Zdzisław Gierwatowski


Ksawery Zdzisław Gierwatowski, który przyszedł na świat 31 marca 1920 roku w Warszawie, to postać, która na stałe wpisała się w historii polskiego sportu.

Był nie tylko utalentowanym piłkarzem, ale również uznawanym trenerem. W 1946 roku zdobył tytuł mistrza Polski, co niewątpliwie stanowiło jeden z najważniejszych momentów w jego karierze sportowej.

Gierwatowski odszedł z tego świata 12 maja 2005 roku, również w Warszawie, pozostawiając po sobie bogaty dorobek, który inspirował kolejne pokolenia sportowców.

Życiorys

Karierę sportową Zdzisława Gierwatowskiego rozpoczęła się w Orkanie Warszawa, skąd trafił do warszawskiej Polonii. Związał swoją karierę z tym klubem w latach 1938–1939 oraz 1945–1950. W ciągu swojego występu w lidze rozegrał 39 meczów, w których zdobył 6 bramek. Grał najczęściej na pozycji lewego obrońcy, u boku Władysława Szczepaniaka, legendy „Czarnych Koszul” oraz ważnej postaci w warszawskim sporcie. Był uznawany za jednego z najlepszych obrońców ligowych w latach czterdziestych, charakteryzując się słuszną posturą oraz twardą i nieustępliwą postawą na boisku.

W trakcie II wojny światowej Gierwatowski uczestniczył w okupacyjnych mistrzostwach stolicy. Wziął czynny udział w powstaniu warszawskim, a along with Ireną Kwiatkowską, znaną aktorką, był bohaterem brawurowej ucieczki z obozu pruszkowskiego. Jego odwaga i determinacja w trudnych czasach były godne podziwu.

Po zakończeniu kariery piłkarskiej Zdzisław pozostał w klubie, gdzie pracował jako trener. W 2000 roku przekazał symboliczną buławę mistrzowską kapitanowi drużyny Polonii Warszawa. Obok Jerzego Szularza, był ostatnim żyjącym członkiem „złotej jedenastki” – pierwszych stołecznych mistrzów Polski.

Zmarł w Warszawie i został pochowany w grobie rodzinnym na cmentarzu Bródnowskim (kwatera 87A-3-20), gdzie spoczywają nie tylko znane osoby, ale także ci, którzy przyczynili się do rozwoju lokalnej społeczności i kultury sportowej.

Przypisy

  1. PAMIĘTAJMY O TYCH, KTÓRZY JUŻ ODESZLI - GROBY POLONISTÓW. kspolonia.pl. [dostęp 22.05.2020 r.]

Oceń: Zdzisław Gierwatowski

Średnia ocena:4.45 Liczba ocen:11