Andrzej Korman


Andrzej Korman to niezwykle ważna postać w polskim świecie muzyki i mediów. Urodził się 28 grudnia 1939 roku w Warszawie, gdzie spędził całe życie, a zmarł 7 stycznia 2017 roku.

Był nie tylko uznawanym muzykologiem, ale także wpływowym dziennikarzem muzycznym. W latach 60. i 70. pełnił funkcję kierownika redakcji muzycznej Programu III Polskiego Radia, przyczyniając się do kształtowania programowej oferty stacji w tym okresie.

W latach 80. objął stanowisko dyrektora Programu II Polskiego Radia, co stanowiło kolejny krok w jego karierze, gdzie mógł jeszcze bardziej wpłynąć na polską scenę muzyczną.

Korman był również autorem kilkuset haseł w Encyklopedii Muzycznej PWM, co świadczy o jego bogatej wiedzy i zaangażowaniu w rozwój polskiej muzyki. Jego talent i doświadczenie zaowocowały również tym, że wielokrotnie zasiadał w jury festiwali muzycznych, w tym tych odbywających się w Opolu.

Życiorys

Andrzej Korman, znakomity absolwent XIV Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Warszawie, kontynuował swoją edukację na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie zdobył wiedzę muzykologiczną. W drugiej połowie lat 60. oraz wczesnych 70. objął stanowisko kierownika redakcji muzycznej w nowo utworzonej Radiowej Trójce. Jan Borkowski, dziennikarz, podkreślił, że jego zespół w tym czasie składał się z utalentowanych i wykształconych ludzi bez partyjnych wpływów. Wśród nich znajdowali się: Andrzej Korman, Andrzej Stankiewicz, Krystyna Kępska, Elżbieta Markowska oraz Anna Niesłuchowska. Wspomniano także o czołowych twórcach kabaretowych, takich jak Jacek Fedorowicz, Andrzej Zaorski, Jacek Janczarski oraz Marcin Wolski. Korman odegrał kluczową rolę w rozwoju audycji Trójki, w tym programu „Trzy kwadransy jazzu”.

Według Jan Ptaszyn Wróblewskiego, to właśnie pod wpływem Kormana nauczył się jak profesjonalnie prowadzić dziennikarstwo radiowe. To także Korman zaproponował, by Piotr Kaczkowski został prowadzącym „Minimaksu”, innej popularnej audycji tej stacji. Korman przyczynił się również do odkrycia wielu artystów debiutujących na scenie muzycznej, w tym zespołu Skaldowie. Jacek Zieliński, muzyk, wspomina początki grupy: „pierwszym ważnym koncertem był ten, na Krakowskiej Giełdzie Piosenki. Na tej giełdzie zainteresował się nami redaktor Andrzej Korman, który zaproponował nam nagrania w Warszawie. Od tego momentu wszystko przyspieszyło”.

Razem z Markiem Gaszyńskim oraz Andrzejem Stankiewiczem, Korman prowadził również audycję „Klub grającego krążka”. Później, w końcu lat 70., objął funkcję redaktora naczelnego programów muzycznych w Telewizji Polskiej, gdzie popularyzował muzykę poważną w programie „Wtorek melomana” oraz współtworzył filmy dokumentalne na ten temat.

W latach 80. Korman powrócił do radia, gdzie najpierw pełnił rolę naczelnego redaktora muzycznego, a od 1983 roku był dyrektorem Programu II Polskiego Radia. W 1991 roku opuścił Polskie Radio przechodząc na stanowisko zastępcy redaktora naczelnego w Oficynie Wydawniczej PCK.

Pod koniec swojego życia, Korman zajął się promowaniem wiedzy medycznej, a także był rzecznikiem Polskiego Towarzystwa Lekarskiego. Jego ostatnie miejsce spoczynku to cmentarz Bródnowski (kwatera 70E-3-24). Z pierwszą żoną, Danutą Korman, miał córkę, Urszulę.

Przypisy

  1. Andrzej Korman (nekrolog) [online], nekrologi.wyborcza.pl, 18.01.2017 r. [dostęp 22.03.2020 r.]
  2. MarekM. Zaradniak MarekM., Skaldowie świętują 50. urodziny. "Mamy jeszcze siłę do pracy" [online], Głos Wielkopolski, 11.01.2015 r. [dostęp 30.11.2019 r.]
  3. TomaszT. Szachowski TomaszT., Chciałem robić to, co lubię... [online], Fundacja Okularnicy, 20.06.2011 r. [dostęp 30.11.2019 r.]
  4. Jan Ptaszyn Wróblewski o początkach jazzowania [online], PolskieRadio.pl [dostęp 04.12.2019 r.]
  5. Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie [online], mck.czarnkow.pl [dostęp 04.12.2019 r.]
  6. Urodziny audycji Piotra Kaczkowskiego [online], rp.pl [dostęp 04.12.2019 r.]
  7. Autorzy Encyklopedii muzyki [online], Onet Kultura, 16.01.2002 r. [dostęp 30.11.2019 r.]
  8. Trójkofan [online], trojkofan.trojka.info [dostęp 30.11.2019 r.]
  9. Półrocznik Polskiego Towarzystwa Lekarskiego wrzesień Polskie Towarzystwo Lekarskie – jesień lat po Wrześniu – PDF Free Download [online], docplayer.pl [dostęp 30.11.2019 r.]
  10. a b c LubomirL. Mackiewicz LubomirL., AnnaA. Żołna AnnaA., Kto jest kim w Polsce (edycja 3), Polska Agencja Informacyjna, 1993 r. Brak numerów stron w książce

Oceń: Andrzej Korman

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:13