Zdzisław Avenarius


Zdzisław Józef Avenarius był postacią znaczącą w historii Polski, urodził się 15 maja 1900 roku w Warszawie. Jego życie i działalność polityczna miały istotny wpływ na społeczeństwo w okresie międzywojennym.

Jako pośród ziemian, Avenarius nie tylko pełnił rolę polityka, ale także angażował się w sprawy społeczności lokalnych. W latach 1930–1935 zasiadał w Sejmie III kadencji, gdzie podejmował ważne decyzje dotyczące rozwoju kraju.

Zmarł 1 marca 1975 roku w Warszawie, pozostawiając po sobie ślad w historii polskiego parlamentaryzmu.

Życiorys

Zdzisław Avenarius, syn Bolesława i Marii z d. Wężyk-Widawska, urodził się w rodzinie o znacznym dorobku. Jego ojciec był związany z koncernem Škoda, co z pewnością wpłynęło na jego późniejsze życie i ambicje. W okresie młodości kształcił się w Wiedniu, uczestnicząc w kursach rolniczych, a następnie kontynuował edukację na Wydziale Nauk Politycznych i Społecznych w Wolnej Wszechnicy Polskiej w latach 1921–1922. Jego zainteresowania skierowały go również w stronę filologii na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza, gdzie zaliczył trymestr studiów, a także na Wyższe Kursy Ziemiańskie Jerzego Turnaua we Lwowie w latach 1922–1924.

W czasie wojny polsko-bolszewickiej z ochotniczym zapałem wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie brał udział w walkach, szczególnie w okolicach stolicy. Dodatkowo, podczas swojej nauki w Lwowie, miał możliwość prowadzenia praktyki w majątku Ruda Różaniecka o powierzchni 18 000 ha, który później, już z rodziną, prowadził do 1941 roku.

W jego życiu politycznym ważną rolę odegrał Związek Ziemian Małopolskich we Lwowie oraz BBWR. W 1930 roku Avenarius zdobył mandat poselski z listy nr 1 BBWR, reprezentując okręg wyborczy nr 51 – Lwów. W Sejmie zaangażował się w pracę w komisji komunikacyjnej oraz jako zastępca członka komisji regulaminowej i nietykalności poselskiej. Był sprawozdawcą kilku projektów ustaw, w tym dotyczących zmian w statucie Państwowej Rady Kolejowej oraz ratyfikacji konwencji ze Związkiem Radzieckim dotyczącej spławu materiałów drzewnych na rzekach granicznych.

Po wybuchu II wojny światowej, w czerwcu 1941 roku, opuścił Ruda Różaniecka, podjął próbę ukrycia się najpierw w Warszawie, a później w Chrzęsnem od czerwca 1944. Jest znamienne, że w lipcu 1944 przeniósł się do Lublina, a od marca 1945 osiedlił się w Warszawie. Po wojnie zajął stanowisko dyrektora w Państwowych Nieruchomościach Ziemskich oraz w Desie, co podkreśla jego zaangażowanie w odbudowę kraju.

Po jego śmierci, Zdzisław Avenarius został pochowany na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, w kwaterze 191-4-18, co świadczy o jego wysokiej pozycji społecznej i szacunku, jakim go otaczano.

Rodzina

W rodzinie Avenarius miał dwie siostry: Janinę, która wyszła za mąż za generała brygady Wacława Scaevoli-Wieczorkiewicza oraz Halinę Karską, żonę Zygmunta, którzy prowadzili życie w majątku ziemskim w Chrzęsnem. W 1924 roku ożenił się z Ingeborgą, córką barona Hugona Wattmanna, która była właścicielem majątku Ruda Różaniecka. Małżonkowie doczekali się dwóch synów: Ferdynanda, urodzonego w 1925 roku, który związał swoją przyszłość z rolnictwem oraz Czesława, inżyniera mechanika, urodzonego w 1932 roku.

Przypisy

  1. Zdzisław Avenarius. polskaniezwykla.pl. [dostęp 17.03.2024 r.]
  2. Cmentarz Stare Powązki: Bronisława Wężyk-Widawska, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 29.10.2019 r.]
  3. a b c Małgorzata Smogorzewska: Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej 1919-1939. Słownik biograficzny. Tom I A-D. Wyd. I. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 1998. ISBN 83-7059-392-5.
  4. Jacek Majchrowski: Kto był kim w drugiej Rzeczypospolitej. Warszawa: BGW, 1994. ISBN 83-7066-569-1.

Oceń: Zdzisław Avenarius

Średnia ocena:4.89 Liczba ocen:17