Tadeusz Jerzy Gebethner, urodzony 18 listopada 1897 roku w Warszawie, to postać, która na stałe wpisała się w historię polskiego sportu oraz kultury. Zmarł tragicznie 14 października 1944 roku w Altengrabow. Jako polski księgarz, piłkarz oraz działacz sportowy, jego życie było pełne pasji i zaangażowania w działalność sportową.
Ważnym aspektem jego kariery sportowej była przynależność do drużyny Polonii Warszawa, gdzie w latach 1915–1925 wyróżniał się jako jeden z najczęściej występujących zawodników. Znalazł się w pierwszej osiemnastce zespołu, co świadczy o jego umiejętnościach oraz zaangażowaniu. Dodatkowo, sprawował funkcje kapitana oraz prezesa klubu, co podkreśla jego znaczenie w środowisku sportowym.
Życiorys
Pochodzący z renomowanej rodziny warszawskich księgarzy, Tadeusz Gebethner był synem historii i tradycji. Jego dziadek, Gustaw, założył znaną księgarnię Gebethner i Wolff, co przyczyniło się do rozwoju kultury czytelniczej w stolicy. W 1916 roku ukończył męską szkołę realną Konopczyńskiego, a następnie kontynuował swoją edukację na Wyższej Szkole Handlowej. Jako osoba zafascynowana sportem, w 1915 roku, wraz z braćmi Janem oraz Wacławem, był jednym z inicjatorów założenia klubu Polonia Warszawa, którego pierwszym prezesem pozostał aż do 1925 roku.
Karierze sportowej Tadeusza Gebethnera nie sprzyjały burzliwe czasy wojenne. W trakcie wojny polsko-bolszewickiej pełnił służbę w 5 pułku ułanów Zasławskich, z którym przeszedł cały szlak bojowy. Po zakończeniu działań wojennych jego drużyna piłkarska wyjechała na Górny Śląsk, biorąc udział w patriotycznych akcjach związanych z plebiscytem. W tej chwili drużyna Polonii rozegrała wiele meczów z lokalnymi piłkarzami, a Gebethner z zaangażowaniem pełnił rolę instruktora w klubie Czuwaj Łabędy. Możliwe, że przyczynił się również do powstania „pierwszej” Polonii Bytom, a istnieje również hipoteza, że mógł pełnić rolę honorowego prezesa tego klubu.
W 1921 roku z drużyną Polonii Warszawa zdobył tytuł wicemistrza Polski, a między 1915 a 1925 rokiem zagrał łącznie w 137 oficjalnych meczach, będąc przez większość czasu kapitanem swojej drużyny. Po zakończeniu kariery piłkarskiej w wieku 28 lat, Tadeusz skoncentrował się na działalności zawodowej w rodzinnym przedsięwzięciu księgarsko-wydawniczym. W latach 1928-1934 był aktywnym członkiem Zarządu Głównego Związku Księgarzy Polskich.
W dniu 1 lipca 1925 roku został awansowany do stopnia podporucznika w korpusie oficerów rezerwy kawalerii, a do 1934 roku pozostawał w ewidencji w Powiatowej Komendzie Uzupełnień Warszawa Miasto III z przydziałem do 5 pułku ułanów Zasławskich.
II wojna światowa
W obliczu wybuchu II wojny światowej, jako porucznik rezerwy, Tadeusz dołączył do 102 pułku ułanów i brał czynny udział w walkach o Grodno. Po zakończeniu kampanii wojennej został internowany w Rakiszkach na Litwie. Odważnie zdołał uciec z obozu i przebywał w Wilnie do 1941 roku, kiedy to powrócił do Warszawy. W latach 1942-1944, nie zważając na niebezpieczeństwo, ukrywał żydowską rodzinę, którą później wykupił po jej aresztowaniu, a następnie przesłał na Węgry. Za te heroiczne czyny pośmiertnie otrzymał w 1981 roku tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
W czasach konspiracji brał udział w służbie w 3 batalionie pancernym Armii Krajowej. Wziął również udział w powstaniu warszawskim, w trakcie którego odniósł ciężkie rany, w wyniku których stracił rękę oraz nogę. Po kapitulacji powstania trafił do Stalagu XI-A Altengrabow w rejonie Magdeburga, gdzie zmarł w pobliskim lazarecie 14 października 1944 roku, mając zaledwie 46 lat.
Po wojnie jego grób został umiejscowiony na terenie radzieckiego poligonu (obecnie poligon Bundeswehry) i został zniszczony. Tadeusz Gebethner został awansowany do stopnia rotmistrza (11 września 1944 roku albo pośmiertnie). Jego pamięć została upamiętniona w Muzeum Powstania Warszawskiego na Murze Pamięci (kolumna 190, pozycja 13), a symboliczny grób znajduje się na cmentarzu Powązkowskim, w kw. 205, rząd 1/6, miejsce 18.
Przypisy
- a b c d e f g h i j k l Historia Tadeusza Gebethnera | Polscy Sprawiedliwi [online], sprawiedliwi.org.pl [dostęp 14.11.2023 r.]
- a b Powstańcze Biogramy - Tadeusz Gebethner [online], www.1944.pl [dostęp 16.11.2023 r.]
- Gebethner Tadeusz Jerzy. Polski Indeks Biograficzny. [dostęp 19.02.2021 r.]
- Tadeusz Jerzy Gebethner. 1944.pl. [dostęp 19.02.2021 r.]
- KONFERENCJA NAUKOWA W WYŻSZEJ SZKOLE EDUKACJA W SPORCIE. Sport warszawski w służbie niepodległej Polski. 140 lat sportu w Warszawie – 100 lat sportu w niepodległej Polsce. ews.edu.pl. [dostęp 19.02.2021 r.]
- Lista prezesów Polonii Bytom od początku jej istnienia. [dostęp 11.08.2012 r.]
- Cmentarz Stare Powązki: HERSE, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [dostęp 06.11.2019 r.]
- Rocznik Oficerski Rezerw 1934, Biuro Personalne Ministerstwa Spraw Wojskowych, Warszawa 1934, L.dz. 250/mob. 34, s. 126, 589.
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Sławomir Zwierzyński | Anna Hertel | Weronika Kordowiecka | Szymon Pośnik | Tadeusz Bartodziejski | Uwe-Jens Mey | Ewa Kłobukowska | Zuzanna Kucińska | Katarzyna Zakrzewska | Norbert Ozimek | Jan Metelski | Krzysztof Cuch | Aleksander Szymański (szachista) | Dominika Miłoszewska | Luiza Złotkowska | Daniel Bogusz | Gerard Zdziarski | Jakub Nowak (lekkoatleta) | Bart Palaszewski | Tadeusz BlauthOceń: Tadeusz Gebethner