Władysław Kijok


Władysław Kijok to postać, która zapisała się w historii Warszawy jako pionier w dziedzinie piwowarstwa. Urodził się w 1841 roku w Warszawie i zmarł tamże 28 kwietnia 1881 roku. Był właścicielem pierwszego browaru parowego w stolicy, który mieścił się przy ul. Żelaznej.

Po odbyciu praktyk zawodowych w Warszawie oraz nauce u Antona Drehera w Austrii, Władysław Kijok w 1871 roku założył browar parowy o nazwie W. Kijok i S-ka. Był on pionierem w swojej dziedzinie, jako pierwszy zastosował nowoczesne maszyny do sztucznego oziębiania piwa, co znacząco wpłynęło na jakość i proces produkcji napoju.

Po śmierci Władysława, browar został przekształcony w spółkę aukcyjną, a głównym udziałowcem stał się jego syn, Czesław Kijok (1871-1925). W 1907 roku browar przeszedł w ręce spółki Haberbusch i Schiele, co znacząco wpłynęło na dalszy rozwój tego niezwykle znaczącego przedsiębiorstwa w historii polskiego piwowarstwa.

Władysław Kijok spoczywa na cmentarzu ewangelicko-augsburskim, który znajduje się przy ulicy Młynarskiej w Warszawie (aleja 4, grób 11). Jego dziedzictwo wciąż jest obecne w kulturze piwowarskiej oraz w świadomości mieszkańców stolicy.

Przypisy

  1. śp. Władysław Kijok
  2. Eugeniusz Szulc: Cmentarz ewangelicko-ausgsburski w Warszawie. Zmarli i ich rodziny. Warszawa: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1989 r., s. 262-263, seria: Biblioteka Syrenki. ISBN 83-06-01606-8.

Oceń: Władysław Kijok

Średnia ocena:4.64 Liczba ocen:11