Ryszard Hill


Ryszard Hill jest postacią o bogatej biografii, której wpływ można dostrzec zarówno w sferze politycznej, jak i społecznej. Urodził się 17 marca 1926 roku w Warszawie, co stanowiło punkt wyjścia dla jego dalszych działań.

W czasie II wojny światowej wstąpił do Armii Krajowej, angażując się w walkę o wolność jako żołnierz, a jego heroizm znalazł wyraz w uczestnictwie w powstaniu warszawskim.

Po wojnie Hill aktywnie uczestniczył w życiu publicznym, pełniąc funkcję przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Pruszkowie, a także posła na Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, gdzie reprezentował społeczeństwo w czasie dwóch kadencji, od 1957 do 1965 roku.

Wrażliwość na problemy społeczne oraz zaangażowanie w sprawy ekonomiczne czyniły go istotną postacią w Polskim krajobrazie politycznym tamtych czasów.

Życiorys

Ryszard Hill był synem Władysława. Jako żołnierz Armii Krajowej zaangażował się w walki powstania warszawskiego w 1944 roku, gdzie służył w kompanii nr 101 „Szczerby”. Po zakończeniu powstania, dostał się do niewoli niemieckiej, a następnie osadzono go w obozie w Ożarowie-Franciszkowie, skąd przeniesiono go do Stalagu XI-B Fallingbostel. W latach 1944–1945 pracował w niemieckiej fabryce produkującej syntetyczną benzynę. Po wojnie, w 1946 roku, wrócił do ojczyzny.

Po powrocie do kraju, wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej oraz Związku Walki Młodych. Ukończył Wojewódzką Szkołę Partyjną w 1948 roku, co przyczyniło się do objęcia przez niego przewodnictwa nad Związkiem Młodzieży Polskiej w Pruszkowie. Od 1952 roku pełnił rolę dyrektora w Pruszkowskich Zakładach Materiałów Budowlanych. Posiadał wykształcenie z Wyższej Szkoły Ekonomicznej I stopnia.

W latach 1957–1961 zasiadał w Sejmie II i III kadencji, reprezentując okręg Pruszków. Był członkiem Komisji Zdrowia i Kultury Fizycznej w obu kadencjach. Dodatkowo pełnił funkcję przewodniczącego prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Pruszkowie w latach 1960–1967, a następnie został przewodniczącym zarządu wojewódzkiego Związku Spółdzielczości Pracy w Warszawie.

Ryszard Hill zmarł w 1970 roku. Jego miejsce spoczynku to cmentarz w Pruszkowie. Otrzymał wiele odznaczeń, w tym Krzyż Partyzancki, Srebrny Krzyż Zasługi w 1956 roku, a także Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Był uznawany za zasłużonego działacza społecznego.


Oceń: Ryszard Hill

Średnia ocena:4.81 Liczba ocen:6