze operowym, a zięć, Bogdan Kramski, przez długi czas grał na skrzypcach w orkiestrze operowej.

W październiku 1983 roku Wendyński wrócił do Bydgoszczy, gdzie objął stanowisko kierownika muzycznego oraz dyrygenta w Państwowej Operze w Bydgoszczy. W trakcie swojej kariery dyrygował około 300 spektaklami muzycznymi, a przez wiele lat był również prowadzącym Ognisko Muzyczne, które sam założył.

Niestety, zmarł nagle 20 lipca 1984 roku w Bydgoszczy, a jego ostatnia droga prowadziła na cmentarz św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy, gdzie został pochowany przy ul. kard. S. Wyszyńskiego.


Oceń: Zdzisław Wendyński

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:7