Kazimierz Grodzicki (rzeźbiarz)


Kazimierz Grodzicki, znany również jako Kazimierz Łada-Grodzicki, to postać indelikatnie wpisana w historię polskiej sztuki, urodzony w 1858 roku w Warszawie, gdzie również zmarł w 1933 roku. Jako polski rzeźbiarz i malarz, Grodzicki znacząco uczestniczył w artystycznym życiu stolicy.

W swojej drodze artystycznej, zdobywał umiejętności pod okiem wybitnych mistrzów. Odbył lekcje malarstwa, między innymi u Feliksa Brzozowskiego, a później zajął się rzeźbą, ucząc się u różnych artystów w Polsce oraz u samego Auguste Rodina.

Jednymi z najbardziej znanych jego prac jest rzeźba zatytułowana „Rydwan sławy”. Posiada ona wagę 58 kg, została odlana z brązu w 1900 roku i stanowi apoteozę Henryka Sienkiewicza. Dzieło to znajduje się na ekspozycji w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, które jest filią Muzeum Narodowego w Kielcach.

Pomimo jego talentu i wkładu w sztukę, twórczość Grodzickiego nie zdobyła większego zainteresowania, co doprowadziło do tego, że odszedł w zapomnieniu.

Przypisy

  1. Muzeum Narodowe w Kielcach [online], mnki.pl [dostęp 18.11.2017 r.]
  2. Dobrowolski W., 2001: Wokół "Quo vadis": sztuka i kultura Rzymu czasów Nerona. Muzeum Narodowe w Warszawie, s. 173
  3. Putowska L. i Rębosz I., 1992: Przewodnik. Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku. Wyd. Muzeum Narodowe w Kielcach, Kielce, s. 66
  4. Knothe P.: Z wizytą u imć pana Henryka. Stolica, nr 50, 12.12.1976 r.

Oceń: Kazimierz Grodzicki (rzeźbiarz)

Średnia ocena:4.55 Liczba ocen:21