Robert Krasowski


Robert Krasowski, urodzony w 1966 roku w Warszawie, to postać o znaczącym dorobku w polskim życiu intelektualnym. Jako historyk filozofii, wnosi cenny wkład w zrozumienie zagadnień związanych z myślą filozoficzną w Polsce oraz poza jej granicami.

Jego działalność obejmuje również publicystykę, w której porusza m.in. tematy związane z kulturą i historią, co czyni go istotnym głosem w debatach społecznych.

Wreszcie, jego rola jako wydawcy sprawia, że Krasowski jest odpowiedzialny za popularyzację wielu dzieł, które w inny sposób mogłyby pozostać nieznane szerszemu audytorium.

Życiorys

Robert Krasowski jest wybitnym człowiekiem, który ukończył studia w Instytucie FilozofiiUniwersytetu Warszawskiego. Chociaż odbył również studia doktoranckie w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, nie ukończył ich i porzucił drogę akademicką, aby zająć się tworzeniem czasopisma „Życie”. W trakcie swojej kariery był słuchaczem profesora Marcina Króla.

Rozpoczął swoją karierę dziennikarską w 1990 roku jako reporter polityczny. Swoje doświadczenie zdobywał w prywatnej agencji SIS-Serwis, będącej inicjatywą dziennikarzy z BBC. Później pracował w „Życiu Warszawy”, a następnie w „Życiu”, gdzie pełnił funkcję zastępcy redaktora naczelnego oraz kierował działem opinii.

W czasie swojej pracy założył „Warszawski Klub Krytyki Politycznej” wraz z Markiem Cichockim, Tomaszem Mertą oraz Dariuszem Gawinem. Głównym celem tej organizacji było stworzenie konserwatywnego opisu polskiej polityki, na podstawie filozofii politycznej, z szczególnym naciskiem na myśli Platona.

Krasowski w swoich tekstach często kwestionował ideologiczne podziały. Argumentował, że kluczowi autorzy polskiej myśli politycznej to osoby, które łamią ideowe schematy, tacy jak: Jadwiga Staniszkis, Bronisław Łagowski oraz Andrzej Walicki. Krytykował tendencje antykomunistyczne, uznając je za niedostateczną intelektualną ofertę.

Po odejściu z „Życia” dołączył do wydawnictwa „Axel Springer Polska”. Tam, jako pierwszy zastępca redaktora naczelnego, był odpowiedzialny za powstanie dziennika „Fakt”, w ramach którego stworzył tygodnik idei „Europa”. W publikacji tej można było znaleźć teksty i wywiady z czołowymi światowymi intelektualistami.

W kwietniu 2006 roku zainicjował wydanie „Dziennika Polska-Europa-Świat”, gdzie pełnił funkcję redaktora naczelnego do czerwca 2009 roku, a także redagował przeniesiony tygodnik idei „Europa”. Zrezygnował z tej roli, gdy wydawca postanowił połączyć „Dziennik” z „Gazetą Prawną”.

Pisząc dla „Dziennika”, Krasowski zdecydowanie sprzeciwiał się ideologiom w polskiej polityce. Szczególnie krytykował prawicę, zarzucając jej ideologiczny maksymalizm oraz romantyzm polityczny. Formułował opinie, które zyskały stałe miejsce w debacie publicznej, podkreślając, że obszar polityki powinien skupić się na prozaicznych, a zarazem istotnych sprawach, takich jak „ciepła woda w kranie”, symbolizująca materialny rozwój. Jego słowa, pomimo że pierwotnie miały na celu podkreślenie pragmatyzmu politycznego, stały się synonimem mało ambitnej wizji polityki.

Dodatkowo, Krasowski jest prezesem oraz współwłaścicielem (wraz z Martą Stremecką) Wydawnictwa Czerwone i Czarne oraz prezesem Fundacji im. Immanuela Kanta. W 2012 roku opublikował pierwszy tom historii politycznej III RP zatytułowany „Po południu. Upadek elit solidarnościowych po zdobyciu władzy”

Wybrane publikacje

Robert Krasowski ma na swoim koncie wiele znaczących publikacji, które przyczyniły się do zrozumienia współczesnej polityki w Polsce. Oto zestawienie jego wybranych prac:

  • Klucz do Kaczyńskiego, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2024,
  • O Michniku, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2022,
  • Cykl Historia polityczna III RP:
    • Po południu. Upadek elit solidarnościowych po zdobyciu władzy, t. 1: Lata 1989–1995, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2012,
    • Czas Gniewu. Rozkwit i upadek imperium SLD, t. 2: Lata 1996–2005, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2014,
    • Czas Kaczyńskiego. Polityka jako wieczny konflikt, t. 3: Lata 2005–2010, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2016,
    • O demokracji w Polsce, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2019.
  • Jan Rokita, Anatomia przypadku, rozmawia Robert Krasowski, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2013,
  • Leszek Miller, Anatomia siły, rozmawia Robert Krasowski, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2013,
  • Ludwik Dorn, Anatomia słabości, rozmawia Robert Krasowski, Warszawa: Czerwone i Czarne, 2013.

Przypisy

  1. n, ciepła woda w kranie - Wielki słownik języka polskiego PAN [online], wsjp.pl [dostęp 05.03.2024 r.]
  2. n, SZAHAJ, KRASOWSKI, MAZGAL: Postęp? Postęp! ...czyli jaka modernizacja (cz. I) [online], Kultura Liberalna, 04.10.2010 r. [dostęp 05.03.2024 r.]
  3. Dwudziestolecie ciepłej wody w kranie [online], dziennik.pl, 18.10.2008 r. [dostęp 05.03.2024 r.]

Oceń: Robert Krasowski

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:14