Marek Andrzej Trojanowicz, urodzony 30 kwietnia 1944 roku w Warszawie, jest szanowanym polskim chemikiem, który zdobył uznanie w dziedzinie chemii analitycznej. Jako profesor nauk chemicznych, swoją karierę naukową związał z Wydziałem Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie pełnił funkcję kierownika Pracowni Analizy Przepływowej i Chromatografii.
Jego zaangażowanie w badania i dydaktykę uczyniło go istotną postacią na polskiej scenie naukowej. Dodatkowo, Marek Trojanowicz jest profesorem w Instytucie Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie, gdzie nadal dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami chemików.
Biografia naukowa
W 1966 roku Marek Trojanowicz ukończył studia na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie, w 1974 roku, pod opieką prof. Adama Hulanickiego, obronił doktorat dotyczący chemii analitycznej. Jego praca skupiała się na teorii miareczkowań kompleksometrycznych przy użyciu detekcji potencjometrycznej. W 1981 roku habilitował się na tej samej uczelni, przedstawiając rozprawę na temat membranowych elektrod jonoselektywnych oraz ich praktycznych zastosowań w analizie jakości wód. W 1991 roku uzyskał tytuł profesora nauk chemicznych.
Od 1992 roku objął stanowisko profesora zwyczajnego. Jego działalność naukowa ugruntowała jego pozycję w środowisku akademickim, zajmując pozycje profesora wizytującego w blisko 20 uniwersytetach oraz instytucjach badawczych na całym świecie, w tym w Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Austrii, Danii, Włoszech, Brazylii, Stanach Zjednoczonych i Australii. W latach 2003–2004 był stypendystą Programu Fulbrighta na University of California w Riverside, w USA.
W okresie od 1966 do 2014 roku prowadził działalność naukową na Wydziale Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, a także od 1992 roku w Zakładzie Chemii Analitycznej Instytutu Chemii i Techniki Jądrowej w Warszawie.
Marek Trojanowicz jest zaangażowany w pracę redakcyjną w międzynarodowych periodykach naukowych, w tym w Journal of Biochemical and Biophysical Methods oraz Talanta (wydawca Elsevier), Analytical Letters (Marcel Dekker), Microchimica Acta (Springer), a także w Journal of Flow Injection Analysis z Japonii. W latach 1992–2003 pełnił rolę sekretarza naukowego Komitetu Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk. Należy do Polskiego Towarzystwa Chemicznego, International Electrochemical Society oraz Society of Environmental Toxicology and Chemistry.
Zainteresowania badawcze
Marek Trojanowicz to uznany naukowiec, który opublikował około 300 prac badawczych. W 1988 roku zwrócił uwagę na nowatorską konstrukcję bioczujnika enzymatycznego, który wykorzystywał enzym unieruchomiony w hydrofobowej fazie pasty grafitowej. Dzięki jego biokatalitycznej aktywności możliwe stawało się oznaczanie glukozy.
Rok później, w 1989 roku, jego publikacja w prestiżowym czasopiśmie Analytical Chemistry dotyczyła metody detekcji elektrochemicznej w chromatografii jonowej. Skoncentrował się na technice wymiany jonów przez tubularne membrany, co miało istotne znaczenie dla detekcji potencjometrycznej.
W 2001 roku, w Journal of Chromatography, wspólnie z zespołem prowadził badania dotyczące jednoczesnego pomiaru zawartości optycznych izomerów różnych neuroprzekaźników w płynach fizjologicznych. Badanie to wykorzystywało nowoczesną metodę elektroforezy kapilarnej i pozwalało na oznaczenie wszystkich diastereoizomerów efedryny.
Oprócz licznych publikacji, Marek Trojanowicz jest również autorem 6 patentów, które zostały zgłoszone w takich jurysdykcjach jak Polska, Finlandia, Unia Europejska oraz Stany Zjednoczone.
Nagrody i odznaczenia
Za swoją działalność naukową, Marek Trojanowicz był wielokrotnie nagradzany zarówno w Polsce, jak i za granicą. Otrzymał szereg prestiżowych wyróżnień, które podkreślają jego osiągnięcia w dziedzinie chemii. Wśród najważniejszych nagród znajdują się:
- Medal Wiktora Kemuli przyznawany przez Polskie Towarzystwo Chemiczne w 2009 roku,
- Scientific Honor Award of Japan Association of Flow-Injection Analysis w 2003 roku,
- trzy Nagrody Ministra Edukacji Narodowej z lat 1975, 1980 i 1991,
- Nagroda Ministerstwa Ochrony Środowiska, którą otrzymał w 1972 roku,
- Nagroda Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2012 roku.
W 2012 roku Marek Trojanowicz został także odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, co stanowi istotne uznanie jego pracy zawodowej oraz działalności społecznej.
Książki – redakcje prac zbiorowych
Oto zestawienie redakcji prac zbiorowych, które znacząco przyczyniły się do rozwoju analizy przepływowej oraz automatyzacji w analizie chemicznej:
- Advances in Flow Analysis, Wiley-VCH, Marek Trojanowicz (red.), Weinheim, 2008, ss. 702,
- Analiza przepływowa. Metody i zastosowania, P. Kościelniak, M. Trojanowicz (red.), Tom I, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 2005, ss. 256,
- Analiza przepływowa. Metody i zastosowania, P. Kościelniak, M. Trojanowicz (red.), Tom II, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 2008, ss. 262,
- Analiza przepływowa. Metody i zastosowania, P. Kościelniak, M. Trojanowicz (red.), Tom III, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków, 2013, ss. 295,
- Flow Injection Analysis. Instrumentation and Applications, World Scientific Publishing, Singapore, 2000, ss. 481,
- Automatyzacja w analizie chemicznej, WNT, Warszawa, 1992, ss. 514.
Przypisy
- Marek Trojanowicz [online], beta.chem.uw.edu.pl [dostęp 03.07.2020 r.]
- Laureaci nagród ministra nauki 2012. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. [dostęp 10.01.2013 r.]
- W. Maruszak, M. Trojanowicz, M. Margasińska, H. Engelhardt. Application of carboxymethyl-β-cyclodextrin as a chiral selector in capillary electrophoresis for enantiomeric separation of selected neurotransmitters. „J. Chromatogr. A”. 926 (2), s. 327-336, 2001. DOI: 10.1016/S0021-9673(01)01076-7.
- M. Trojanowicz, M.E. Meyerhoff. Potentiometric pH detection in suppressed ion chromatography. „Anal. Chem.”. 61 (7), s. 787-789, 1989. DOI: 10.1021/ac00182a033.
- W. Matuszewski, M. Trojanowicz. Graphite paste based enzymatic glucose electrode for flow injection analysis. „Analyst”. 113 (5), s. 735-738, 1988. DOI: 10.1039/an9881300735.
- Prof. dr hab. Marek Andrzej Trojanowicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.05.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Magdalena Gawin | Ewa Bartnik | Łukasz Rudnicki | Marta Mendel | Marcin Pauk | Tomasz Rowiński | Wacław Cybulski | Dorota Zawadzka | Witold Nazarewicz | Tomasz Bajerowski | Edward Tryjarski | Zygmunt Janiszewski | Tytus Benni | Wojciech Materski | Aldona Jawłowska | Alicja Borowska | Tadeusz Mayzner | Zbigniew Ciok | Jolanta Napiórkowska-Kowalik | Aleksandra Leliwa-KopystyńskaOceń: Marek Trojanowicz