Sergiusz Lach


Sergiusz Lach był niezwykłym talentem w polskim świecie muzyki i filmu, który zyskał uznanie już od najmłodszych lat. Urodził się w 1961 roku w Warszawie, gdzie jego pasja do aktorstwa zaczęła się rozwijać od wczesnych dni życia.

Jego przygoda z aktorstwem rozpoczęła się na dobre w 1973 roku, kiedy to pojawił się w popularnym serialu młodzieżowym Stawiam na Tolka Banana, w którym zagrał postać Filipka Dulaka. Ten występ otworzył mu drzwi do dalszej kariery, a także zdobył uznanie w sercach młodej widowni.

Niestety, życie Sergiusza Lacha zakończyło się 8 listopada 2015 roku, jednak jego osiągnięcia i wkład w polską kulturę pozostają niezatarte w pamięci wielu fanów.

Życiorys

Sergiusz Lach zadebiutował w 1972 roku, odgrywając rolę Pawła, syna głównego bohatera w filmie Zniszczyć pirata, który był dramatem w reżyserii Huberta Drapelli. Gdy nadszedł czas na casting do serialu Stawiam na Tolka Banana, reżyser Stanisław Jędryka dostrzegł w nim ogromny potencjał. W swoich słowach podkreślał: Testowałem przed kamerą setki dzieci, ale tylko w jednym wypadku, gdy zrobiłem próbę, nie miałem cienia wątpliwości. Było tak z Sergiuszem Lachem, Filipkiem. Serial, który miał swoją premierę w 1973 roku, szybko zyskał ogromną popularność, docierając z uznaniem do szerokiego grona widzów i zdobywając kilka nagród.

Rola 11-letniego Sergiusza w Stawiam na Tolka Banana zyskała status kultowej. Postać, w którą się wcielił, była prawdziwym łobuzem, stanowiąc najmłodszy z bohaterów. Jego charakterystyczne powiedzenia takie jak „muka” i „piramidalnie zajęty”, jak również humorystyczne próby robienia interesów, w tym sprzedaży zdechłego kota jako „najlepszego sposobu na alkoholika”, uczyniły go zapamiętanym przez widzów. W roku 1975 Sergiusz odegrał Władka Czarneckiego w krótkometrażowym filmie Oczekiwanie, który był częścią cyklu filmowego Nim powstanie rodzina.

Po zakończeniu kariery aktorskiej, dorosły Sergiusz Lach odszedł od świata filmu. Jego działalność skupiła się na fotografii reporterskiej, a także na pracy jako działacz w ramach pierwszej „Solidarności”, gdzie dokumentował istotne wydarzenia opozycyjne. W połowie lat osiemdziesiątych podjął decyzję o emigracji do Szwecji, gdzie uzyskał obywatelstwo i osiedlił się w Sztokholmie, zakładając tam swoją rodzinę.

W 1995 roku reżyser Stanisław Jędryka zrealizował film Tolek Banan i inni, w którym wystąpili Sergiusz Lach oraz inni aktorzy dziecięcy znani z serialu Stawiam na Tolka Banana. Film ten dokumentuje zarówno udział w filmie, jak i życiorysy głównych bohaterów. Dla Henryka Gołębiewskiego, który grał Cegiełkę w serialu, był to moment powrotu do kariery aktorskiej po dłuższej przerwie. Natomiast Sergiusz Lach nie powrócił już na ekrany, a jego ostatnim miejscem spoczynku stał się cmentarz w Tyresö w pobliżu Sztokholmu.

Popularność Sergiusza Lacha w młodości dowodzi fakt, iż w 2009 roku, trzydzieści sześć lat po premierze serialu, zajął dziesiąte miejsce w dziennikarskim rankingu polskich dziecięcych aktorów, publikowanym przez czasopismo „Fakt”. Jego niezwykła kariera, mimo krótkiego okresu, wciąż pozostaje w pamięci wielu widzów.

Filmografia

Oto filmografia Sergiusza Lacha, która stanowi przegląd jego najważniejszych ról w różnych produkcjach filmowych oraz telewizyjnych.

  • 1972: film fabularny Zniszczyć pirata jako Paweł Wilkosz, syn Piotra,
  • 1973: serial młodzieżowy Stawiam na Tolka Banana jako Filipek Dulak,
  • 1975: film krótkometrażowy Oczekiwanie z cyklu Nim powstanie rodzina… jako Władek Czarnecki,
  • 1995: film dokumentalny Tolek Banan i inni jako on sam.

Przypisy

  1. Gwiazda pierwszej polskiej dobranocki i tragiczny los aktorów "Stawiam na Tolka Banana". Niezapomniani [online], www.se.pl [dostęp 11.10.2023 r.]
  2. Hittagraven [online], iservice.stockholm.se [dostęp 08.11.2017 r.]
  3. Nie żyje Sergiusz Lach, aktor znany z serialu „Stawiam na Tolka Banana”. interia.pl, 13.11.2015 r.
  4. a b Jacek Szczerba. Skąd się bierze dzieci? (wywiad ze Stanisławem Jędryką). „Gazeta Wyborcza”, 05.06.2010 r.
  5. Filipek - Sergiusz Lach. tvp.pl, 26.11.2009 r. [dostęp 20.03.2011 r.]
  6. Dziecięce gwiazdy. Ranking. fakt.pl, 01.10.2009 r. [dostęp 20.03.2011 r.]

Oceń: Sergiusz Lach

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:15